Pierwszy plan treningowy do 5km

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
t0mek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2020, 12:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam na forum. Jestem bardzo początkującym biegaczem (a właściwie to narazie tylko aspiruje do tego miana). Przez covid-19 pracuje z domu i mniej się ruszam, choć i wcześniej nie ruszałem się zbyt wiele. Aby zadbać o swoje zdrowie postanowiłem więc trochę pobiegać. Szybko okazało się jednak, że moja kondycja fizyczna jest bliska dna i nie jestem w stanie przebiec żadnej sensownej odległości. Nie pisze tutaj jednak żeby się nad sobą użalać lecz mam nadzieje na jakieś porady i wskazówki jak najskutecznie nad sobą popracować. Jakiś 3 tygodnie temu, jak każdy szanujący się biegacz rozpocząłem moją przygodę ze sportem od zakupu zegarka :hahaha: . A tak poważnie to dostałem smatrwatch / fitnes tracker garmina w prezencie od żony (drobna sugestia że muszę o siebie zadbać). Z góry zaznaczam że nie jestem sprzedawcą ani przedstawicielem firmy ale ten gadżet bardzo mi się spodobał. Na początku zacząłem chodzić szybkim tempem (jak dla mnie 10 min/km) około 5km dziennie. Tydzień puźniej zacząłem program treningowy znaleziony na na garmin Connect który ma mnie przygotować do biegu na 5km. Program na razie nie jest zbyt intensywny: 10-12min rozgrzewki (marsz/ marszobieg), trening właściwy (bieg na kurtki dystans lub jakieś interwały) i cooldown (znowu marsz/marszobieg); i jest przewidziany na trzy dni w tygodniu. Po treningu często kontynułuję marsz następne 2, 3, 4km. W pozostałe dni ciągle chodzę moje 5km ostatnio zacząłem je nawet robić marszobiegiem i tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Plan treningowy z garmina wydaje się być zachowawczy i dlatego robię więcej niż w planie ale czy może powinienem mieć dzień przerwy między treningami żeby trening był bardziej skuteczny :niewiem: !?!? Może jak w wielu innych przypadkach nadgorliwość wcale nie jest pomocna? Jeśli jednak im więcej tym lepiej to macie może jakieś wskazówki co do mojego planu treningowego jak go zmodyfikować, co dodać a co ująć? Chciałbym jak najszybciej dojść do lepszej formy ale z drugiej strony nie chcę się forsować żeby uniknąć urazów i kontuzji.

Wszelkie wskazówki miłe widziane.

Dzięki i pozdrawiam

Tomek
ODPOWIEDZ