Teraz jest So, 7 grudnia 2019, 23:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komentarz do artykułu 5 minut i jesteśmy gotowi - rozmowa z Piotrem Maruszewskim
Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 08:46 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Skomentuj artykuł 5 minut i jesteśmy gotowi - rozmowa z Piotrem Maruszewskim

Tytuł: Re: Komentarz do artykułu 5 minut i jesteśmy gotowi - rozmowa z
Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 09:27 
Honorowy Red.Nacz.

Bardzo ciekawy wywiad. W wielu kwestiach bardzo mi pasuje (np 40 m jako odcinek treningowy, bo więcej nie potrzeba, np periodyzacja). Ale jedyne co mnie niepokoi to ta rozgrzewka, czy nie na tutaj jednak zbyt dużego ryzyka, ale biorę tez poprawkę na to, że moze faktycznie nie rozumiem jak działa ludzkie ciało, zwłaszcza w dynamicznym ruchu.

Poznałem kiedys Piotra kiedy pracował dla Ecco i miałem wrażenie, że jest "naspidowany", aż sie go trochę przestraszyłem. :) Ale moze sie zmienił (choć chyba wywiad pokazuje, że nie).

Ps. Taka dygresja, a'propos mojej dawnej roli redaktora naczelnego. Ja nie wiedziałem do dzisiaj jakie wyniki biega Karolina Kołeczek, pamiętałem ją jako ładną i delikatną blondynkę biegającą płotki (jednak coś wiedziałem ;) ) bo nie jestem kibicem dyscypliny, ale temat tego wywiadu jest dla mnie bardzo ciekawy.

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 09:58 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Gratuluję Piotrek
Dobra robota.

KENIA, Iten 2020 – obóz biegowy

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 10:20 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Adam pamiętałeś ECCO... :taktak: :taktak:

Co do rozgrzewki, to ja odwrócę Twoje, poniekąd bardzo słuszne obawy i zapytam czy może w rozgrzewce sprintera, tradycyjny powolny truchtany początek, który nie stymuluje ani układu nerwowego ani najszbszych włókien, które za chwilę maja eksplodować, nie jest aby większym ryzykiem?

Kolarz przed startem etapu kilkadziesiąt minut rozgrzewa się jednostajną pracą na trenażerze.
Maratończyk też zaczyna od spokojnej rozgrzewki.
A kierowca bolidu F1 "przepala" przed startem obroty silnika na bardzo krótkich odcinkach.

Nie neguje rozgrzewki. Stoję tylko na stanowskiu, że powinna być bardzo specyficzna i dopasowana do zadania, przed którym ciało zaraz stanie.

PS. i znowu z tym Gepardem się wbiję, gdyby musiał się roztruchtać i porozciągać przed pogonią za antylopoą, to by z głodu zdechł... (to z dużym przymróżeniem oka piszę - przyp. red.)

PM,

Ostatnio edytowano Pn, 24 czerwca 2019, 10:41 przez Piotr Maruszewski, łącznie edytowano 2 razy

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 10:24 
Redaktor Naczelny

Adam Klein napisał(a):
Ps. Taka dygresja, a'propos mojej dawnej roli redaktora naczelnego. Ja nie wiedziałem do dzisiaj jakie wyniki biega Karolina Kołeczek, pamiętałem ją jako ładną i delikatną blondynkę biegającą płotki (jednak coś wiedziałem ;) ) bo nie jestem kibicem dyscypliny, ale temat tego wywiadu jest dla mnie bardzo ciekawy.

:) dzięki Adam za pomoc w korekcie!

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 10:31 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

yacool napisał(a):
Gratuluję Piotrek
Dobra robota.

Thx Jacek :hejhej:

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 10:46 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Piotr Maruszewski napisał(a):
Adam pamiętałeś ECCO... :taktak: :taktak:

Co do rozgrzewki, to ja odwrócę Twoje, poniekąd bardzo słuszne obawy i zapytam czy może w rozgrzewce sprintera, tradycyjny powolny truchtany początek, który nie stymuluje ani układu nerwowego ani najszbszych włókien, które za chwilę maja eksplodować, nie jest aby większym ryzykiem?

Kolarz przed startem etapu kilkadziesiąt minut rozgrzewa się jednostajną pracą na trenażerze.
Maratończyk też zaczyna od spokojnej rozgrzewki.
A kierowca bolidu F1 "przepala" przed startem obroty silnika na bardzo krótkich odcinkach.

Nie neguje rozgrzewki. Stoję tylko na stanowskiu, że powinna być bardzo specyficzna i dopasowana do zadania, przed którym ciało zaraz stanie.

PS. i znowu z tym Gepardem się wbiję, gdyby musiał się roztruchtać i porozciągać przed pogonią za antylopoą, to by z głodu zdechł... (to z dużym przymróżeniem oka piszę - przyp. red.)

PM,

Tak, ale przeprowadza sie ta rozgrzewkę progresywnie: 400m trucht, potem skipingi potem ćwiczenia eksplozywne i na koniec eksplozywne segmenty ruchu jako rozgrzewka neurologicznej eksplozji... czy cos zle zrozumiałem w twojej wypowiedzi?

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 10:47 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Acha... dobry artykuł i gratulacje dla trenera i zawodniczki!

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:23 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Rolli napisał(a):
Tak, ale przeprowadza sie ta rozgrzewkę progresywnie: 400m trucht, potem skipingi potem ćwiczenia eksplozywne i na koniec eksplozywne segmenty ruchu jako rozgrzewka neurologicznej eksplozji... czy cos zle zrozumiałem w twojej wypowiedzi?

Źle zrozumiałeś, albo może nie wchodziliśmy aż tak głęboko. W rozgrzewce sprintera (podkreślam sprintera) ja odwracam paradygmat i odchodze od jej progresywnego charakteru. Uderzam z bardzo wysokiego "C" w układ nerwowy i najszybsze włókna jako jej pierwszy elelement. Tu głębiej warsztatu juz nie rozwinę :oczko: Trucht na dzień dobry, choćby te 400m się w to nie wpisuje i nie realizuje mojego celu. Neurologia first, a nie jako rozwinięcie.

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:46 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Rolli napisał(a):

Źle zrozumiałeś, albo może nie wchodziliśmy aż tak głęboko. W rozgrzewce sprintera (podkreślam sprintera) ja odwracam paradygmat i odchodze od jej progresywnego charakteru. Uderzam z bardzo wysokiego "C" w układ nerwowy i najszybsze włókna jako jej pierwszy elelement. Tu głębiej warsztatu juz nie rozwinę :oczko: Trucht na dzień dobry, choćby te 400m się w to nie wpisuje i nie realizuje mojego celu. Neurologia first, a nie jako rozwinięcie.

OK. Rozumie. Duze ryzyko.

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:49 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

kubawisniewski1 napisał(a):
dzięki Adam za pomoc w korekcie!
To już jest po korekcie :niewiem:

_5K - 2015.05.10 - V Szóstka Pogorii - 19:50
10K - 2015.03.15 - Bieg Wiosenny w Chorzowie - 41:57
21K - 2017.09.03 - Tyski Półmaraton - 1:32:57
42K - 2016.05.15 - Cracovia Maraton - 3:28:03

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:49 
Honorowy Red.Nacz.

Piotrek, oczywiście chodziło mi o progresywnie. Rozumiem, że "neurologia first", ale na to nakłada się fizjologia, bo jak ścięgno czy przyczep są zimne a zatem twarde to neurologia może działać super ale zwyczajnie nastąpić może zerwanie nierozgrzanego (twardego) elementu w jakimś momencie. Im zawodnik młodszy i im mniej miał kontuzji tym łatwiej mu wszystko wchodzi, ale z czasem to się odkłada. Po prostu nie chciałbym, żeby przez nieuwagę spotkało was coś takiego. Ale Karolina powinna chyba czuć na co może sobie pozwolić ale i widzieć ryzyka.

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:54 
Honorowy Red.Nacz.

To są moje "zasady rozgrzewki":

3 zasady rozgrzewki
1. Powinna być adekwatna do wysiłku, który czeka nas później,
2. Intensywność powinna narastać schodkowo dochodząc do intensywności planowanych na treningu lub zawodach,
3. Powinna być bezpieczna.

A gepard - myślę, że mało wiemy o kontuzjach u gepardów ;)

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 11:58 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Adam Klein napisał(a):
Piotrek, oczywiście chodziło mi o progresywnie. Rozumiem, że "neurologia first", ale na to nakłada się fizjologia, bo jak ścięgno czy przyczep są zimne a zatem twarde to neurologia może działać super ale zwyczajnie nastąpić może zerwanie nierozgrzanego (twardego) elementu w jakimś momencie. Im zawodnik młodszy i im mniej miał kontuzji tym łatwiej mu wszystko wchodzi, ale z czasem to się odkłada. Po prostu nie chciałbym, żeby przez nieuwagę spotkało was coś takiego. Ale Karolina powinna chyba czuć na co może sobie pozwolić ale i widzieć ryzyka.

Oczywiście. Wspólnie wypracowaliśmy model optymalny. I uwierz mi, po kilku minutach rozgrzewki jej mięśnie i ścięgna "palą" jak by w nie piorun przywalił :sss:

A ryzyka, o których mówisz, wg. filozofii której ja sie trzymam (nie autorskiej, kradzinej) rosną u sprintera w trakcie truchtu właśnie.

A gepard - gatunek nie wyginął, więc urazów musi być mniej niż więcej w populacji :oczko:

Nowy postNapisane: Pn, 24 czerwca 2019, 12:01 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Przyczyny kontuzji sa wielostronne:
1. przemęczenie mięśniowe
2. przemęczenie układu nerwowego
3. nieodpowiednie wykonywanie ruchu
4. brak rozgrzewki
...
Czy brak rozgrzewki powoduje kontuzje najczęściej, tego nie wiem (nikt nie wie) jednak to jest własnie wiedza tradycyjna-szkoleniowa.

Sam nie rozumie, dlaczego w układ neurologiczny nie moza uderzyć dopiero pod koniec rozgrzewki... ale to jest twoja droga. Moze masz ochotę to krotko wytłumaczyć?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]