Komentarz do artykułu Jak się trenuje ze Zbigniewem Królem - Henryk Szost

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1737
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

świetna rozmowa, z której bije spokój, zaufanie i dobra energia. nie ma za to pychy i pustosłowia. trzymam kciuki.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

O, a Henio ma, zdaje się, dziś urodziny.
Zatem zdrowia, sił i owocnej współpracy z nowym trenerem! :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12399
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Trening siły jest dla mnie zupełnie nowym treningiem, sprawia mi to niemałe problemy, bardzo mnie spina. Ja jestem zawodnikiem, który wykorzystuje raczej dobrą technikę, swobodę biegania, duże wahadło, a tutaj, przy tej sile, jestem tak pospinany, że następnego dnia nie jestem w stanie osiągnąć żadnych szybkości.
Henio zwrócił uwagę na istotną rzecz, a mianowicie problem jaki może sprawiać trening siłowy już po jego wykonaniu, gdy przychodzi zebrać się i wykonać akcent szybkościowy. Tutaj wraca też cała problematyka związana z niedoskonałością treningu funkcjonalnego, czyli jak zwiększyć siłę ruchu biegowego, nie wykonując tego ruchu. Pomysł na ciągi wieloskokowe jest funkcjonalnie bliższy biegowi długodystansowemu niż skipy. Problem jednak w tym, że wieloskok mocno obciąża układ. Tu ważna jest współpraca i ostrożne eksperymentowanie, co nie oznacza od razu braku pewności u trenera. Jeżeli trener będzie musiał ciągle udowadniać zawodnikowi, że wszystko wie bez zawahania, to z kolei taka współpraca może być stresująca dla samego trenera. Zawodnik nie może zupełnie przestać myśleć i ślepo wierzyć w trenera, co można dopuścić na etapie juniorskim. Tu widzę potencjał u Szosta, czyli zmiana podejścia do układu ról trener-zawodnik.
Na koniec technika. Praca nad nią jest równie ryzykowna jak wykonywanie wieloskoków. Dlaczego zatem łatwiej jest zaryzykować utratę zdrowia podczas wieloskoków? Dlatego, że praca nad ruchem to kierunek wciąż mało znany i wymagający ścisłej współpracy osobistej z trenerem, eksperymentowania, analiz wideo i pełnych wątpliwości rozmów, co dla Henia na tym etapie jego pojmowania współpracy z trenerem wydaje się być nie do przyjęcia.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

no cóż,
trenera, który zapomina przysłać trening albo każe sobie przypominać - też bym zmienił :)
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
piciek
Wyga
Wyga
Posty: 58
Rejestracja: 18 wrz 2012, 15:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Świdnica

Nieprzeczytany post

Ciekawe czy wynagrodzenia za "konsultacje trenerskie" też zapominał pobierać.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12399
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Trochę w słabą stronę idzie ta dyskusja. Były trener może już do woli bawić się w piaskownicy i zapomnieć o całym świecie. Na zdrowie i pozdrawiam. Natomiast to co proponuje nowy trener wydaje się warte uwagi i dalszego śledzenia przez portal.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Na koniec technika. Praca nad nią jest równie ryzykowna jak wykonywanie wieloskoków. Dlaczego zatem łatwiej jest zaryzykować utratę zdrowia podczas wieloskoków? Dlatego, że praca nad ruchem to kierunek wciąż mało znany i wymagający ścisłej współpracy osobistej z trenerem, eksperymentowania, analiz wideo i pełnych wątpliwości rozmów, co dla Henia na tym etapie jego pojmowania współpracy z trenerem wydaje się być nie do przyjęcia.
Niestety sytuacja jest taka, że Henio jest tam sam, trener z kadrą w innym miejscu. Idealne warunki nie jest łatwo osiągnąć.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12399
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W przypadku tej doświadczonej pary, to tylko kwestia ustalenia priorytetów.
Jarek Jagieła
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 26 kwie 2012, 10:55
Życiówka na 10k: 35:26
Życiówka w maratonie: 2:52:46

Nieprzeczytany post

Mnie zaciekawiły dwie rzeczy: nikły procent udziału siły biegowej u zawodnika z dużym doświadczeniem i wynikające z tego pytanie: świadome działanie, które nie miało wykorzystywać wszystkich bodźców w treningu czy też założenie, że Szost wyszedł z nart biegowych i biegów górskich więc siłowo jest ukształtowany?
Przez lata mej zabawy w bieganie schemat: siła i następnego dnia mocny akcent był jak mantra.
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Z wiekiem wiadomo, że wytrzymałość się utrzymuje ale siła spada.
Ten cytat każdy biegacz powinien sobie powiesić nad łóżkiem.
Oczywiście nie radzę wykonywać wieloskoków ("a la Król"), ale podbiegi, regularne wizyty na siłowni i fitnessie dadzą więcej niż kolejne przetruchtane "dyszki", "piętnastki" itp.

Co do pracy nad techniką u bardzo doświadczonego zawodnika- bardzo grząski grunt. Poza tym bez bieżącej kontroli trenera- NIE DA SIĘ.

Ogólnie- bardzo fajna rozmowa.
Trzymam kciuki, by wszystko im wyszło.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Jarek Jagieła pisze:Mnie zaciekawiły dwie rzeczy: nikły procent udziału siły biegowej u zawodnika z dużym doświadczeniem i wynikające z tego pytanie: świadome działanie, które nie miało wykorzystywać wszystkich bodźców w treningu czy też założenie, że Szost wyszedł z nart biegowych i biegów górskich więc siłowo jest ukształtowany?
Przez lata mej zabawy w bieganie schemat: siła i następnego dnia mocny akcent był jak mantra.
Zapytamy się Grzegorza Gajdusa dlaczego nie robili tej standardowo rozumianej przez nas siły biegowej. Zanim Grzegorz odpowie, mogę tylko przypuszczać, że to wynikało z doświadczeń samego Grzegorza, który przez wiele lat utrzymywał się na naprawdę wysokim poziomie ale po prostu ciągle dużo sam jeździł w góry, do Kenii, gdzie biegał po nierównym terenie, z mocnymi zawodnikami. Ale to tylko moje przypuszczenia.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12399
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

fotman pisze:(...) bez bieżącej kontroli trenera- NIE DA SIĘ.
Dlatego nie obejdzie się bez dobrego roweru dla trenera. Najlepiej elektryka na bazie górala. Na marginesie jestem w trakcie tworzenia projektu takiego mocnego ebajka.
Adam Klein pisze:(...) ciągle dużo sam jeździł w góry, do Kenii, gdzie biegał po nierównym terenie, z mocnymi zawodnikami.
Keniole nie robią skipów i wieloskoków, a siła wychodzi im naturalnie na każdym treningu, bo tam nie ma płaskich odcinków. Trening na siłowni, sztanga czy sala gimnastyczna nie jest tego zamiennikiem, co można wywnioskować po słabych nogach Faraha.
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

yacool pisze:
Adam Klein pisze:(...) ciągle dużo sam jeździł w góry, do Kenii, gdzie biegał po nierównym terenie, z mocnymi zawodnikami.
Keniole nie robią skipów i wieloskoków, a siła wychodzi im naturalnie na każdym treningu, bo tam nie ma płaskich odcinków. Trening na siłowni, sztanga czy sala gimnastyczna nie jest tego zamiennikiem, co można wywnioskować po słabych nogach Faraha.
Keniole nie jedzą, nie robią skipów, nie ćwiczą na siłowni- może dlatego nie wygrywają ze słabonogim Farahem na bieżni? :bleble:
Nie przesadzajmy z tą inspiracją Keniolami. A Etiopczycy jak trenują i jedzą ktoś wie? Też niedojadają i gnają po pagórkowatym terenie bez trenera i bez ograniczeń tempowych (od truchtu do szarży)?
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12399
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Świat nie jest płaski i jak tylko zejdzie z bieżni, to mu jakoś nóżki miękną.
ODPOWIEDZ