Komentarz do artykułu Dynamika biegu - część I i II

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Dynamika biegu - część I
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Świetny artykuł, dzięki :usmiech:
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Ostatnie wideo ten po prawej w czerwonej koszulce
Mourad Bekacha ALG 2:26:47 Mistrz Hamburga w maratonie z
tego roku przy treningu 110km/tydz. Jaki ten swiat mały :ble:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Celowo nie ciąłem kadru po prawej, żeby złapać jeszcze tego zawodnika w czerwonej koszulce. Ujęcie jest z tej samej kamery. Zawodnicy biegną ramię w ramię, czyli tym samym tempem i można zauważyć u nich także różnicę w oscylacji.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale dla Ciebie Jacek te określone parametry są już celem samym w sobie czy miarą pewnych zjawisk ?
Awatar użytkownika
Jelon
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 230
Rejestracja: 07 sty 2008, 21:44
Życiówka na 10k: 39.49 (chodem:)
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ciekawa analiza, można by porównać jeszcze kilka osób, ponoć w Oregon Projekt mocno pracują nad tymi elementami.
Keep walking...

Więcej o mnie: http://jelon.blog

To give anything less than your best is to sacrifice the gift. Steve Prefontaine
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie chciałbym wyprzedzać wydarzeń i komentować już teraz tego o czym piszę w drugiej części artykułu, gdzie odniosłem się właśnie do tych trzech parametrów dynamiki biegu.
Bosman.Zorz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 173
Rejestracja: 12 sty 2014, 23:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bardzo ciekawy artykuł, trafia w moje bieżące pytania. Czekam na drugą część z podsumowaniami i wnioskami.

Od paru tygodni bawię się tymi statystykami. Ciekawa narzędzie do samodoskonalenia, ciekawe jest też to, że obiektywny pomiar dał mi całkiem inne wnioski niż miałem wcześniej z subiektywnych odczuć.

- Wydawało mi się, że mam nie najgorsze VO. W rzeczywistości kadencja i GC (śródstopie) mam mocno 'niebieskie', natomiast VO pogranicze zielonego i pomarańczowego, czyli słabiutko. Pierwsze zdziwienie.

- Wydawało mi się też, że nad kadencją i VO stosunkowo łatwo pracować, natomiast nad GC pracować wręcz nie sposób. A okazało się, że na razie nie znajduję łatwego sposobu, aby polepszyć VO, natomiast pozostałe parametry mocno polepszają mi się z tempem. Przy przebieżkach, podbiegach, itp kadencja i GC robią się 'fioletowe' natomiast VO nadal słabiutko. Drugie zdziwienie. :)

Zastanawiam się teraz czy i jak pracować nad VO. Z jednej strony logika podpowiada, że zejście z 10 do 8 cm da mi taki efekt jakbym na dystansie 10 km miał o jedno przewyższenie 200 metrów mniej (czyli kosmos). Z drugiej strony, po zapoznaniu się z artykułami yacoola staram się pracować nad sprężystością i kierunkowaniem siły do przodu a najłatwiejsza droga do tłumienia VO wiedzie przez rotacje miednicy. No nic, na razie nie mam zbyt wielu obserwacji, aby wyciągać jakieś daleko idące wnioski. Czekam na drugą część artykułu, kiedy planujesz publikację?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Druga część czeka już w redakcyjnej zamrażarce. Natomiast z ostatecznymi wnioskami łatwo nie będzie. To pewne. W trzeciej części artykułu, której zarys dopiero się klaruje, chciałbym wrzucić coś praktyczniejszego, czyli z własnego podwórka.
Bosman.Zorz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 173
Rejestracja: 12 sty 2014, 23:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mam nadzieje w takim razie, że redakcyjna zamrażarka różni się od sejmowej i artykuł ukaże się szybko... :-)
.
Sacre
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 751
Rejestracja: 29 cze 2013, 19:49
Życiówka na 10k: 33'
Życiówka w maratonie: 3h10

Nieprzeczytany post

Fajny artykuł, czekamy na kolejne części. :)
Ostatnio zmieniony 02 maja 2015, 12:13 przez Sacre, łącznie zmieniany 1 raz.
grzechu_wroc
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 355
Rejestracja: 08 maja 2010, 14:51
Życiówka na 10k: 32:30
Życiówka w maratonie: 2:27:16
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Ja mam kadencję i GC filetowe, a VO czerwoną (ponad 11...). Wydaj mi się, że to może być efekt wielu kilometrów przebiegnietych na bieżni na siłowni. Tam kadencję mam sporo wyższą niż na dworze, a oscylację czasami nawet powyżej 12.
#WrocławskieIten
HM: 1:11:11
M: 2:27:16
Awatar użytkownika
krzysztof jot
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 350
Rejestracja: 09 lut 2014, 20:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

moim zdaniem analiza zależności wszystkich trzech parametrów, na poziomie danych z zegarka, jest mało precyzyjna i opiera się o "amatorskie" dane które powinny być tylko wskaźnikiem a nie podstawą do "naukowych" tekstów.

Na moim blogu mam kawałek swojego wykresu - kadencja 200, oscylacja 6.6 czyli całkiem całkiem, a czas kontaktu - 235 ms, to raczej dupy nie urywa :) o czym mam świadomość, bom amator z krwi i kości.

Obrazek

Zauważyłem, ze na czas kontaktu w granicach 0.200ms ma wpływ np zmiana butów - biegam w kilku parach, Pegasus 31 a Supernova 7 czy Ultra Boost - dają jednak inne wskazania co do czasu kontaktu.
Pisałem o tym w kwestii co wybrać - Forerunner 220 a 620 > http://tiny.pl/xqhnp
Pozdrawiam
Krzysztof
-
www: http://www.biegamwmiescie.pl/
facebook: https://goo.gl/OEr4q4
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

krzysztof jot pisze:moim zdaniem analiza zależności wszystkich trzech parametrów, na poziomie danych z zegarka, jest mało precyzyjna i opiera się o "amatorskie" dane które powinny być tylko wskaźnikiem a nie podstawą do "naukowych" tekstów.
Ale co chciałeś powiedzieć, bo nie do końca rozumiem? Których naukowych tekstów i dlaczego dane z zegarka są mało precyzyjne? Masz na to jakieś dowody? Tzn, że przy takiej samej oscylacji one pokazują inne wskazania?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Krzysztof,
wykres zdecydowanie wygląda bardziej profesjonalnie jako podstawa do naukowych tekstów. To prawda. Ma jednak tę wadę, że nie zabierzesz go ze sobą w trasę. Myślenie o wypięciu klaty, podniesieniu głowy, skróceniu kroku i kilku innych poradach z twojego bloga, podczas gdy siedzimy na kanapie analizując nasz kolorowy wykres, może okazać się mało skuteczną pracą nad ruchem w bezruchu.
To stawia wykres i zrzut ekranu z zegarka w tym samym rzędzie amatorskich narzędzi służących pracy nad techniką biegu. Zakładam, że potrafisz kontrolować się w trakcie biegu i piszesz z własnego doświadczenia. Mnie jednak interesuje szerszy zakres doświadczeń osób, które tego nie potrafią. One stanowią bowiem bardzo interesujący materiał badawczy, gdyż to co pozornie tylko banalnie wygląda w teorii, w praktyce okazuje się problemem nie do przejścia.
ODPOWIEDZ