Komentarz do artykułu Bogdan Semenowicz, trzeci zawodnik maratonu w Poznaniu zdyskwalifikowany

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Piotr Łobodziński
Wyga
Wyga
Posty: 134
Rejestracja: 23 kwie 2009, 11:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Co w takim przypadku mogą zrobić organizatorzy tych pozostałych biegów, u których Ukrainiec wygrywał pieniądze?
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

Piotr Łobodziński pisze:Co w takim przypadku mogą zrobić organizatorzy tych pozostałych biegów, u których Ukrainiec wygrywał pieniądze?
NIC
zoraw9
Wyga
Wyga
Posty: 90
Rejestracja: 31 maja 2011, 18:30
Życiówka na 10k: 32.43
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wydaję mi się, że Maraton w Poznaniu nie był zgłoszony do kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i wyniki z tego biegu nie zaliczają się do oficjalnych statystyk PZLA, dlatego automatycznie zawodnik, którego złapano na stosowaniu środków dopingujących nie będzie wpisany na listę zawodników zdyskwalifikowanych przez PZLA oraz światowy związek lekkiej Atletyki- IAAF. Czyli nic tak naprawdę temu zawodnikowi nie grozi, będzie startował w biegach w Polsce i za granicą, chyba że organizatorzy nie będą go przyjmowali na listę zgłoszeń. Ale aby mieć pewność, by trzeba było zapytać w PZLA o to.
gggbar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2013, 14:15
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Był też drugi w 2014 w półmaratonie w Kościanie z czasem 1:04:28 (!).
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Piotr Łobodziński pisze:Co w takim przypadku mogą zrobić organizatorzy tych pozostałych biegów, u których Ukrainiec wygrywał pieniądze?
Wprowadzić w następnym roku nagrody w postaci pucharów jeżeli nie stać ich na kontrolę antydopingową.
Awatar użytkownika
pit78
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 579
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:04
Życiówka na 10k: 37:26 (JG 2017)
Życiówka w maratonie: 3:08 (Poznań 2013)
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A we wrześniu był 3. na maratonie we Wrocławiu...

Obrazek
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Myślę że tu potrzebna jest jakaś akcja informacyjna skierowana do organizatorów biegów (głównie są to samorządy, choć nie tylko). Środowisko biegowe wie o tym od lat a dalej powielane są te głupie wzorce. Przecież to wypacza współzawodnictwo nawet na takich biegach amatorskich i jest po prostu przykre. Co Pan na to, Panie Adamie "Naczelny"? Pan tam bliżej władzy stoi. :spoczko:
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Jurek z Lasu pisze:Myślę że tu potrzebna jest jakaś akcja informacyjna skierowana do organizatorów biegów (głównie są to samorządy, choć nie tylko). Środowisko biegowe wie o tym od lat a dalej powielane są te głupie wzorce.
A myślisz, Jurek, że nie wiedzą?
To trochę tak, jak z przestrzeganiem przepisów drogowych (i zresztą też większości innych). Wszyscy wiedz, ale niektórzy łamią.

Zrobienie z tym porządku to dość skomplikowana sprawa.

Swoją drogą, zgrabne jak na biegacza nogi ma ten Semenowicz. Ale to raczej nie od niedozwolonych środków.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Wpadł, prawdopodobnie dlatego, że Poznań jako nieliczny (być może jedyny - nie chce mi się teraz sprawdzać :)) - sprawdza na EPO, czyli drogie testy.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:Wpadł, prawdopodobnie dlatego, że Poznań jako nieliczny (być może jedyny - nie chce mi się teraz sprawdzać :)) - sprawdza na EPO, czyli drogie testy.
i tu się kolego mylisz w kilku aspektach
1. po pierwsze badania na EPO nie jest wcale drogie.
2. Nie wpadł na EPO.
3. Wpadł na czym bardzo lajtowym.
4. Wpadł na czymś co jest wielceprawdopodobne żę znajdziesz w aptece w preparatach multiwitamonowych.

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Te badania nie są takie drogie, gdyby na każdym biegu z nagrodami były badania a nagrody wypłacane dopiero po negatywnym wyniku badania to problem byłby z głowy.
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

tompoz pisze:
jarjan pisze:Wpadł, prawdopodobnie dlatego, że Poznań jako nieliczny (być może jedyny - nie chce mi się teraz sprawdzać :)) - sprawdza na EPO, czyli drogie testy.
i tu się kolego mylisz w kilku aspektach
1. po pierwsze badania na EPO nie jest wcale drogie.
2. Nie wpadł na EPO.
3. Wpadł na czym bardzo lajtowym.
4. Wpadł na czymś co jest wielceprawdopodobne żę znajdziesz w aptece w preparatach multiwitamonowych.

Tompoz
Czyli na czym?
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Biegłem ten Poznań Maraton i jakoś mi się lżej zrobiło jak przeczytałem że organizatorzy dbają o czystość rywalizacji. Takie moje subiektywne odczucie.

Wiele jest teraz akcji społecznych np "nie jeżdżę po pijaku" lub "czytam dzieciom bajki na dobranoc". A może dojrzeliśmy już do akcji "Nie startuję w biegach gdzie płacą naszpikowanym chemią złodziejom"? Adam wstawiłby migający baner na głównej stronie biegania a my wzór tego baneru wstawilibyśmy na swoje koszulki startowe. Czy to by była tak skomplikowana sprawa? - @beata?

Całość rozbija się o zmianę mentalności postrzegania dopingu w sporcie. Jeżeli dalej będziemy kiwać głowami i podnosić okrzyki oburzenia na nowości w świecie dopingu będziemy stali w miejscu. Czas by wywlec to na światło dzienne i pokazać że się na to nie godzimy.
Awatar użytkownika
pit78
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 579
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:04
Życiówka na 10k: 37:26 (JG 2017)
Życiówka w maratonie: 3:08 (Poznań 2013)
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Te badania nie są takie drogie, gdyby na każdym biegu z nagrodami były badania a nagrody wypłacane dopiero po negatywnym wyniku badania to problem byłby z głowy.
A cz możecie podać konkretne kwoty?
Już dwie osoby napisały, że te badania "nie są wcale takie drogie", ale dalej nie wiem czy mówimy o kwocie kilkuset złotych za badanie czy kilku tysięcy.

Na stronie antydoping.pl jest podana taka informacja:

"Ze względu na to, że kontrole na zawodach rangi międzynarodowej nie są uwzględnione w narodowym programie badań, podmiotem finansującym jest organizator.
Na ostateczną cenę przeprowadzenia kontroli składają się:
wynagrodzenie kontrolerów antydopingowych,
koszty analizy laboratoryjnej,
koszty zakwaterowania,
koszty związane z dojazdem kontrolera na miejsce kontroli."


Jedyne co jestem w stanie oszacować "na oko" to koszt dojazdu i zakwaterowania (no chyba, że mają wymagania jak fifa family....)
ODPOWIEDZ