Komentarz do artykułu Koordynacja ruchowa w treningu biegowym

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12427
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Podczas rywalizacji sportowej, zwłaszcza gdy jest to rywalizacja bezpośrednia, występują sytuacje wymagające natychmiastowej decyzji, pojawia się element zaskoczenia, coś czego nie przewidywaliśmy planując taktykę biegu np. upadek, (...) Wówczas z pomocą przychodzi właśnie koordynacja ruchowa, która wypracowana na odpowiednim poziomie pozwala reagować niemal natychmiast na zaistniałą sytuację.
Sam to wymyśliłeś, czy przytaczasz średniowieczną literaturę?
Dlatego główną metodą doskonalenia koordynacji ruchowej jest ciągłe poznawanie nowych, różnorodnych ćwiczeń, a także wykonywanie już znanych w różnorodnych warunkach. (...)Warto zatem przeznaczyć jeden trening w tygodniu na poprawę tej zdolności motorycznej, a przyniesie to wiele korzyści zarówno podczas codziennego treningu biegowego jak i w trakcie rywalizacji na zawodach.
W takim układzie logicznie byłoby zaliczać ciągle różnorodne gleby, albo chociaż raz w tygodniu.

Technika biegu nie zmienia się od okazjonalnego trenowania koordynacji ruchowej. Ponadto większość z ćwiczeń koordynacyjnych wywodzi się ze sprintu. Nie ma więc przełożenia na rytmiczność w biegach długich. Przytoczony rysunek z jakiejś pracy naukowej napisanej w latach 80-tych robi wrażenie, ale wystarczy wyjść z sali akademickiej, żeby zobaczyć przepaść pomiędzy bezużyteczną teorią i życiem. Ten artykuł to kolejny przykład powielania stereotypów, że coś działa dzięki czemuś.
ODPOWIEDZ