Komentarz do artykułu Buty a kontuzje u biegaczy

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Buty a kontuzje u biegaczy
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Balon
Wyga
Wyga
Posty: 120
Rejestracja: 28 lip 2008, 10:08
Życiówka na 10k: 31:27
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzięki wielkie za dawkę istotnych informacji. Naprawdę brakuje specjalistów którzy faktycznie potrafią pomóc biegaczom, po za radą by przestali biegać.
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Norma dla Planka bokiem 90s???
Chyba dla gimnastyków?
Jak zaczynałem zabawę ze stabilnością ogólną wytrzymanie 30s było wyzwaniem. :oczko:
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A czemu nie 90 sekund? Po prostu ludzie są w obecnych czasach bardzo zaniedbani. Zaraz sprawdzę, czy ja też jestem.
Na szczęście nie jestem, aczkolwiek przy prawym boku na początku zapomniałem nastawić stoper, potrzymałem kilkadziesiąt sekund, po czym się zorientowałem i byłem zmuszony zaczynać od zera. Z tego względu, prawy bok to była makabra. Lewy - luzik. Och, jak dobrze.

Bardzo, bardzo mnie dziwi aż tak wysokie zaangażowanie pośladkowego średniego prz mostku bocznym. Wydaje mi się, że przy wykrokach i przeskokach z wykroku to zaangażowanie jest znacznie większe... Przynajmniej tak wskazują moje doświadczenia. A że wolę ufać własnym doświadczeniom, niż tabelkom, które nie wiadomo w jaki sposób były tworzone, w oparciu o jakie badania opracowywane, i co w rzeczywistości pokazujące.
Proszę jednak nie odnieść wrażenia, że artykuł uważam za słaby! Choć krótki, porusza bardzo ważną kwestię. Sądzę, że wielu biegaczom informacje w nim zawarte się przydadzą. Jak ględzenie Bylona o wzmacnianiu całego ciała nic nie daje, to może artykuł fizjoterapeuty biegaczy przekona.
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
amsfalt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 30
Rejestracja: 09 lis 2009, 15:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Dzierżoniów

Nieprzeczytany post

zgadzam sie z artykułem. Biegam do 4 lat ale dopiero w tym roku zaczalem cwiczyc siłe ( a wiec nogi) , kontuzje poszly w niepamiec :)
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

Bylon pisze: Bardzo, bardzo mnie dziwi aż tak wysokie zaangażowanie pośladkowego średniego prz mostku bocznym
nie od dzis wiadomo, że to najważniejszy mięsień w 'trzymaniu' miednicy na miejscu
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
dobeer

Nieprzeczytany post

Bardzo dobry tekst! Zaznaczone wszystko co istotne i o czym gdzieś w gwarze dyskusji o firmach, markach, grubości podeszwy, rodzaju amortyzacji buta się zapomina. A przecież jak by tak na chłopski rozum pomyśleć oczywiste jest, że but sam nie pobiegnie.
Kshysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 251
Rejestracja: 13 paź 2008, 17:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Faktycznie fajny tekst. Nie przegadany, a daje do myślenia (np. nad moją skoliozą).

90 sek. w desce bocznej weszło bez większego problemu, a nie jestem mistrzem w te klocki.
napieraj.pl
Awatar użytkownika
MikeWeidenbaum
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1132
Rejestracja: 23 mar 2013, 21:24
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Też się dorzucę ze słowami uznania dla autora: bardzo fajny tekst :).

Ciekawy test z side-plankiem, robię to ćwiczenie dość regularnie od kilku miesięcy, ale w innej konfiguracji (60 s zwykły plank, płynne przejście do side-planka, 30 s na jednej stronie, 30 s na drugiej, 30 s przerwy i powtórka całości), teraz te 90 s weszło bez większego problemu, ale muszę przyznać że mocniej poczułem mięśnie, więc chyba czasem sobie dorzucę ten wariant ćwiczenia.
sojer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 284
Rejestracja: 26 sie 2012, 15:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Daje do myślenia, zwłaszcza, że ostatnio przestawiono mnie z lekkiej supinacji na lekką pronację (tak przynajmniej wypatrzyli po analizie nagrania). Oczywiście zakupiłem buty dla neutrala/pronatora. Efekt taki, że po dwóch biegach pojawił się ból kolan.
Obstawiam, że przegiąłem z kilometrażem. Listopad mam wybitnie niebiegowy.
A 90 sekund wytrzymałem :)
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Z pewnego punktu widzenia, dziwi mnie aż tak duży odsetek osób, które te 90 sekund wytrzymują. Nie wtrącałbym się, gdyby nie podejrzenie, że niektórzy mogą robić to ćwiczenie niepoprawnie technicznie. W zasadzie nie widziałem jeszcze osoby, która za pierwszym razem by utrzymała poprawną pozycję:
a) ciało musi stanowić idealnie prostą linię. Biodra nie mogą schodzić za nisko, ale przede wszystkim muszą nie mogą być wykręcone "do przodu" albo "do tyłu". Lewe biodro ma być prosto położone w stosunku do prawego.
b) wypychamy lekko biodra - to wtedy następuje zasadnicze zaangażowanie pośladkowego średniego (z którego zdaję sobie sprawę Katekate, dziwię się tylko, że jest ono tak duże). Jeśli biodra mamy cofnięte, ćwiczenie traci dużą część sensu.

Wspominam, bo - serio - kogo nie sprawdzę, to się koślawi przy desce bocznej. Albo jakoś brzuch cofnięty, albo biodra odchylone, albo wycofane, albo jeszcze co innego. A to ćwiczenie staje się wymagające dopiero wtedy, kiedy wykonujemy je naprawdę poprawnie.
Osobiście posiadam bardzo silny korpus, a te 90 sekund wcale nie było bułką z masłem...
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

ja wytrzymałam jakies 40sec, chociaż wydawałoby się, że az taka cienka nie jestem :uuusmiech:
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@ MikeWeidenbaum
Dodaj jeszcze plank z jedną ręką za plecami albo nogi szeroko i z jedną nogą uniesioną. Wtedy zaczyna się zabawa ;-)

EDIT: w ten sposób
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
deckard
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 808
Rejestracja: 04 lip 2003, 11:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz

Nieprzeczytany post

też mało znam ludzi którzy potrafią porządnie zrobić jakiegokolwiek planka ;) czy po polsku mówi się na to ćwiczenie deska? spoko nazwa :D
SBBP.WAW.PL
Awatar użytkownika
MikeWeidenbaum
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1132
Rejestracja: 23 mar 2013, 21:24
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

deckard pisze:czy po polsku mówi się na to ćwiczenie deska? spoko nazwa :D
Angielskie słowo "plank" także oznacza deskę :).

@ MikeWeidenbaum
Dodaj jeszcze plank z jedną ręką za plecami albo nogi szeroko i z jedną nogą uniesioną. Wtedy zaczyna się zabawa ;-)
A spróbuję, ale myślę że ciężko będzie długo wytrzymać i poprawnie to wykonać, szczególnie ten wariant z uniesioną nogą :).
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, 22:32 przez MikeWeidenbaum, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ