Wszystko, co biegacze powinni wiedzieć o żelazie

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1444
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Jako biegacze jesteśmy szczególnie narażeni na deficyty żelaza, a to właśnie ono bierze ogromny udział w transporcie tlenu i wpływa na produkcje energii w naszych mięśniach. Jak więc monitorować i uzupełniać ewentualne niedobory, które przyczyniają się do spadku wydolności znacznego odsetka naszej biegowej populacji?

O wszystkim, co biegacz powinien wiedzieć o gospodarce żelaza dowiecie się z tego odcinka podcastu, którego gościem jest dietetyk sportowy Zofia Piotrowicz.

Skomentuj podcast "Wszystko, co biegacze powinni wiedzieć o żelazie" https://bieganie.pl/audio/wszystko-co-b ... iotrowicz/
New Balance but biegowy
Dariush
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 254
Rejestracja: 23 kwie 2014, 12:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ciekawie, ale nie obraził bym się na taki mały bonusik o wpływie zbyt wysokiego żelaza na biegacza amatora czy zawodowca.
Jeszcze co do produktów ułatwiających wchłanianie żelaza to obok witaminy C jest to również alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy. Pani Zosia podała alkohol do produktów, które utrudniają wchłanianie żelaza (z czego się chyba później wycofała), ale oprócz czerwonego wina zawierającego polifenole każdy inny alkohol ułatwia wchłanianie żelaza przez układ pokarmowy. I tak żartobliwie (choć w pełni zgodnie z prawdą) każdy hematolog musi przyznać, że kilka kieliszków wódki pod tatara wołowego w towarzystwie ogórka kiszonego czy plasterka cytrynki to doskonała dawka żelaza dla kogoś z niedoborem tego pierwiastka :)
Tu kiedyś był link do bloga i komentarzy :)
ODPOWIEDZ