Ryszard Kopijasz: truchtania nie lubiłem, ale 27:56 pobiegłem

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Ryszard Kopijasz jest jednym z dwóch Polaków w historii, którzy rozprawili się z granicą 28 minut na dystansie 10000 metrów. Nie udawało się to wielu zawodnikom z ogromnym talentem i doświadczeniem. Co takiego sprawiło, że akurat on przeszedł do historii polskich biegów i jak wyglądał jego trening?
https://bieganie.pl/sport/ryszard-kopij ... pobieglem/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ja taka uwaga techniczna, bo przecież tego zdjęcia z Mulakiem to raczej na pewno Wasyl Grabowski nie robił (chyba, że ojciec Wasyla też był Wasyl i robił zdjęcia, co oczywiście nie jest takie niemożliwe).
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 06 gru 2022, 11:42 Ja taka uwaga techniczna, bo przecież tego zdjęcia z Mulakiem to raczej na pewno Wasyl Grabowski nie robił (chyba, że ojciec Wasyla też był Wasyl i robił zdjęcia, co oczywiście nie jest takie niemożliwe).
W sumie to nie wiemy kto to robił zdjęcia, ale jest ono w zbiorze zdjęć, który jest w posiadaniu Wasyla, dlatego też na końcu napisaliśmy, że zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Wasyla :)
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

artur_kozlowski pisze: 06 gru 2022, 12:40
Adam Klein pisze: 06 gru 2022, 11:42 Ja taka uwaga techniczna, bo przecież tego zdjęcia z Mulakiem to raczej na pewno Wasyl Grabowski nie robił (chyba, że ojciec Wasyla też był Wasyl i robił zdjęcia, co oczywiście nie jest takie niemożliwe).
W sumie to nie wiemy kto to robił zdjęcia, ale jest ono w zbiorze zdjęć, który jest w posiadaniu Wasyla, dlatego też na końcu napisaliśmy, że zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Wasyla :)
to jeszcze pod zdjęciem zmieńcie autora

a co do artykułu - to wężykiem:
Zawsze sprzeciwiałem się filozofii, wedle której dopasowuje się zawodnika do treningu. Fatalną praktyką jest to, że jak ktoś zrobi wynik, to inni chcą go naśladować i powielają ten trening niemalże 1:1. O zgrozo, robią to także trenerzy.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3865
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

I to grubym wężykiem.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4666
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

13:30 na treningu...
Kopijasz, Kowol, Malinowski... to jacyś kosmici byli czy jak? XXI wiek, odżywki, suplementy, kosmiczne buty i inne srututy i nikt nie jest w stanie złamać 14 minut??? Żeby to był jeden rodzynek tak jak Justyna Kowalczyk to jeszcze bym to kupił ale ich było więcej.
Kosmici :bum:
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3865
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: 06 gru 2022, 20:50 13:30 na treningu...
Kopijasz, Kowol, Malinowski... to jacyś kosmici byli czy jak?
Dokładnie to nie wiem, ale coś tam o Piotrowskim (13:40 piątka) było wspomniane. A ja biegałem kiedyś jego planem, pozmienianym oczywiście trochę pod siebie, ale czwartek drugi trening wieczorny - Wsz 10-15 x 150 m.
Może toto. :niewiem: Rolli co sądzisz?
zozur
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 302
Rejestracja: 03 gru 2018, 05:06

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:13:30 na treningu...
Kopijasz, Kowol, Malinowski... to jacyś kosmici byli czy jak? XXI wiek, odżywki, suplementy, kosmiczne buty i inne srututy i nikt nie jest w stanie złamać 14 minut??? Żeby to był jeden rodzynek tak jak Justyna Kowalczyk to jeszcze bym to kupił ale ich było więcej.
Kosmici :bum:
"Truchtania nie lubiłem. Wychodziłem z założenia, że na pewnym poziomie szkoda nóg na człapanie" może to jest sekret ;-).
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

zozur pisze: 07 gru 2022, 09:57
Siedlak1975 pisze:13:30 na treningu...
Kopijasz, Kowol, Malinowski... to jacyś kosmici byli czy jak? XXI wiek, odżywki, suplementy, kosmiczne buty i inne srututy i nikt nie jest w stanie złamać 14 minut??? Żeby to był jeden rodzynek tak jak Justyna Kowalczyk to jeszcze bym to kupił ale ich było więcej.
Kosmici :bum:
"Truchtania nie lubiłem. Wychodziłem z założenia, że na pewnym poziomie szkoda nóg na człapanie" może to jest sekret ;-).
u niego może i tak - ale każdy jest inny jak to sam napisał i innym może to zaszkodzić
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Coś w tym jest - jak się czyta te wywiady to można mieć wrażenie jakby oni byli "z innej gliny", niezniszczalni i wyjątkowo zdeterminowani.
13:30 na piątkę na treningu, "Dycha jakoś nie bardzo im wychodziła. Ledwo łamali 29 minut" itd. :bum:
180-200 km tygodniowo mocnego biegania przy nieporównywalnie gorszym sprzęcie, odżywianiu, możliwościach regeneracji.
I to wszystko 40-50 lat temu, gdy te wyniki były też duuuużo bliżej najlepszych na świecie, więc wtedy 28:XX nie mówiąc już o 27:XX znaczyło zupełnie co innego niż obecnie.

Jedna rzecz to to, że coś w polskich biegach długich poszło nie tak.
Nasuwa się jednak pytanie, na czym polega różnica między tamtym a obecnym pokoleniem biegaczy? Czy to nastawienie czy coś więcej, co pozwalało wtedy przerobić trening, który (wydaje się, że) sponiewierałby większość obecnych zawodowców. Prosta odpowiedź typu "farmakologia" (nie jest to zarzut wobec nikogo, w końcu sterydy nie od razu były zabronione w sporcie, a testy na większą skalę zaczęto robić dopiero w latach '80) czy coś innego?
10k: 35:42
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze: 07 gru 2022, 11:56 180-200 km tygodniowo mocnego biegania przy nieporównywalnie gorszym sprzęcie, odżywianiu, możliwościach regeneracji.
tu się nie zgodzę - sprzęt może i był gorszy ale odżywianie jakościowo było lepsze niż to co teraz jemy
a regeneracja? wtedy była o wiele lepsza - po treningu człowiek się przespał, oddychał świeżym powietrzem, nie był narażony na tyle bodźców co teraz i mógł się lepiej zregenerować
a teraz? teraz zawodnik po treningu leży z laptopem, pisze plany podopiecznym, czyta co o nim piszą w social mediach a najgorzej jak mu przejmą konto to wtedy świat się zawala - to nie jest odpoczynek
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12397
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No ale świat tak funkcjonuje i daje radę. Czyli znowu tylko Polakom szkodzą media, przejmowanie kont i karbon?
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 07 gru 2022, 14:54 No ale świat tak funkcjonuje i daje radę. Czyli znowu tylko Polakom szkodzą media, przejmowanie kont i karbon?
ale ja mówię o tamtym świecie i tamtych wynikach do których teraz daleko a gdzie dopiero do światowych wyników :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12397
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Tamten świat był dziadowski. Pod każdym względem. Nie warto do niego nawiązywać, bo nie daje żadnych wskazówek na rozwój.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 07 gru 2022, 15:12 Tamten świat był dziadowski. Pod każdym względem.
to co powiedzieć o tym świecie?
ODPOWIEDZ