Komentarz do artykułu Falstart – czy w tym szaleństwie jest metoda?

Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
marcinnek_
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1128
Rejestracja: 22 mar 2013, 09:32
Życiówka na 10k: 38:57
Życiówka w maratonie: 3:04:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Od premiery Ambit 3 do Spartana minęły dwa lata. To sporo, by zaprojektować i dopracować zegarek. Po drodze był tylko Traverse, który był dobrym polem doświadczalnym dla schowania anteny w zegarku. A mimo to wrzucili na rynek zegarek bez elementarnych funkcji (dla mnie taką są interwały i zmiana ustawień ekranów).
I nie chcę zaczynać kolejnej wojenki Suunto-Garmin, ale jednak ten drugi uczy się na błędach. Fenix 5 gdzie tylko spojrzeć jest chwalony pod niebiosa. Żadnych problemów z GPS, płynna praca, wszystkie funkcje poprzednika i kilka drobnych nowych (m.in. poprawione, lepiej zorganizowane menu).
Cieszę się, że Suunto wyszło na prostą ze Spartanem, konkurencja na rynku jest dobra dla nas, konsumentów, ale czas pokarze, czy fama Spartana przeminie i będzie się dobrze sprzedawał. Bo może się okazać, że ten falstart będzie bardzo kosztowny wizerunkowo i marketingowo.
Motto: ...by dzisiejszy trening był jutro tylko rozgrzewką.
Wyniki: 5km: 18:47 / 10km: 38:57 /15km: 59:53 / 21km: 1:23:56 / 42km: 3:04:19
Blog: Chodnikiem i szlakiem - biega.marcindabrowski.net
Facebook: Chodnikiem i szlakiem
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kuba, a możesz powiedzieć co ten zegarek "robi" i jakie ma funkcje poza mierzeniem odległości i wysokości ? Jakie ma funkcje treningowe - interwały i inne konfiguracje treningów - własne i standardowe (jakie?), ustawiane z poziomu zegarka, czy telefonu/kompa ? Ile max ekranów podczas treningu, ile podczas codziennego użytkowania? Jakie pola danych są dostępne? (fenix ma chyba z 50). Jak widzę piszesz o ograniczonej możliwość ich konfiguracji, co jest dużymi dla mnie minusem. Szacowanie pułapu tlenowego, progu mleczanowego, funkcja oceny zmęczenia przez ocenę zmienności tętna, asystent odpoczynku, powiadomienia z tel., sterownie muzyką z tel., śledzenie live, pogoda? Skąd bierze temperaturę? Czy jest coś na kształt IQ connect z możliwością tworzenia apliakacji, widżetów i nowych pól danych? Jak sprawuje się jako opaska na co dzień jeśli chodzi o śledzenie aktywności? Na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy, a pytam pod kątem tego co ma f.5. Dodając pomiar z nadgarstka w fenix chciałbym dowiedzieć co przemawia za zakupem za te same pieniądze Spartana a nie f5?
Aha - rytm biegu, długość, kroku, oscylacje pionowe, itp...
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

bru - wiesz co, szczerze mówić to wszystkiego ci nie sprawdzę :P bo sporej części funkcji zwyczajnie nie używam, i mnóstwo czasu by mi zajęło zebranie tego. dlatego też zaznaczyłem w tekście, że jego zamiarem nie jest szczegółowy test Spartana. Wiem, że Jacek z goultra.pl przygotowuje analityczny test, on jest w tym świetny, także być może będzie umiał odpowiedzieć, albo jak wyjdzie jego test to go zalinkuję tutaj.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Qba Krause pisze:bru - wiesz co, szczerze mówić to wszystkiego ci nie sprawdzę :P bo sporej części funkcji zwyczajnie nie używam, i mnóstwo czasu by mi zajęło zebranie tego. dlatego też zaznaczyłem w tekście, że jego zamiarem nie jest szczegółowy test Spartana. Wiem, że Jacek z goultra.pl przygotowuje analityczny test, on jest w tym świetny, także być może będzie umiał odpowiedzieć, albo jak wyjdzie jego test to go zalinkuję tutaj.
To z innej beczki. Jak ktoś, jak Ty, takich funkcji nie używa i ma sprawnego Ambita czy coś podobnego, to jakie czynniki, poza estetycznymi, przemawiają za wywaleniem prawie 3 tys na Spartana? Masz jakiś pomysł?
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

ok, bardzo ciekawe pytanie.

najpierw tzw. "disclaimer" :) ja Spartana nie dostałem za darmo na zawsze, ani go nie kupiłem. Został mi czasowo udostępniony do testów i będę go musiał oddać. Nie jestem więc związany długiem wdzięczności z producentem ani nie racjonalizuję własnym wydatków przewyższających moją miesięczną pensję :D

Jeżeli ktoś ma Ambita 3 Peak, to moim zdaniem na tę chwilę nie ma żadnych powodów poza estetycznymi, żeby wywalać 3 tysiące na Spartana. To jest właśnie ważne, żeby zrozumieć: to nie jest najlepszy zegarek, bo najlepszy jest MOIM ZDANIEM Ambit 3 Peak. Bardzo możliwe jednak, że Spartan Ultra jest NAJFAJNIEJSZYM zegarkiem - ładny, schowana antena, coraz ciekawsze funkcje. poza tym ważne: jest rozwojowy, seria Ambit powoli się kończy i na pewno większe moce developerskie są kierowane do Spartana.

Wchodzi Fenix 5, który podobno jest naprrrrrawdę dobry, a więc Suunto będzie musiało podjąć rękawicę ze Spartanem 2 czy jakkolwiek będzie się nazywał i wyglądał topowy produkt w 2017.

W Spartanie oni naprawdę mocno działają - pojutrze wchodzą interwały i nawigowanie po profilu wysokościowym ,co jest mega opcją dla biegaczy górskich. jest fajne skalowanie podglądu na tracka, czego nie ma w Ambicie (nie wiedzieć czemu). Wiec są dwie fajne opcje dla outdoorowców, interwały plus wibra daje mocny argument biegaczom.

to jest tak, że wojna toczy się na soft - pamiętam, jak kiedyś miałem mp3, która cicho grała i nie miała radia. okazało się, że wystarczy wgrać amerykański soft, żeby sprzęt grał 2x głośniej i włączyło się radio - przeszkodą nie były ograniczenia urządzenia, ale limitowane opcje oprogramowania.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
marcinnek_
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1128
Rejestracja: 22 mar 2013, 09:32
Życiówka na 10k: 38:57
Życiówka w maratonie: 3:04:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kuba jest jednak specyficznym użytkownikiem zegarków biegowych. Wiadomo o tym nie od dziś, jego wcześniejsze recenzje również pomijały wiele aspektów technicznych. Znam kilku biegaczy, zazwyczaj górsko-ultra, którzy również korzystają z zegarka na zasadzie: włączyć, przebiec, wyłączyć, sprawdzić łączny dystans i przewyższenie i w sumie tyle. Do tego Amibit 2, 3, Spartan Ultra, Fenix 3, Fenix 5 nadają się świetnie. Są solidne, wiarygodne, z dobrą baterią. Bez dwóch zdań. Szczegółowych porównań trzeba szukać u osób technicznych, chociażby DC Rainmakera. Lub kopać przez specyfikację / instrukcję. Chociażby po listę pól do dodania na ekrany.
Motto: ...by dzisiejszy trening był jutro tylko rozgrzewką.
Wyniki: 5km: 18:47 / 10km: 38:57 /15km: 59:53 / 21km: 1:23:56 / 42km: 3:04:19
Blog: Chodnikiem i szlakiem - biega.marcindabrowski.net
Facebook: Chodnikiem i szlakiem
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

ja Was doskonale rozumiem, żeby nie było. dla mnie osobiście jednak od samego testu konkretnego modelu jest zestawienie, jaka funkcjonuje o nim obiegowa opinia, a jak się mają sprawy naprawdę :)

ja do tego jestem umiarkowanym minimalista, tzn, nie uważam, że 100 pół danych jest lepsze od 50, wystarczy że 20 które są dobrze działają.

no ale

szybko zerknąłem i wychodzi mi , że jest 60 pól danych do wyboru.
4 ekrany
formaty ekranów: 4,5,7 pól lub 3 kolumny

mam wrażenie, że to załatwia 99% potrzeb?
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
AlGanonim
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 06 wrz 2012, 09:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kuba mam pytanie, a w zasadzie dwa lub trzy ;)

Pierwsze to czy długo czekałeś na synchronizację zegarka z telefonem i zgranie treningu ? W porównaniu do Garmina 630ki w Spartanie trwa to wieki... Dziś zgrywałem pierwszy biegowy trening i trwało to z 7 minut,

Druga sprawa to czy wiesz jak wyłączyć zegarek ? Wczoraj zegarek złapał zawiechę, zachowywał się tak jakbym cały czas naciskał panel dotykowy. "Naprawiło" się dopiero po synchronizacji z telefonem (przynajmniej takie mam wrażenie), ale wydaje mi się że zwykłe wyłączenie i ponowne włączenie też by pomogło, ale za cholerę... nie wiem jak go wyłączyć. W instrukcji nic nie znalazłem.

A trzecie to bateria, co prawda rozjaśniłeś trochę że przy normalnym użytkowaniu ma się wrażenie że ta bateria szybo się rozładowuje, przy treningu jest lepiej, ale ja po naładowaniu w piątek dziś mam 39%, w tym dwa razy rower po 47 minut i dziś bieganie 1h50min. Wydaje mi się że sytuacja powyżej (zawieszenie się) miała na to wpływ bo ekran cały czas się podświetlał przez około 8h. Ile mniej więcej u Ciebie trzyma bateria bez ładowania bez treningu ?

Mam nadzieję że w miarę jasno zadałem swoje pytania ;)

pzdr
Vein1975
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 235
Rejestracja: 12 kwie 2014, 18:36
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 4:27:31

Nieprzeczytany post

Spartana nie można wyłączyć .
A w zawieszeniu jak ekran był podświetlony to z pewnością ciągnął mase energii z baterii
Synchroizacja na IOS trwa chwile. Na Androidzie różnie. Czasem sekundy czasem dłużej.
AlGanonim
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 06 wrz 2012, 09:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Vein1975 pisze:Spartana nie można wyłączyć .
A w zawieszeniu jak ekran był podświetlony to z pewnością ciągnął mase energii z baterii
Synchroizacja na IOS trwa chwile. Na Androidzie różnie. Czasem sekundy czasem dłużej.
To bez sensu że nie można... może w sumie ma jakiś sens którego nie znam ;)

U mnie Android, no ale zobaczymy następnym razem jak to będzie.

Dzięki za odpowiedź :)
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

hej,

1. spartana rzeczywiście nie da się wyłączyć
2. synchro trwa u mnie kilka minut, appka Movescount na Androida od zawsze działała bardzo wolno (tzn. nie sama apka, tylko synchronizacja)
3. na pewno podświetlenie zjadło. ja biegam codziennie więc trudno mi powiedzieć ile schodzi bez treningu, musiałbym to specjalnie sprawdzić. mam wrażenie, że dziennie schodzi kilkanaście procent baterii.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Możesz sprawdzić ile łącznie średnio tygodniowo używasz GPS zegarka (czyli sumę czasu aktywności GPS) i ile razy tygodniowo ładujesz go? To mi rzuci generalnie światło na to jak mocna jest bateria w normalnym użytkowaniu a nie warunkach laboratoryjnych :) Chyba, że ładujesz w losowych momentach i niekoniecznie do pełna.
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
AlGanonim
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 06 wrz 2012, 09:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja dziś baterię sprawdziłem tak, bieg 2h30min z nawigacją po trasie, zużyło około 20% (+ - 2%). Więc zakładam że z nawigacją po trasie wytrzyma 12h.
Następnym razem sprawdzę ile zużyje na podobnym bieganiu bez mapy i też będzie to jakieś info.

Ale podczas biegania z wgraną trasą okazało się że w żaden sposób zegarek nie informował mnie o zejściu z trasy (celowo pobiegłem inną trasą pod koniec by sprawdzić czy sygnalizuje to). Szukam info w instrukcji i nic nie ma na ten temat. Może jeszcze coś w ustawieniach?
Ktoś wie może coś więcej na temat ?
ODPOWIEDZ