Komentarz do artykułu Trening siłowy a biegowy - ile czasu poświęcać na który w zależności od wieku

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1737
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie wiem, Adamie, czemu piszesz "ci" z wielkiej litery w kontekście "tych osób". Wybitnie mnie dziwi ten błąd ortograficzny.

Bardzo przydatny dla wielu osób artykuł. Warto dodać, że jeśli starszej osobie nie zależy na rozwijaniu, a tylko utrzymywaniu siły mięśni, wystarczy naprawdę niewiele czasu poświęconego na trening siłowy, aby uzyskać efekt.
Sprawa jest prosta - coś nieużywanego zanika. Tylko że dla dwudziestopięciolatka ten maksymalny zanik mięśni zatrzyma się w pewnym momencie, a u osoby dużo starszej będzie postępował wraz z wiekiem, coraz bardziej. Samo używanie mięśni szybkokurczliwych, nawet w niewielkiej ilości lżejszych ćwiczeń, zmniejsza zanik mięśni spowodowany starzeniem się o kilkadziesiąt procent.

Warto również pamiętać o korzystnym wpływie treningu siłowego starszych osób na stawy. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność więzadeł oraz ilość mazi stawowej, degeneruje się również chrząstka. Te zmiany mogą zatrzymać odpowiednio dobrane ćwiczenia, które stają się impulsem do "inwestowania" przez organizm w stawy. Rozbudowa mięśni z kolei je odciąża, jak to mądrze zauważono w artykule. Samym bieganiem wiele osób nie będzie w stanie tego osiągnąć, bo dla starszych osób obciążenia w trakcie treningów będą większe, niż zdolność regeneracji aparatu ruchu (która również niestety zmniejsza się wraz z wiekiem).
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
romanlo
Wyga
Wyga
Posty: 126
Rejestracja: 12 gru 2014, 10:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

przydało by się wspomnieć jak powinien wyglądać trening siłowy i ile czasu powinien trwać. Dwa trzy razy w tygodniu czy może więcej.
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To zależy od celu, jaki się chce za pomocą treningu siłowego osiągnąć.
Do zatrzymania degeneracji mięśni dwie sesje w tygodniu w stu procentach wystarczą.
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Po czterdziestce kilometry, kilometrami, ale sztanga to podstawa.
Mój trening na od stycznia do marca zawierał w tygodniu cztery treningi siłowe (siła biegowa, siła ciężka, crossfit, propriocepcja/stabilność) i dwa biegowe. Ten schemat dał wyśmienity efekt.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

fotman pisze:Po czterdziestce kilometry, kilometrami, ale sztanga to podstawa.
Mój trening na od stycznia do marca zawierał w tygodniu cztery treningi siłowe (siła biegowa, siła ciężka, crossfit, propriocepcja/stabilność) i dwa biegowe. Ten schemat dał wyśmienity efekt.
Na 400... Na półmaraton to już trzeba 3 pary botów. A żeby osiągnąć porównywalny wynik do twojego na polowce to 8 par i 5000-6000km w roku.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wy mówicie o dobrych wynikach sportowych, w artykule chodzi po prostu o zachowanie dobrego zdrowia.
Crazyfly
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 481
Rejestracja: 01 paź 2008, 15:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Wy mówicie o dobrych wynikach sportowych, w artykule chodzi po prostu o zachowanie dobrego zdrowia.

Moje zdanie jest takie samo; tzn im wiecej lat, tym wiecej trzeba cwiczyc zeby dobrze biegac - zwiekszanie km do niczego nie prowadzi no moze do kontuzji albo do zdychania po biegu.
Jestem w grupie 50+ i z własnego doswiadczenia wiem, ze od kiedy zaczalem cwiczyc - to zaczalem lepiej biegac,
na olimpiade juz nie pojade ale biegac tak zeby sobie nie robic krzywdy to wazne.
Zreszta uwazam ze zanim ktos zacznie w wieku 40 -50 i wiecej biegac powinien najpierw cwiczyc przez 2 - 3 miesiace a dopiero potem zalozyc buty i biegac.
Nigdy nie przebiegłem maratonu po asfalcie ale 4 po plazy na boso tak, jeden bieg gorski - 36 km i dwa ultramaratony, nie startuje za czesto, bo uprawiam tez inne sporty, ale jeden start w roku jest wazny - B7D - 66 km Krynica.
pzdr
andrzej/gdy

1316km/2012 ( 400 km boso)
1420 km/2013( 350 km boso)
42,195 3H58' na bosaka po plazy ( 2014)
66 km B7D Krynica 9:58
65 km TUT ( Trójmiejski ULTRA Trail ) 8:41
65 km B7D Krynica 9:21
Run for Fun - Gdynia No.1
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

W pewnym wieku osiągnięcia sportowe są wynikiem utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Tutaj można poczytać o starzeniu się organizmu.
Co do skuteczności leczniczej ćwiczeń siłowych, to np. kontuzję achillesów, z którą zmagałem się przez ponad dwa lata, ostatecznie przezwyciężyłem dzięki treningowi siłowemu.
Sposobem na bóle kręgosłupa lędźwiowego także są ćwiczenia siłowe (stabilność).
Itp., itd.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

fotman pisze:W pewnym wieku osiągnięcia sportowe są wynikiem utrzymania dobrego stanu zdrowia.
No tak, ale nie odwrotnie. Nie próbujmy każdemu osobnikowi w Twoim wieku aplikować treningu jaki robiłeś kiedy szykowałeś się do Mistrzostw Weteranów. :)
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

No, nieeee. Oczywiście, że nie.
Nie mam odwagi proponować komukolwiek takiego treningu. Mogłoby się to skończyć pozwem o namawianie do samobójstwa. :bum:
Ale proporcje ilości treningów siłowych do pozostałych można by spróbować wdrożyć.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
ODPOWIEDZ