Buty do biegania po górach

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
mario36
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 326
Rejestracja: 10 mar 2009, 08:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Tylko nie krzyczcie ze w tym watku ale przejrzalem troche watek Buty i nc ciekawego nie znalazlem


otoz szukajac w necie butow trafilem na strone gdzie podawano wyniki testu butow Montrail Podobaja mi sie one ale z powodu ze jestem posiadaczem plaskostopia czyli overpronator mam pytanie czy ktores z butow Montrail sa dedykowane dla takich osob jak ja a moze to ma zadnego znaczenia ? Zadzwonilem nawet do dystrybutora ale zadnej konkretnej informacji nie uzyskalem.
Rozumiem ze do biegania przelajowego gorskiego itd na pewno sa potrzebne buty z dobrym trzymaniem stopy bieznikiem. Butow trailowych jest sporo i tam tzw systemy dla overpronatorow sa
Nie jestem jakims ich tam fanem ale kiedys biegajac w neutralnych butach nabawilem sie kontuzji wiec dmucham na zimne
Generalnie interesuje mnie czy w butach do biegow gorskich stosuje sie takie systemy.
Rzecz jasna z gory dziekuje za opinie
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Katarina
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 13 mar 2006, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

mario36 pisze:...Rozumiem ze do biegania przelajowego gorskiego itd na pewno sa potrzebne buty z dobrym trzymaniem stopy bieznikiem. Butow trailowych jest sporo i tam tzw systemy dla overpronatorow sa
....
Generalnie interesuje mnie czy w butach do biegow gorskich stosuje sie takie systemy.
Rzecz jasna z gory dziekuje za opinie
no i sam sobie odpowiedziałeś na pytanie
choć czasem zastanawiam się na ile to kwestia konstrukcji buta, że mogą być przeznaczone np dla pronatorów a nie celowego zastosowania określonych rozwiązań

w linku sugestia
http://www.bieganie.pl/?cat=116&id=1688&show=1
mario36
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 326
Rejestracja: 10 mar 2009, 08:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

dziekuje za linka Niezly przeglad :)

ale to i tak w kwesti butow Montrail nie rozwialo mych watpliwosci Przy jednym z modeli napisano dla nadpronatorow
a przy reszcie tego producenta nie wiadomo ehh

a co do sytemow Kiedy zaczynalem biegac mialem na nogach zwykle nike bez siateczki Nawet nie wiedzialm ze sa specjalne buty do biegania Taka ignorancja Biegalem 3 razy w tygodniu po 10 km i zero kontuzji ale przebieg niewielki

tez mnie nurtuja rozne systemy i ich marketingowe nazwy :)
Awatar użytkownika
Katarina
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 13 mar 2006, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

montraile to nie jedyny model warty polecenia w teren

pytanie na jakim jesteś poziomie zaawansowania, może nie potrzebujesz najbardziej zaawansowanego modelu pod kątem terenu

znajdź coś dla siebie: np http://www.newbalance.pl/katalog-produk ... 749gy.html

z czasem nabierzesz doświadczenia i sam zadecydujesz na ile tak wyprofilowane obuwie służy w terenie
mario36
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 326
Rejestracja: 10 mar 2009, 08:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

na kobiete zawsze mozna liczyc Dziekuje

poziom zaawansowania w biegach gorskich - zerowy
a ogolnie to biegam od 3 lat regularnie caly rok

pozdrawiam i juz wiecej nie mecze :)
Awatar użytkownika
Jarek Gniewek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1227
Rejestracja: 28 maja 2003, 21:36
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

mario aby dobrze dobrac buty do "off roadu" i jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno !@#$%, ale to !@#$%, ważne pytanie: gdzie zamierzasz biegać? :-)
Teren, no tak. Jaki??? All terain? Czy może bardziej w górach, po kamieniach i skałach. A może bardziej po lasach i bezdrozach i bagnach? Krótkie czu może bardziej ultrasowe wypady?

Każdy teren ma swoją specificzna charakterystykę tak jak dany model.

Ogólnie większośc firm ma w swoim "arsenale" terenówki, ale nie mają one (firmy) takiego doświadczenia w projektowaniu butów do zadań specjalnych jak te firmy, które tylko się w nich specjalizują np. Salomon, Inov-8, Montrail czy LA SPRTIVA. Jest nieco taki ostatnioi bezpłciowy trend ( z racji na nisze) - szukanie targetu wśród asfalciarzy. Drugi trend: obuwie "przed" i "po" :-)

Pytasz o systemy. Jest cała masa! Ostatnio mnie uwiodły systemy stabilizujące: w Montrailu - Fluid Post, a w Salomonie - Os Tendon.
"Umysł jest wszystkim; mięśnie - tylko kawałkami gumy. Stałem się taki, jaki jestem,
 właśnie dzięki mojemu umysłowi".
Awatar użytkownika
Rychu
Wyga
Wyga
Posty: 150
Rejestracja: 12 sie 2009, 16:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

ja się wypowiem o tym w czym biegłem.
w montrial system uratował mi kostkę ze 3 razy
bansen
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 418
Rejestracja: 25 paź 2006, 09:39

Nieprzeczytany post

mario36
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 326
Rejestracja: 10 mar 2009, 08:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

jak wspomnialem we wczesniejszym poscie biegi gorskie to dla mnie ,,nowosc'' Zapytanie powstało wiec ze wzgledu na fakt zapisania sie na Maraton Gor Stolowych
Nie chce w glupi sposob zalatwic sobie nog biegajac po gorskich sciezkach stad takie pytanie
W codziennym bieganiu mam trase typowo crossowa tzn duze podbiegi sporo na nich kamieni i nierownosci zle nie wpadam w jakas obsesje Biegam w zwyklych szosowych butach i mimo uplywo 3 lat zero kontuzji Oczywiscie wiem ze to nie sa sciezki gorskie tylko pewna namiastka

Nurtuje mnie to czym sie buty go ,,gorskiego biegania'' roznia np od typowo trailowych Moze i nie ma roznicy Nie wiem Skaly kamienie sa twarde i ostre wiec but w przypadku uderzenia o nie czy zrobienia kroku musi chronic stope palce i kostke przed urazami

a ze zanim cos kupuje to zazwyczaj sporo szukam stad moze i dziwne pytania:)
Awatar użytkownika
kulawy pies
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1911
Rejestracja: 29 sie 2010, 11:38
Życiówka na 10k: słaba
Życiówka w maratonie: megasłaba
Lokalizacja: hol fejmu

Nieprzeczytany post

doświadczenia podpowiadają, że do większości startów górskich "specjalistyczne obuwie do biegania po górach" pasuje jak pięść do nosa.
są po pierwsze za ciężkie, po drugie - mają zbyt wysoką piętę, po trzecie korygują niestabilność wynikającą ze zbyt wysokiej pięty dodatkowymi systemami co dodatkowo zwiększa wagę, po czwarte są zbyt sztywne.

dla ilu z was wymarzone startówki na płaską dychę ważą circa 300-350g?
nie wiem, może ktoś się znajdzie;
ale tachtanie ze sobą takiego balastu na n-tysiącach metrów przewyższenia dla mnie już graniczy z samobiczowaniem.

ale to tylko zdanie niedoświadczonego asfalciarza :oczko:

zdrówko
mastering the art of losing. even more.
mario36
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 326
Rejestracja: 10 mar 2009, 08:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

widzialem buty do biegania po ,,gorach''wazace 300 gram ale sadze ze ich przeznaczenie to trasy do kilkunastu km

Kulawy Psie a Ty w jakich butach pobiegles MGS ? :)
Awatar użytkownika
Katarina
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 13 mar 2006, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

kwestia obycia (tak naprawdę żadna ilość stabilizatorów i technologii tego nie zastąpi)

w takich butach (<300g) bardzo wygodnie robi się nawet setkę. w końcu teren to nie asfalt, sam w sobie stanowi świetną amortyzacje. a po prawdzie najlepszym zabezpieczeniem przed kuku np na kostkę jest mocny własny pancerzyk (wypracowany bądź dla nielicznych farciarzy genetycznie uwarunkowany) i uwaga gdzie się stąpa - czyli znów - umiejętność poruszania się w terenie

przede wszystkim buty nie powinny przeszkadzać w bieganiu
Awatar użytkownika
kulawy pies
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1911
Rejestracja: 29 sie 2010, 11:38
Życiówka na 10k: słaba
Życiówka w maratonie: megasłaba
Lokalizacja: hol fejmu

Nieprzeczytany post

w tangentach 3 (żeby było śmieszniej, w idealnie nowych - ale nie była to moja pierwsza para tego modelu), mountainmana(33km) w Szwajcarii też - żadnych zastrzeżeń.

elbrus - w kolcach do oszczepu, ale tam to się w ogóle naoglądałem patentów... od skorup+raki aż po kolce lekkoatletyczne zapakowane do pełna ogrzewaczami chemicznymi.

z ciekawości patrzyłem też na czołówkę w Szwajcarii na długim dystansie MM - 80km.

drugie i trzecie miejsce - chłopaki z ichniego teamu salomona, w tych najdroższych, czerwonych (nie pamiętam nazwy)
pierwsze - asics ds trainer, czyli odpowiedniku(startowo treningowe) tangentów.

pod rozwagę.

w gruncie rzeczywszystko i tak sprowadza się do jednego:
uwaga gdzie się stąpa
zdrówko
mastering the art of losing. even more.
Awatar użytkownika
Katarina
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 13 mar 2006, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

zapewne chodzi o laby xt wings

ciężkie :oczko:
D.Z.
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 49
Rejestracja: 21 wrz 2007, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Nieprzeczytany post

mario36 pisze:widzialem buty do biegania po ,,gorach''wazace 300 gram ale sadze ze ich przeznaczenie to trasy do kilkunastu km

Kulawy Psie a Ty w jakich butach pobiegles MGS ? :)
300 gram ważą Montrail Masochist a to typowe długodystansowe butki
lżejsze są Rogue Racery:

http://www.montrail.com/Men%27s-Rogue-R ... lt,pd.html
ODPOWIEDZ