Komentarz do artykułu Nike Zoom Vaporfly 4%, czyli dlaczego zezwalać na doping mechaniczny?

Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Od lat producenci obowia starali się robić jak najbardizej dynamiczne startówki, przy czym odbijało sie to kosztem amortyzacji. Teraz jeden z producentów wymyślił sposób na połaczenie dynamiki i amortyzacji. Dlaczego nazywać to dopingiem? Pianka boost to nie doping a płytka vaporfly juz tak? Kto o tym decyduje?

Buty z tego czytałem były rozwijane pod nadzorem IAAF tak aby miec pewność że będa dozwolone.
ravenye
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2013, 22:13
Życiówka na 10k: 45:16
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Dlaczego zezwalamy na doping mechaniczny a zakazujemy chemicznego?
Być może dlatego, że nie wpływa bezpośrednio na zdrowie zawodników, nie mówiąc już o dostępności, która jest większa niż środków chemicznych.
Brak standardów i restrykcji, jak w przypadku wagi roweru w kolarstwie, będzie powodował ciągły wyścig zbrojeń wśród producentów obuwia sportowego.
Cooper - 3070m - Słupsk IV.2017
10km - 42:55 - Czarna Dąbrówka V.2017
HM - 1:39:38 - Gdańsk X.2016
andrea
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2015, 17:39
Życiówka na 10k: 53:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ciekawe jak wyglądałoby badanie, gdyby jednymi z testowanych butów były HOKA Clifton w najnowszej odsłonie. Z moich obserwacji i odczuć wynika (a biegałem w Boostach), że Hoka oddaje odczuwalnie więcej niż Boost, baaaardzo odczuwalnie :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

A jak uda sie tak połączyć piankę z jakaś specjalnie skonstruowaną płytka, że bedzie 10% to tez bedzie wszystko spoko? Czy jest jakaś granica powyżej której uznacie to za doping?
Dla mnie nie ma problemu, żeby było to jedno z narzędzi treningowych, ale nie but w którym biega sie zawody.
Awatar użytkownika
mow_mi_stefan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 481
Rejestracja: 15 kwie 2014, 10:05
Życiówka w maratonie: 4:09

Nieprzeczytany post

andrea pisze:Ciekawe jak wyglądałoby badanie, gdyby jednymi z testowanych butów były HOKA Clifton w najnowszej odsłonie. Z moich obserwacji i odczuć wynika (a biegałem w Boostach), że Hoka oddaje odczuwalnie więcej niż Boost, baaaardzo odczuwalnie :)
Potwierdzam. W porównaniu z Cliftonami (biegam z ogromna przyjemnością w 3. odsłonie) IMHO boost (w moich glide 8) oddaje niewiele energii
czuj duch, Paweł
10km 42:57, HM 1:35:12, M 3:27:56
BLOG :: Komentarze
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:A jak uda sie tak połączyć piankę z jakaś specjalnie skonstruowaną płytka, że bedzie 10% to tez bedzie wszystko spoko? Czy jest jakaś granica powyżej której uznacie to za doping?
Dla mnie nie ma problemu, żeby było to jedno z narzędzi treningowych, ale nie but w którym biega sie zawody.
Czemu nie. Ważne że każdy może w takim bucie biegać więc zachowane są równe szanse i nie szkodzi to zdrowiu tak jak doping chemiczny.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Skąd wiesz że nie szkodzi ? nie ma nic za darmo. Większe prędkości to większe przeciążenia.
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Z samej definicji "dopingu" nie można nazywać wsparcia sprzętowego "dopingiem".

Za wikipedią:
"In competitive sports, doping is the use of banned athletic performance-enhancing drugs by athletic competitors. The term doping is widely used by organizations that regulate sporting competitions."

Czyli najpierw trzeba zabronić, a dopiero potem można piętnować.

Rozumiem sens pytania, ale nie bardzo wiem w jaki sposób to kontrolować.
Zbytnie zagłębianie się w temat może prowadzić do wniosku, że tylko bieganie na bosaka daje równe szanse.
mpruchni
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 13 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale jeżeli mamy trzymać się tego nie calkiem wiarygodnego źródła, to jest tam również hasło https://en.wikipedia.org/wiki/Technology_doping
Awatar użytkownika
LoveBeer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 954
Rejestracja: 03 gru 2012, 19:45
Życiówka na 10k: 34.00
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

z ciekawosci zapytam, bo naprawde nie mam pojecia - czy bieganie w takich mechanicznych wspomagaczach jest zabronione?
mowie o czyms takim:
https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-8 ... 724b52f9-c
jesli tak, to gdzie jest granica pomiedzy tym co dozwolone a tym co zabronione? ;)
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Skąd wiesz że nie szkodzi ? nie ma nic za darmo. Większe prędkości to większe przeciążenia.
Zgoda ale w mysl powyższego to wogóle można zabronić biegania bo to przeciążenia.

Poza tym nie wyobrażam sobie kontrolowania tego. Coś ala mierzenie kombinezonów w skokach narciarskich? Założmy, że ustalono 5% max korzyści energetycznej z butów. I teraz co, na mecie zabieramy wszystkim buty do badań laboratoryjnych?

Ale z drugiej strony rozumiem obawę, że pewnego dnia ktoś wyskoczy w "butach" w których będzie sadził 3 metrowe kroki i pytanie o doping techniczny zasadnie powróci.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:A jak uda sie tak połączyć piankę z jakaś specjalnie skonstruowaną płytka, że bedzie 10% to tez bedzie wszystko spoko?
Padł już argument z kolarstwa, a ja bym dodał taki najprostszy z lekkoatletyki, czyli tyczkę do skoku wzwyż. Ona to dopiero przeszła zmiany na przestrzeni lat.
Adam Klein pisze:Skąd wiesz że nie szkodzi ? nie ma nic za darmo. Większe prędkości to większe przeciążenia.
I tak i nie. Ja rozumiem, że but nie pozwala biec szybciej, ale utrzymać zadaną prędkość dłużej poprzez "oszczędności" energetyczne. A co do skumulowanego przeciążenia, to faktycznie przy wyższej prędkości jest ono większe, ale jest kompensowane owymi butami.
TomekIw
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 37
Rejestracja: 08 sty 2017, 20:34
Życiówka na 10k: 40:41
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Panie Adamie, chyba udzieli się Panu klimat obecnej władzy. Tylko by Pan regulował (trenerzy) i zakazywał.

Przecież nie robia niczego w tajemnicy. Wszystko jest jawne i zawsze IAAF może takich butów zakazać. Ja sie na butach nie znam, ale jesli dobrze zrozumiałem artykuł to kazda pianka zmniejsza wysiłek mięśni wiec może biegajmy na bosaka zeby nie używać "dopingu mechanicznego"?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ja nie chce zakazywać, stawiam otwarte pytanie. Czy chcemy tego typu wspomagania czy nie?
ODPOWIEDZ