Komentarz do artykułu Siła, moc, czy wytrzymałość siłowa - co trenujemy?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
lukaskl123
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 265
Rejestracja: 19 lut 2012, 20:44
Życiówka na 10k: 45
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ameryki to tym artykułem nie odkryliscie ,przeciez to kazdy biegacz wie (chyba) :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Chodziło o spisanie pewnych zasad, których nie mieliśmy na bieganie.pl spisanych, zaprezentowanych. Nie zawsze chodzi o odkrywanie Ameryki.
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Ciekawy artykuł. Najbardziej zainteresował mnie fragment o wyobrażaniu sobie ćwiczeń.
Akurat mam problem z gęsią stopką, więc od dzisiaj przed snem zacznę regularnie wyobrażać sobie, że ćwiczę na siłowni zaniedbane mięśnie dwugłowe ud.
Ciekawe czy zadziała.
saper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2012, 10:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wroclaw

Nieprzeczytany post

Na ostatnim zdjęciu bardzo fajne funkcjonalne ćwiczenie z obciążeniem dla biegacza. Spróbuję wdrożyć bo brakowało mi na siłowni ćwiczenia na zginanie uda.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Te zdjęcia (poza Hulkiem) mają związek z tekstem gdzie pokazujemy konkretne programy ćwiczeń silowych (obiecane dawno) a ten tekst jest koniecznym wstępem.
saper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2012, 10:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wroclaw

Nieprzeczytany post

obiecanki cacanki ... jak zobaczę to uwierzę :-)
axell
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 513
Rejestracja: 31 sty 2012, 09:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

O co chodzi w tym zdaniu:

Kod: Zaznacz cały

 Ponieważ aktywność fizyczna związana jest z szybszym lub wolniejszym ruchem, czyli szybkością, to na co dzień mamy do czynienia z mocą, czyli ilorazem siły i szybkości, zwaną też „siłą dynamiczną”. 
Może ktoś wytłumaczyć o co tu chodzi z tą szybkością - czy dla autora szybkość to jest to samo co prędkość? W fizyce o ile dobrze pamiętam ze szkoły to przyjęło się że szybkość pokazuje dynamika zmian prędkości, czyli przyspieszenie a nie samą prędkość. Tu nie wiem co autor ma na myśli dzieląc siłę przez szybkość czy prędkość. Większa prędkosć lub szybkość przy stałej sile to mniejsza Moc, czyli siła dynamiczna?
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie, Axell. Większa szybkość przy stałej sile daje większą moc:

F=[N]=(kg x m)/s^2
v=[m/s]
P=[W]=(kg x m^2)/s^3

Wszystko się zgadza. ;)
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
saper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2012, 10:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wroclaw

Nieprzeczytany post

Moc = Siła * Prędkość

Nie spotkałem się z tym żeby ktoś szybkość utożsamiał z przyspieszeniem. U mnie zawsze było to tożsame z prędkością. Dla purystów znalazłem w wikipedii : szybkość jest rozumiana w różny sposób, przez jednych utożsamiana z prędkością, ostatnio przez niektórych dydaktyków fizyki i twórców podręczników szkolnych stosowany do odróżnienia szybkości jako wielkości niewektorowej (skalarnej) od prędkości jako wielkości wektorowej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Axell, siła na jakiej nam zależy jest związana z ruchem, szybszym lub wolniejszym ale ruchem.
Siła w ruchu. Np każdemu ćwiczeniu możemy przyporządkować obciążenie i prędkość z jaką będziemy to obciążenie np podnosić. Są po prostu różne rodzaje "siły".
tajt28
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 282
Rejestracja: 10 sty 2013, 16:09
Życiówka na 10k: 39:48 min
Życiówka w maratonie: 3:05:30
Lokalizacja: Polska B

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Axell, siła na jakiej nam zależy jest związana z ruchem, szybszym lub wolniejszym ale ruchem.
Siła w ruchu. Np każdemu ćwiczeniu możemy przyporządkować obciążenie i prędkość z jaką będziemy to obciążenie np podnosić. Są po prostu różne rodzaje "siły".
Czyli w sumie chodzi o moc. Pracę w jednostce czasu.
Ale nie wiem na ile sensowne jest mieszanie terminologii stricte fizycznej z tym artykułem, który świetnie można zrozumieć intuicyjnie, "po biegowemu".
Obrazek
rufuz

Nieprzeczytany post

Bardzo ciekawy artykuł. Mysle, ze powinno sie pojawiać więcej artykulow poruszających ta tematyke.
W tym sezonie oprócz gimnastyki siłowej po treningach biegowych, właczylem regularne ćwiczenia na siłowni raz w tygodniu. Musze powiedzieć, ze widać zauważalne zmiany.
Ciekawe jest to cwiczenie na zdjeciu z gumami.
axell
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 513
Rejestracja: 31 sty 2012, 09:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Bylon pisze:Nie, Axell. Większa szybkość przy stałej sile daje większą moc:

F=[N]=(kg x m)/s^2
v=[m/s]
P=[W]=(kg x m^2)/s^3

Wszystko się zgadza. ;)
Co wszystko się zgadza?
Moc z tego wzoru to wychodzi ze to jest iloczyn siły przez prędkości a nie iloraz siły przez szybkość
saper pisze:Moc = Siła * Prędkość

Nie spotkałem się z tym żeby ktoś szybkość utożsamiał z przyspieszeniem. U mnie zawsze było to tożsame z prędkością. Dla purystów znalazłem w wikipedii : szybkość jest rozumiana w różny sposób, przez jednych utożsamiana z prędkością, ostatnio przez niektórych dydaktyków fizyki i twórców podręczników szkolnych stosowany do odróżnienia szybkości jako wielkości niewektorowej (skalarnej) od prędkości jako wielkości wektorowej.
Wikipedia to jest źródło dla purystów? - to raczej bardzo odtwórcze źródło - nie chce mi się teraz szukać ale prędkość nigdy nie była tożsama szybkosci i tylko w potocznej mowie zamiennie stosowana. BTW co to jest iloraz, też synonim iloczynu - po co w ogółu autor wplótł jakieś wzory których nie rozumie i do których w dalszej części się nie odwołuje - ja muszę przyznać że z wielkim oporem czytałem dalszą część artykułu?
adamwiniarski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 06 lut 2013, 07:26
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: 03:13:29

Nieprzeczytany post

może nastąpiło przejęzyczenie i chodziło nie o iloraz ale o iloczyn, co zresztą mnie wydaje się bardziej logiczne.
ODPOWIEDZ