Komentarz do artykułu Bieganie lekarstwem na problemy z chodzeniem w późnym wieku

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
chart
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 17
Rejestracja: 31 mar 2011, 23:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 02.57.

Nieprzeczytany post

Nie chcę deprecjonować wyników badania ale mam dwie uwagi. Po pierwsze obie grupy badanych były niezbyt liczne co obniża rangę badania. Po drugie nie wiemy z czego wynika różnica stanu fizycznego - być może ta różnica wynika z innych przyczyn np. choroby zwyrodnieniowe, krążeniowe itp; dużo lepszą wartość miałoby badanie prospektywne -wybrać dwie grupy osób o takim samym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego i zbadać je po np 5 latach, kiedy jedna grupa biegała a inna tylko spacerowała.
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Popieram. Zagoń starych niech się ruszają, a unikniesz wielu problemów i kłopotów
z opieką na starość!
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Martwi mnie tylko, że wiele starszych imie tylko osob, traktuje bieganie jako ekstremum i wybieraja nordic walking, traktując sie przez to zbyt ulgowo.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

chart pisze:Nie chcę deprecjonować wyników badania ale mam dwie uwagi. Po pierwsze obie grupy badanych były niezbyt liczne co obniża rangę badania. Po drugie nie wiemy z czego wynika różnica stanu fizycznego - być może ta różnica wynika z innych przyczyn np. choroby zwyrodnieniowe, krążeniowe itp; dużo lepszą wartość miałoby badanie prospektywne -wybrać dwie grupy osób o takim samym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego i zbadać je po np 5 latach, kiedy jedna grupa biegała a inna tylko spacerowała.
1. Dla laika grupy wydaja się wręcz bardzo małe, ale ze statystycznego punktu widzenia możesz przeprowadzić całkiem precyzyjny pomiar (poczytaj sobie o teście Studenta-Fishera).
2. Podano, że te dwie grupy (zarówno chodzaca jak i biegajaca), prowadziły te aktywności wcześniej, a nie rozpoczęły z chwila badań.
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Martwi mnie tylko, że wiele starszych imie tylko osob, traktuje bieganie jako ekstremum i wybieraja nordic walking, traktując sie przez to zbyt ulgowo.
Jeśli ktoś przed emeryturą prowadził typowo siedzący tryb życia, to nordic walking nie jest zły ;)
powiedziałabym nawet, że na początek całkiem dobry, żeby przyzwyczaić organizm do regularnego bądź co bądź wysiłku. Ważne moim zdaniem, żeby nie zerwać się z kanapy do biegu, zwłaszcza w starszym wieku, tylko stopniowo przyzwyczajać organizm do obciążenia.
No i dużo łatwiej przekonać do potruchtania kogoś, kto regularnie chodzi, niż "kanapowca" ;)
aryst
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 247
Rejestracja: 16 lip 2011, 20:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Keri pisze:
chart pisze:Nie chcę deprecjonować wyników badania ale mam dwie uwagi. Po pierwsze obie grupy badanych były niezbyt liczne co obniża rangę badania. Po drugie nie wiemy z czego wynika różnica stanu fizycznego - być może ta różnica wynika z innych przyczyn np. choroby zwyrodnieniowe, krążeniowe itp; dużo lepszą wartość miałoby badanie prospektywne -wybrać dwie grupy osób o takim samym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego i zbadać je po np 5 latach, kiedy jedna grupa biegała a inna tylko spacerowała.
1. Dla laika grupy wydaja się wręcz bardzo małe, ale ze statystycznego punktu widzenia możesz przeprowadzić całkiem precyzyjny pomiar (poczytaj sobie o teście Studenta-Fishera).
2. Podano, że te dwie grupy (zarówno chodzaca jak i biegajaca), prowadziły te aktywności wcześniej, a nie rozpoczęły z chwila badań.
dużą większe badanie przeprowadzili już jakiś czas temu na Uniwersytecie Stanforda. Grupa około 1tyś.
http://www.pasje.senior.pl/124,0,Biegan ... 17670.html
http://bieganie.pl/?show=1&cat=137&id=6053
PB: 10 km - 39:50; 21,097m -01:29:39; 42,195m- 3:22:12
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Mój Tato na BN2014 (razem z cichociemnym wnukiem):
http://www.fotomaraton6.home.pl/lib-fot ... PI=8462626

Moja Mama na BN2014 (walking - razem z cichociemną wnuczką):
http://www.fotomaraton6.home.pl/lib-fot ... PI=8479893
MariNerr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 499
Rejestracja: 02 wrz 2013, 22:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Puszczać bieżnię 70-latkom z prędkością 6.3km/h przez 5min... gratulacje za szalony pomysł.
kiss of life (retired)
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jeśli chcecie swoim rodzinom, znajomym polecić ruch na świeżym powietrzu, to NW nadaje się świetnie. W tę niedzielę w Lesie Kabackim:
http://ursynow.pl/2014/11/zapraszamy-ii ... c-walking/
Medal dostaną.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 10:51 przez MEL., łącznie zmieniany 1 raz.
hassy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1219
Rejestracja: 09 paź 2012, 11:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

MEL, odnośnik o Lesie Kabackim (u mnie tylko?) nie działa.
Tak, NW to fajna forma ruchu i w pewnych sytuacjach zalecana czy rozsądna (na początek, w pewnym wieku/stanie zdrowia itp.). Tak nota bene to z moich obserwacji wynika, że miażdżąca większość osób nie uprawia sensu stricto NW jak Pan Bóg przykazał, tylko spaceruje/maszeruje niosąc kijki i stukając nimi w podłoże, ew. lekko się podpierają. Ale i tak fajnie, że maszerują, a że ramiona i barki trochę odłogiem no to trudno, dużo lepsze to niż wysiadywanie w przychodnianej poczekalni :)

Pisząc "cichociemny/na" miałaś na myśli osobę nie(do)widzącą?

Brawo dla Twoich Rodziców i dzielnego młodszego pokolenia!
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Link poprawiony.
Cichociemni to nie ociemniali.
ODPOWIEDZ