Komentarz do artykułu Dawid Malina - wywiad

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1737
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Dawid Malina - wywiad
New Balance but biegowy
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Fajnie, że wreszcie pojawił się jakikolwiek tekst (szkoda, że już mi znany z innej strony) o chłopaku, który w ciągu 2 lat niepostrzeżenie wdarł się do czołówki polskich biegów, co pozostało prawie niezauważone.

A warto podkreślić, że nie są to przypadkowe wyniki, podczas różnych biegów wyprzedzał on wielu mainstream-owych biegaczy.
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mocny zawodnik, a przy tym mówi z sensem - fajna rozmowa.
Pamiętam jak w 2013 roku w moim rodzinnym mieście na Biegu Koziołków zabłysnął i widać, że od tamtego czasu konsekwentnie pnie się do góry. Brawo!
A pod tym tekstem o największych błędach to się podpisuję, bo sam tak właśnie robiłem (robię?) :-) :
Jednak za największy błąd uważam, że biegacze amatorzy najpierw decydują się jaki wynik chcą osiągnąć, szukają planu i od razu go realizują.
...
To trening powinien pokazać nam na ile jesteśmy przygotowani, a nie dobierać trening do wyniku, który chcemy osiągnąć
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Fajny tekst. Nie miałem przyjemności poznać bohatera, ale wydaje się sensownym zawodnikiem, :twardo stąpającym po ziemi". Ma już sukcesy, czyli medale Mistrzostw Polski, niemniej poziom sportowy, który reprezentuje nie jest tak wysoki, jak wskazuje mój przedmówca. Jeszcze kilka lat temu, osób na takim poziomie, było wiele.
Zawodnikiem takiego poziomu by kolega redakcyjny Piotr Łudzik, którego serdecznie pozdrawiam. W tamtym czasie takie wyniki dawały co najwyżej medale U23, a nie na Seniorach. Czasy się zmieniają, ehhh.

Bohaterowi, życzę zdrowia i życiowego sezonu :-)
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Bardzo fajny wywiad. Nie znałem wcześniej Dawida. I z jedną wypowiedzią się nie zgodzę - tą dotyczącą medialności.
Biegacze chcą jak najmniejszym kosztem mieć jak najwięcej lajków. Szkoda, bo sport to współzawodnictwo i rywalizacja z sobą samym i z innymi zawodnikami – to powinno pchać nas na trening, a nie do szukania najdłuższego biegu w Polsce.
Co do amatorów - pełna zgoda. Wielu trenuje tylko i wyłącznie żeby się pokazać. Natomiast wśród zawodowców brakuje mi tej medialności. Ostatnio zawodnicy coraz częściej narzekają na brak sponsorów, brak wsparcia finansowego itp. Ale nic więcej, prócz oczywiście ciężkich treningów, z tym nie robią. Brakuje tego rozgłosu, pewności siebie, która przyciągnęłaby właśnie sponsorów. Bo nie oszukujmy się, w tej kategorii lajki są istotne ;).
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
majas
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 172
Rejestracja: 17 gru 2012, 15:18
Życiówka na 10k: 36:12
Życiówka w maratonie: 3:02,14
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Bardzo fajny wywiad, z wydaje się, jeszcze fajniejszym gościem. Inspirujący.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Biegający Filozof pisze:A warto podkreślić, że nie są to przypadkowe wyniki, podczas różnych biegów wyprzedzał on wielu mainstream-owych biegaczy.
No, ale nie wziął się znikąd. 8 lat biathlonu swoje robi.

barcel pisze:Zawodnikiem takiego poziomu by kolega redakcyjny Piotr Łudzik, którego serdecznie pozdrawiam. W tamtym czasie takie wyniki dawały co najwyżej medale U23, a nie na Seniorach. Czasy się zmieniają, ehhh.
Tak, Piotrek niespełniony talent. :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12404
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Biegający Filozof pisze:Fajnie, że wreszcie pojawił się jakikolwiek tekst (szkoda, że już mi znany z innej strony) o chłopaku, który w ciągu 2 lat niepostrzeżenie wdarł się do czołówki polskich biegów, co pozostało prawie niezauważone.
Dla tych, którzy w tym siedzą zostało zauważone i to wystarczy. Tekst kontestuje motywacje amatorskie i brak zainteresowania wpisuje się w ten obraz. Zupełnie możliwy i wcale nie precedensowy byłby scenariusz nie zauważenia pobicia rekordu Polski na 10000m, co miało już miejsce całkiem niedawno w przypadku Karoliny Jarzyńskiej. Nasz komentator sportowy nie miał pojęcia, że padł rekord Polski, a w dalszych wiadomościach podsumowujących sportowy miesiąc skompromitował się, bo wciąż nie dowiedział się o tym wydarzeniu.
Z drugiej strony okoliczności tego rekordu są niemedialne, bo towarzyszył mu dubel. Niestety to nie Karolina dublowała lecz ją dublowano, co można zobaczyć w końcówce. https://youtu.be/U8BeoVgFInc?t=97
Ja osobiście nie dziwię się brakiem zainteresowania szerszej publiczności naszymi sportowcami. Wynik Maliny na dychę jest wartościowy. Doceniają to koneserzy znający kulisy naszych realiów. Jednak dla widza oglądającego ostatnie IO wynik poniżej 30 minut nie budzi emocji, zwłaszcza, że 4 kobiety zeszły poniżej tej granicy w rekordowym biegu Ayany (nota bene nasi komentatorzy również skompromitowali się podczas relacjonowania tego biegu).
Innymi słowy: za każdym razem gdy jestem u cioci na imieninach, a ta pyta rytualnie, co tam słychać w twoim świecie biegaczy, to wgryzam się mocniej w ciasteczko i zachwalam wypiek.
runner2010
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 774
Rejestracja: 22 sty 2011, 14:10
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków i okolice :)

Nieprzeczytany post

cóż... dla kogoś kto siedzi w "świecie biegowym" nikt nie będzie "nagłym objawieniem".
Bo to nie bierze się znikąd, nawet jak ktoś się objawi powiedzmy w wieku 23 lat, to wcześniej
nawet jak nie jest tak widoczny, to musi przejawiać jakieś oznaki talentu.
No ale, że najczęściej przez szersze grono jest dostrzegany dopiero, gdy osiągnie na prawdę wartościowy wynik,
to zwykło się go zwać szumnie "objawieniem".
To powyższe to tak było trochę "poza tekstem" :hejhej:

W każdym razie co do Dawida.
Pamiętam jak go poznałem na początku studiów w Krakowie. W 2013 już przejawiał jakieś predyspozycje do "szybszego biegania".
Jedynym dla mnie zaskoczeniem było, jak podczas biegu w Knurowie (2013) tuż przed startem zapytałem się:
"na ile biegniesz?"
-"po 3:12", i to właściwie wtedy była ostatnia rzecz, która mnie u niego zaskoczyła, ale wtedy jeszcze go nie znałem dobrze.
Później jak już w tekście - był systematyczny progres wynikowy.
Ale takim przełomowym momentem dla niego to chyba był brązowy medal na MP w 2015 w Krakowie, to dopiero było zaskoczenie
dla tych co go nie znali.
nawet dla bieganie.pl: http://bieganie.pl/?show=1&cat=10&id=7991 :hejhej: :hejhej:
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 262
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Innymi słowy: za każdym razem gdy jestem u cioci na imieninach, a ta pyta rytualnie, co tam słychać w twoim świecie biegaczy, to wgryzam się mocniej w ciasteczko i zachwalam wypiek.
Bardzo fajnie ujęte, ale tutaj nie jesteśmy u cioci na imieninach tylko wśród biegaczy i biegaczek siedzących w tym temacie, więc uważam, że warto więcej pisać o tego typu biegaczach. Bo jak tego nie ma to duża część rekreacyjnie biegających myśli, że najlepszym Polakiem jest Henryk Szost, a drugi jest już Bartek Olszewski. I nie chcę tu nikogo obrażać, ogromne słowa uznania za wyniki i medialność dla jednego i drugiego (szczególnie w przypadku Bartka to świetna robota - treningi grupowe, wykłady, spotkania, media społecznościowe itd.), ale pomiędzy nimi jest wiele ciekawy postaci.
Trener biegania, współautor podcastu "Wybiegani niewygadani"

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

bardzo fajny wywiad (Paweł, dobra robota).

da się co prawda zauważyć te krytykę, o której wspomniał yacool (to jest modne w ostatnim czasie wśród "prawdziwych biegaczy"), ale na szczęście to tylko kilka pochopnie rzuconych zdań :)
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12404
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Biegający Filozof pisze:duża część rekreacyjnie biegających myśli, że najlepszym Polakiem jest Henryk Szost
Ten Szost to jakiś skoczek? Tak ciociu, ale nie tak popularny jak Stoch.
rodoif
Wyga
Wyga
Posty: 85
Rejestracja: 14 cze 2016, 17:40
Życiówka na 10k: 39:50
Życiówka w maratonie: 3:10:25
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

yacool pisze:
Biegający Filozof pisze:duża część rekreacyjnie biegających myśli, że najlepszym Polakiem jest Henryk Szost
Ten Szost to jakiś skoczek? Tak ciociu, ale nie tak popularny jak Stoch.
Jeszcze jest Yared, ale podobno nie pochodzi z Polski - akcent go zdradza ;)
Awatar użytkownika
Andrzej_Witek
Wyga
Wyga
Posty: 131
Rejestracja: 27 lis 2015, 08:06
Życiówka na 10k: 31:35
Życiówka w maratonie: 2:23:32
Lokalizacja: Wrocław / Szklarska Poręba
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Poznałem Dawida w 2008, na długo przed tym jak dowiedziałem się, że maraton ma 42195 metrów, a 29:40 na dychę to szybko.
Gdy ja cieszyłem się z poprawy życiówki o kilka sekund, Malina przesuwał się o pół minuty. Inspirująca osoba dla ambitnych biegaczy.

Trzymam kciuki za jak najlepsze wyniki!
M: 2:23:32
HM: 1:08:57

ASICS Trail Team
Awatar użytkownika
Buddy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 426
Rejestracja: 26 lip 2006, 00:56
Życiówka na 10k: 35:20
Życiówka w maratonie: 2:47:38

Nieprzeczytany post

Fajny, pozytywny przekaz. Oby ta kariera dalej się fajnie rozwijała :)
---
Tylko taka mała łyżka dziegciu ode mnie.
Nie rozumiem, na jakiej podstawie zawodnicy wyczynowi zakładają, że:
Zwykle zaczynający przygodę z bieganiem amatorzy przez długi czas nie uprawiali żadnego sportu, a ich tryb życia był siedzący
Jasne, że ogólnie jako społeczeństwo nie jesteśmy tak sprawni jak kiedyś. Ale biegacze wyczynowi też są często równie niesprawni jak i amatorzy biegający po pracy. I też nie są jakimś wzorem w temacie ćwiczeń uzupełniających

Umówmy się, że tak naprawdę trening uzupełniający wykonują ludzie po kontuzjach. Reszta ćwiczy incydentalnie albo prawie w ogóle. Sam również należę do tej grupy :hahaha:
Dawid Malina pisze: Jak wygląda Twój trening uzupełniający?
Kiedyś częściej chodziłem na trening funkcjonalny, gdzie mocno zwracałem uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Teraz niestety praktycznie trening ten zmniejszyłem do minimum poprzez brak czasu.
ODPOWIEDZ