Komentarz do artykułu Dotlenienie mózgu wśród Kenijczyków

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12397
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Także regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych w dzieciństwie wnosi wiele korzyści, takich jak lepsza koordynacja (...)
Na szczęście koordynacja nie zależy od koloru skóry, ani wysokości n.p.m. i można nad nią pracować pomimo permanentnego niedotlenienia.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

yacool pisze:
Także regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych w dzieciństwie wnosi wiele korzyści, takich jak lepsza koordynacja (...)
Na szczęście koordynacja nie zależy od koloru skóry, ani wysokości n.p.m. i można nad nią pracować pomimo permanentnego niedotlenienia.
Ale w zacytowany zdaniu jest mowa tylko o młodym wieku, a nie o kolorze skóry czy wysokości. A jest udowodnione, że koordynacja trenowana w młodym wieku jest nie do nadrobienia u osób starszych. Nie trzeba urodzić się w tym celu Kenijczykiem, wystarczy trenować np. łyżwiarstwo figurowe czy akrobatykę, gdzie zaczyna się jako 4-5 letnie dziecko.
Przy czym, nie twierdzę, że to dobrze/niedobrze, tylko, że jest to nie bez znaczenia dla późniejszego rozwoju, bo na całe życie powstaje pamięć ruchowa. Wzorce ruchowe, świadomość ciała w ruchu zapisują się w mózgu.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale zastanawia mnie, czy badali także białych z poziomu 1:01 - 1:03 czy tylko Kenijczyków? Bo może biali wyczynowcy mają podobnie?
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Adam, ja myślę, że fizjologia i geny to jedno, ale w stylu życia coś też jest - gdyby białe dzieci chowały się tak trudnych warunkach i musiały zapierdzielać do szkoły po kilka km, a wracając robiły wyścigi, to może by z tego byliby biali Kenijczycy.
Tam dzieciństwo, to szkoła przetrwania, kto przetrwa - ten silny, szybki i zdeterminowany.

Tak na marginesie: wczoraj obserwowałam na osiedlowej uliczce - a właściwie na ciągu pieszo-jezdnym, korek. Rodzice podwozili dzieci na trening piłkarski. Pod sam stadion.
uebq
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 495
Rejestracja: 30 kwie 2014, 19:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

beata pisze:Adam, ja myślę, że fizjologia i geny to jedno, ale w stylu życia coś też jest - gdyby białe dzieci chowały się tak trudnych warunkach i musiały zapierdzielać do szkoły po kilka km, a wracając robiły wyścigi, to może by z tego byliby biali Kenijczycy.
Tam dzieciństwo, to szkoła przetrwania, kto przetrwa - ten silny, szybki i zdeterminowany.

Tak na marginesie: wczoraj obserwowałam na osiedlowej uliczce - a właściwie na ciągu pieszo-jezdnym, korek. Rodzice podwozili dzieci na trening piłkarski. Pod sam stadion.
strzał w dychę, Beata. Pamiętam, że ja ( tak samo cała chmara innych dzieciaków ) ganiałem od śniadania do obiadu za piłką , po obiedzie do kolacji. A wracałem dopiero, jak mama trzeci raz wydarła się z balkonu :hej:

teraz internet, Simsy, i zwolnienia z W-F.. i my chcemy mieć dużo dobrych lekkoatletów ... ? i tu widzę pole do popisu dla PZLA :bum:
Sghjwo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 980
Rejestracja: 04 lis 2014, 11:01
Życiówka na 10k: 52 min
Życiówka w maratonie: 4:15:12
Lokalizacja: Shanghai

Nieprzeczytany post

Tylko patrzec jak wysoki poziom dotlenienia mozgu znajdzie sie na liscie srodkow zabronionych/dopingowych, jakos trzeba wyciac konkurencje ;)
Awatar użytkownika
Sylw3g
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3665
Rejestracja: 22 sty 2010, 23:47
Życiówka na 10k: 35:56
Życiówka w maratonie: 2:57:46
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

A mnie natomiast zastanawia, czy Kenijczycy nie mają - oprócz pozostałych kwestii - aby większego poziomu testosteronu od takiego białego człowieka. Czarnoskórzy mają jednak od nas większy potencjał do sportu - uśredniając. Słyszał ktoś kiedyś o takich badaniach? Wybrał się kiedyś jakiś naukowiec w celu zbadania jakiegoś % populacji mężczyzn i kobiet na czarnych lądzie (dla nas szczególnie interesujące byłaby Kenia i Etiopia) i sprawdzenia ich poziomu testosteronu, po czym porównania tego do adekwatnego % populacji w Europie?

EDIT: Kurcze, ciekawa sprawa. My jemy mięso z chemią przez dziesięciolecia, do tego mnóstwo przetworzonej żywności - średnio na pewno ma to wpływ na jakieś zmiany hormonalne. Czas złożyć podanie o grant i zaistnieć w dziedzinie biologii :hahaha: :hahaha:

Moja teoria jest zawarta w pytaniu.
Obrazek
BLOG | KOMENTARZE
5KM-17:19 10KM-35:56 15KM-55:18 (M.Czas) 21.1KM-1:18:41 42.2KM-2:57:46
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Sylw3g pisze:A mnie natomiast zastanawia, czy Kenijczycy nie mają - oprócz pozostałych kwestii - aby większego poziomu testosteronu od takiego białego człowieka.
I myślisz, że naprawdę nikt dotąd takiego pytania sobie nie zadał?

Badania poziomu testosteronu i innych hormonów prowadzone były niejednokrotnie, wyniki przytoczone są choćby w tej książce: Taboo: Why Black Athletes Dominate Sports and Why We’re Afraid to Talk About It, 2000, Jon Entine

Jak podają źródła - czarnoskórzy mężczyźni mają od 3 do 20% więcej testosteronu od białych.

Pytania - na które zapewne można w literaturze znaleźć odpowiedź - czy jest to wynikiem adaptacji do takich, a nie innych warunków życia, wymagających ciągłej "gotowości bojowej".
Awatar użytkownika
Sylw3g
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3665
Rejestracja: 22 sty 2010, 23:47
Życiówka na 10k: 35:56
Życiówka w maratonie: 2:57:46
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Cóż, spóźniłem się tylko o 14 lat :oczko:
Obrazek
BLOG | KOMENTARZE
5KM-17:19 10KM-35:56 15KM-55:18 (M.Czas) 21.1KM-1:18:41 42.2KM-2:57:46
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W wielu kregach, szczegolnie tych uprawiajacy poprawnosc polityczna, taki artykul (wraz z komentarzami) moze byc zle odebrany.

Ostatnio pewien latynos nazwal mnie rasista gdy posadzilem go pasje do pilki noznej...
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
ODPOWIEDZ