Komentarz do artykułu Tworzymy bazę polskich trenerów biegowych

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Jeżeli znacie jakichś trenerów, z którymi współpracujecie lub współpracowaliście, ty wypełnijcie please formularz.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Zgłoszono nam uwagę, że oczywiście przecież formularz wypełnić może sam trener, więc doszło dodatkowe pole - opis własny trenera.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Kilka uwag i jednocześnie odpowiedzi na wątpliwości jakie przychodzą w mailach.

1. Czy trzeba podawać swoje imie i nazwisko i namiary na siebie jeśli zgłaszamy trenera (a sami jesteśmy np jego zawodnikiem lub byłym zawodnikiem)
Nie trzeba, te pola są opcjonalne.

2. Co zrobimy z polem "opinia o trenerze", czy będziemy je publikować?
Raczej nie, nie z automatu. Prawdopodobnie to wywołałoby lawinę różnego rodzaju sztucznych oskarżeń po to, żeby osłabić pozycję danego trenera. Kilka tygodnie temu dostałem np informacje o dwóch trenerach, z których jeden podobno nie wywiązuje się ze zobowiązań, opóźnia z przysyłaniem planów a drugi nie odpowiada na telefony. Takie informacje będziemy się starali weryfikować.

3. Czy będziemy weryfikowali wiedzę trenerów
To jest najbardziej wrażliwy element. Z jednej strony mamy dzisiaj mnóstwo osób, które przeszły różnego rodzaju kursy czy szkolenia ale wiemy dobrze, że to nie czyni z nich świetnych trenerów. Z drugiej strony są osoby, które nie mają żadnych "papierów" ale od lat prowadzą zawodników i robią to z sukcesami, mają intuicję.
Być może poprosimy każdego trenera o wypełnienie krótkiej ankiety.

4. Czemu służyć ma ten "system"
Na razie to nie jest jeszcze żaden system. Zabieramy się do tego od drugiej strony niż zazwyczaj, czyli najpierw zbieramy dane a potem będziemy się zastanawiali w jaki sposób sprawić, aby były one użyteczne. Czyli:
- żeby zawodnik miał możliwie transparentną informację o tym co to za człowiek do którego zwraca się z propozycją bycia trenowanym
- żeby trener miał możliwość dotarcia z informacją o sobie do możliwie szerokiego grona zwłaszcza osób z jego rejonu które szukają trenera

Nie ma rozwiązań doskonałych.
Chciałbym, żeby każdy trener cechował się nie tylko ogromną wiedzą praktyczną i teoretyczną, żeby był w stanie odpowiedzieć na większość pytań albo nie bał się przyznać, że na jakieś pytanie nie zna odpowiedzi, był jednocześnie dobrym psychologiem potrafiącym czytać między wierszami i potrafiącym samemu zdiagnozować jaki jest problem, często wbrew temu co mówi mu zawodnik.

Niestety ideału nigdy nie będzie, ale będziemy się starali sytuację poprawiać.
Obraz mamy taki, że w przypadku 80% biegaczy amatorów praca z 80% trenerów da przez długi czas dobry skutek
Jeżeli ktoś chce być trenerem to już jest ważne, choć nie wiem czy każdy zdaje sobie sprawę z tego co powinno to oznaczać (ja na przykład nie chcę być trenerem bo w moim rozumieniu wymagałoby to ode mnie zbyt dużego angażowania się, choćby psychicznego)
Wiele osób zaczyna trenować innych czasami koleżeńsko, potem przeradza się to w coś więcej.

To, co chciałbym osiągnąć, to taki obraz, że jesteśmy w stanie powiedzieć, że:
- na tym obszarze mamy trenerów którzy charakteryzują się takimi "parametrami" - mają taką wiedzę, doświadczenie, przeszli takie czy inne szkolenie, takie są wg nich ich osiągnięcia, takie są wg nich ich zalety jako trenerów - tu nie chodzi o epatowanie własnymi zawodniczymi osiągnięciami ale o pokazanie jak możecie pomóc zawodnikowi.
- jest jakaś grupa trenerów, którzy zostali "sprawdzeni" pod kątem swojej wiedzy wg jednego schematu - to będzie oczywiście dobrowolne, ale z czasem mam nadzieję, że będzie standardem.
O co chodzi? Otóż kilka lat temu zrobiliśmy na bieganie.pl taką ankietę dla trenerów, chcąc znaleźć trenerów z całej polski których moglibyśmy polecać.
Ta ankieta zawierała chyba 20 pytań (nie pamiętam dokładnie), opublikujemy ją w najbliższych dniach. To były nietrudne pytania (wg mnie nietrudne) na które świadomy trener powinien być w stanie odpowiedzieć. Dostaliśmy około 70-80 odpowiedzi. Tylko 15% ankiet było wypełnionych poprawnie.
Nie mówię, że te pozostałe 85% osób to źli trenerzy, bardzo możliwe, że w swojej pracy posługują się intuicją i dobrze prowadzą swoich zawodników. Ale jeśli kogoś polecamy, to wolałbym być pewien, że ten trener jest w stanie wytłumaczyć zawodnikowi to co trzeba w sposób właściwy a nie, żeby przykrywał swoją niewiedzą tworząc na poczekaniu jakieś historie.

Zobaczymy jak to się będzie rozwijać, takie trzeciorzędne sprawy jak wygląd trenera, sposób jego wysławiania się, budowania zdań też pewnie ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji więc odpowiadając na jedno z pytań tak, przewidujemy krótkie nagrania video gdzie każdy trener mówi o sobie kilka słów, ale wszystko po kolei.

Mam nadzieję, że na większość wątpliwości odpowiedziałem.

Aha, jeszcze jedno - chciałbym też dzięki tej historii, odejść od tego wzorca promowanego w masowych mediach, że trener to jest ktoś młody i sprawny który wszystko sam robi lepiej niż zawodnik którego trenuje. To jest oczywiście fajne, ale trener musi mieć przede wszystkim wiedzę i doświadczenie. Trenerowi Królowi, nikt chyba nie będzie sugerował braku wiedzy czy doświadczenia, ale nikt nie powinien chcieć od niego wykonania wieloskoku.
ODPOWIEDZ