Komentarz do artykułu Dieta a wyniki w bieganiu. Pomóż nam stworzyć ankietę

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

O pomoc w ułożeniu ankiety grzecznie proszę :)
Vegefocus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2016, 22:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Chyba warto jeszcze dodać czy dieta vege czy nie?
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem koniecznie trzeba dodać wegetariańską i wegańską, albo jako oddzielne pytanie z checkboxami albo stopniowaniem każdego (to już więcej analizy by mogło być) , w stylu "czy w Twojej diecie są obecne: jasne pieczywo, albo produkty z białej mąki, mięso i wędliny, ryby i owoce morza, nabiał, świeże warzywa, świeże owoce, produkty z puszki, fast foody, słodycze, itd....."

Wysłane z tapatalka :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tak, wege musimy dodać.

Ale z tymi produktami przetworzonymi i nieprzetworzonymi. Czy jest jakaś sensowna ograniczona lista?
A co mają do tego puszki? Ugotowaną cieciorkę można kupić w puszce, to ją już jakoś dyskwalifikuje?
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Trochę skrót myślowy, piszę z telefonu,... Ogólnie chodziło mi o wykorzystanie gotowych półproduktów (nie twierdzę, że to złe, jak nie mam czasu to fasola czy cieciorka z puszki mnie zawsze ratuje, ale chodzi mi o powiedzmy zaklasyfikowanie ankietowanego gdzieś pomiędzy "wszystko co się da gotowe" a "absolutnie żadnych gotowych, tylko świeże, świeżo krojone itd")

Wysłane z tapatalka :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ok, rozumiem.
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Mi zdecydowanie brakuje informacji o suplementacji. Czy suplementujesz witaminy? Czy korzystasz z odżywek białkowych? Najlepiej w formie listy do zaznaczenia. Powinny się tam znaleźć też inne typu kreatyna, BCAA itp.
Ciekawe byłoby też pytanie o doping, jednak mało kto zapewne odpowiedziałby zgodnie z prawdą. Może niektórym takie pytanie wydałoby się śmieszne, ale okazuje się że mnóstwo amatorów korzysta z dopingu.
13 listopada 2013 roku w czasopiśmie naukowym PLOS ONE opublikowano nastepujące wyniki badań:
- Ponad 1 na 7 zawodników startujących w trzech zawodach Ironman był na dopingu. Przebadano 3 tysiące zawodników w Ironman Frankfurt, Ironman 70.3 Wiesbaden, Ironman Regensburg.
-13% zawodników przyznało się do dopingu m.in. farmakologicznego (physical doping, poprawiający fizyczne parametry): EPO, sterydy, hormon wzrostu, itp.
-15% zawodników przyznało się do tzw. cognitive doping (oddziaływujący na psychikę): antydepresanty, beta-blokersy, modafinil (pobudzający), metylofenidat (substancja psychotropowa)
-10% zawodników pod wpływem obu wyżej wymienionych
-20% zawodników uczestniczących w Mistrzostwach Europy Ironman Frankfurt przyznało, że było na dopingu jednej z wyżej wymienionych substancji (EPO, hormon wzrostu, sterydy...)
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ok, suplementy.
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dodaj inne aktywności poza bieganiem, bo przecież ludzie różne inne mają treningi, choćby i konkretnym treningiem nie były (np. dojeżdżają do szkoły/pracy na rowerze) i rodzaj wykonywanej pracy (siedząca, stojąca, chodząca).
Awatar użytkownika
Bogil
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1908
Rejestracja: 20 gru 2009, 12:16
Życiówka na 10k: wstyd się przyznać
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Skawina

Nieprzeczytany post

Jak najbardziej musi być pytanie o doping. Szczególnie jeżeli to anonimowa ankieta. Myślę, że ilościowo więcej dopingu jest wśród amatorów niż profesjonalistów.

Ogólnie to ciężko to będzie sensownie zrobić.
Pytanie "co jedzą najlepsi?"nie daje odpowiedzi na pytanie "jaka jest najlepsza dieta dla biegacza?"
Genetyka jest ciężka do przeflitrowania. Liczyłoby się jaki postęp dana osoba robic po zmianie diety.
Pozatym, każdy jest inny i proporcje węgli i tłuszczu tak samo będą się różnić w idealnej diecie ultrasa vs biegacza na 5 km.

Wg. mnie lepiej by było zebrać grupę chętnych, spisać wyniki, podzielić i rozpisac diety w różnych konwencjach. Po np. 2 miesiącach test w deklarowanym dystansie.
I tak to było by bardzo słabe badanie ale coś już można by wysnuć.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Bogom, ale to co proponujesz to już zupełnie inne badanie. Wpływ diety na wyniki.
A mi bardziej zalezy na sprawdzeniu czy jest zależność pomiędzy świadomością, dbaniem o jakość żywienia a poziomem sportowym.

To tak jak gdybym w Triathlonie chciał sprawdzić, czy jest zależność pomiedzy ceną roweru a poziomem sportowym.

To co Ty proponujesz to poważny eksperyment naukowy. :)
Lepiej pomóż mi dobrze ułożyć pytania zeby dało sie wyciagnac całościowe wnioski z tego co ja chce zbadać. Liczę na Ciebie. Chodzi mi np o sklasyfikowanie, pogrupowanie pewnych typów diet kiedy zadajemy pytanie.
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja nie jestem żadnym dietetykiem, ani lekarzem, ani innym związanym z pożywieniem naukowcem. Ale ponieważ przeczytałam trochę na temat żarcia to zmierzę się z Twoimi pytaniami.
1. Pierwsze pytanie dotyczące wartości kalorycznej naszego pożywienia.

Mam do wyboru trzy posiłki, każdy z nich o takiej samej nominalnej wartości kalorycznej. Oto one:
- mąka, z której muszę zrobić makaron
- gotowy makaron
- równowartość kaloryczna makaronu podana jako glukoza dożylnie

Czy efekt energetyczny jaki z nich uzyskam będzie taki sam?
Posiłki będą totalnie różne i inaczej będą oddziaływały na organizm, ale wartość energetyczna, jak sam piszesz na wstępie jest taka sama, a zatem różnica będzie w wydatku energetycznym podczas trawienia. Inaczej trawi się surowy makaron i inaczej gotowany (gotowany łatwiej, to i pewnie mniejszy wydatek organizmu na strawienie) czy też mąką - nie wiem czy mąka ma być jedzona na surowo czy już po zrobieniu z niej makaronu. Glukoza dożylnie oczywiście nie daje żadnego efektu trawienia, więc spożytkowanie energii jest równe zero, czyli efekt energetyczny będzie największy z tych trzech propozycji.
2. Drugie pytanie dotyczące naszego wydatku energetycznego:

Dwaj tacy sami ludzie, w tym samym wieku, o tej samej masie ciała i strukturze (przynajmniej chwilowo), obydwaj przez całe dnie leżą, różnią się tylko tym, że jeden je do syta a drugi głoduje. Czy ich PPM (podstawowa przemiana materii) jest taka sama czy inna?
To samo co poprzednio. PPM dotyczy warunków, w których człowiek nie trawi. Jeśli się obżera, to trawi i wydatkuje dodatkową energię, a zatem nie jest w warunkach nawet zbliżonych do PPM.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No, to były tylko takie pytania ciekawostki, pokazujące ze strasznie sie w tę dietę wgłębiamy ale byc może nie ma to żadnego związku z naszym sportowym poziomem. To chcę sprawdzić.
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Tak, wege musimy dodać.

Ale z tymi produktami przetworzonymi i nieprzetworzonymi. Czy jest jakaś sensowna ograniczona lista?
A co mają do tego puszki? Ugotowaną cieciorkę można kupić w puszce, to ją już jakoś dyskwalifikuje?
A pożywienie w puszce nie jest nie dobre, ale nie dobre jest to w jaki sposób jest przechowywane.

Znajde video na youtube o tym to wrzuce.


Wysłane z mojego SM-G360F .
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
ODPOWIEDZ