Pytanie początkującego o technikę biegania

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam. Jakiś czas temu zacząłem biegać i od początku nie mogę się zdecydować na jedną z technik biegania. Jestem nastawiony na długie dystanse. Nie wiem czy powinienem upadać na piętę czy na śródstopie, więc zwracam się do Was z prośbą o radę.

Słyszałem o dość znanej książce - "Urodzeni biegacze" - w niej autor (chyba) próbuje przekonać czytelnika, że upadanie na śródstopie jest lepsze, ale nie jestem pewny na 100%, bo nie czytałem tej książki (byłbym wdzięczny, gdyby ktoś, kto czytał się wypowiedział :>).

Słyszałem też o znanym biegaczu (Ryan Hall), który w okresie swojej świetności prawdopodobnie upadał na śródstopie (link do nagrania jego biegu w spowolnionym tempie: https://www.youtube.com/watch?v=M0Y09u9WTdA&t=18s).

Czy powinienem kupić buty specjalnie skonstruowane do upadku na śródstopie, gdy na taką technikę się zdecyduję (do tej pory widziałem tylko te, które są nastawione na piętę)?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Biegaj jak ci wygodniej. To nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia na początku.

Wysłane z mojego SM-A510F .
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2018, 08:41 przez Skoor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rolin'
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1824
Rejestracja: 25 cze 2013, 19:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: małopolskie

Nieprzeczytany post

Dokładnie. Jeśli nic nie boli to nie ma to znaczenia :)
BLOG - KOMENTARZE
5 km - 19:09 (01.09.18)
10 km - 38:28 (11.03.18)
HM - 1:25:11 (18.03.18)
M - 3:13:15 (09.09.18)
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tylko właśnie stoję przed wyborem butów (mam teraz Nike Free, ale chyba zbyt małe jak do biegania, bo mnie końcówki niektórych palców bolały po wczorajszym biegu), a chciałbym kupić już takie przyszłościowe, dopasowane do danego stylu biegania.

Nawiązując do bólu, po wczorajszym biegu 8,6 km (moj rekord pod względem odległości) bolał mnie kręgosłup (pomijając ból mięśni i stawów), a przed spaniem kości od kolan w dół :/

Poza tym wydaje mi się, że dobrze już sobie jakieś nawyki wyrabiać od samego początku :D
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Buty to akurat dobiera się bardziej pod technikę, kilometraż -> jak biegasz dobrze i mało to dobór obuwia ma trochę mniejsze znaczenie. Z uwzględnieniem podłoża, zasadniczo na asfalt wymagania do amortyzacji są większe. Oraz ewentualnie z uwzględnieniem pronacji czym na Twoim etapie bym się w ogóle nie przejmował i kupił neutralne, chyba że w sklepie podczas dobierania butów "problem" będzie tak oczywisty, że doradzą Ci od razu jakąś stabilizację.

Kup jest jakiś buty z solidną amortyzacją od Asicsa, NewBalance, Brooks, Nike, Mizuno, Hoka (czy kto tam jeszcze robi dobre buty do biegania), najlepiej jakiś podstawowy model (chyba, że jesteś bardzo ciężki) to jak się okaże, że jednak potrzebujesz innego to mniej szkoda będzie kupić drugie. Tak nawiasem Nike Free to szerokie pojęcie i zawierają się w nim również buty cywilne, na pewno masz model do biegania?

Ból "kości" od kolan w dół to zazwyczaj mięśnie piszczelowe przednie, długo i w bólach się rodzą u osób, które zaczynają przygodę z bieganiem ;)
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

alyjen pisze:Tak nawiasem Nike Free to szerokie pojęcie i zawierają się w nim również buty cywilne, na pewno masz model do biegania?

Ból "kości" od kolan w dół to zazwyczaj mięśnie piszczelowe przednie, długo i w bólach się rodzą u osób, które zaczynają przygodę z bieganiem ;)
Tak, na pewno to są te do biegania, bo pamiętam, że stały na półce z takimi butami. Były kupione w 2016 roku. Tylko nie jestem pewny czy jako buty do biegania nie są za małe, bo teoretycznie powinno się mieć gdzieś o jeden rozmiar większe niż normalne. Mam trochę luzu, ale nie wiem jak dobrze zmierzyć ile dokładnie.

Ten typ bólu wystąpił dopiero grubo kilka godzin po biegu (przynajmniej w takim stopniu) i nie jestem do końca przekonany, że to były mięśnie, ale bardzo możliwe, że tak :P

@Edit Tutaj podaję zdjęcie buta, w którym obecnie biegam: https://prnt.sc/j62f2k
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Z rozmiarem buta to jest dosyć indywidualna sprawa, po prostu musi pasować, kostka nie może latać ale nie może też uciskać, szczególnie paluchów z przodu ale np. dla mnie dosyć istotne jest żeby wiązanie się nie wżynało. Jak po założeniu nic nie uciska to jest duża szansa, że jest spoko i nie trzeba szczególnego luzu szukać. Jak po tych 8km wyraźnie Cię obcierać/uwierać to mogą być za małe ale w internecie Ci tego nikt nie powie ;)
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Witam. Jakiś czas temu zacząłem biegać i od początku nie mogę się zdecydować na jedną z technik biegania
Uwierz mi, że to nie jest kwestia decyzji :D Ja prawie 2 lata walczyłem z tym żeby w końcu upadać na śródstopie, a nie na pięty. Masz już jakieś wyrobione przyzwyczajenia i tak łatwo tego nie zmienisz, to wymaga długiej i ciężkiej pracy.
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
ODPOWIEDZ