Komentarz do artykułu Trening do Maratonu dla zaawansowanych

Informacje o nowych biegach, wrażenia, przemyślenia, poszukiwanie towarzystwa i inne startowe duperele.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
baldini 2
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2009, 11:58

Nieprzeczytany post

Ten plan dla zaawansowanych to na jaki czas jest przewidziany w biegu maratonskim???
Awatar użytkownika
ssokolow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1810
Rejestracja: 13 lis 2006, 00:22
Życiówka na 10k: 48:35
Życiówka w maratonie: 4:04:02
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

pewnie wszystko zależy od poziomu z jakiego zaczynasz.. ;-)

vo2max powyżej 40 wychodzi z czasu gdzieś 49 min/10km już... więc to nie są jakieś zabójcze prędkości... ale jak ktoś biega 40 min/10km.. to pewnie ma szansę nabiegać znacznie więcej na docelowym maratonie ;-) nawet po realizacji tego samego planu.
Szymon
Obrazek
baldini 2
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2009, 11:58

Nieprzeczytany post

Masz racje jesli chodzi z jakiego poziomu zaczynasz przygotowania do maratonu. Mi tu brakuje dłuższych rozbiegań np. 32km w określonym czasie. Pytam bo szykuje sie do Warszawskiego maratonu i chce tam szybko pobiec. Mój poziom to na dzień dzisiejszy jest na 10km 29'30
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Może być i na 2:10. :)
Wszystko zależy od poziomu wyjściowego.
Dla kogoś kto biega 10k w 40 min najdłuższy trening (28k) będzie trwał około 2:30.
Ty biegnąc po 4:40 w tym samym czasie zrobisz 32 km.

Chodzi mi o to, żeby nie traktować wszystkiego jak apteki - więcej zrozumienia dla planu. Choć myślę, że dla kogoś kto biega 10k w 29:30 to jest tutaj za mało biegania.
Awatar użytkownika
jakub738
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1372
Rejestracja: 12 gru 2008, 00:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kedzierzyn-kozle

Nieprzeczytany post

Takie pytania:
1.Tempa 5,10,21 km ustalić sobie na początku realizowania planu czy w miarę startów i poprawiania rekordów życiowych zmieniać też te czasy? (np.rekord na 10 km 45minut poprawiam na 40 minut i teraz zmiana tempa 10 km z 4.30 na 4.00?)
2.Sporo jest biegów (np.niedziela) bez określonego zakresu,według jakiego czynnika dobrać tempo takich biegów,ma to być bieg w tempie owb1?
Obrazek
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tam gdzie to nie jest określone - biegasz w tempie - konwersacyjnym, luźnym, swobodnym. Jak chcesz możesz to nazwać owb1.

Tempa akcentów dostosowujesz w miarę posuwania sie treningu - po to są te sprawdziany, testy które macie po drodze.

Tak jak to widać na rysunku - co sprawdzian - ustalasz sobie nowe tempa treningowe do czasu kolejnego sprawdzianu.

Obrazek

I te sprawdziany to najlepiej niezbyt długie. Jeśli ktoś sie uprze, to oczywiście może półmaraton ale jako ostatni z tych sprawdzianów.
spiochu
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 17
Rejestracja: 29 sty 2009, 13:44

Nieprzeczytany post

Plan Treningowy do Maratonu - Poziom Zaawansowany.
To jest trening dla osób, które są w stanie biegać 10 km poniżej 50 minut.
To 50min na 10km jest barierą by nazwać się zaawansowanym biegaczem?
Wiele osób które w ogóle nie biega mogłoby osiągnąć taki czas.

Jak dla mnie to są w tym planie pewne sprzeczności.
Jeśli to plan dla zaawansowanych to jest trochę zbyt lajtowy np. brakuje długich wybiegań >30km a jeśli dla biegaczy z poziomu 45-50min/10km to nie wiem czy potrzeba aż 5 treningów w tyg. Osoby biegające od niedawna mogą nie dać rady tylu treningom. Zastanawia mnie również czemu najdłuższy bieg jest na 3tyg. przed maratonem a potem już luzowanie.
[url=http://runmania.com/rlog/?u=Spiochu][img]http://runmania.com/f/cd3346326771da0930f33102de242f63.gif[/img][/url]
bezul
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 09 lis 2006, 17:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: jest istotna

Nieprzeczytany post

to ja mam takie pytanie:

- z kalkulatora wychodzi mi stosowanie planu dla zaawansowanych (VO2max > 47)

- moja życiówki:
5k - 0:19:35 marzec '09
10k - 0:43:08 (początek czerwca '09)
HM - 1:35:06 marzec '09
M - 3:48:20 wrzesień '08

- standardowe prędkości treningowe na jakich biegam teraz to 5'50'' - 6'00'' (i baaardzo rzadko coś szybciej)

boję się trochę, że prędkości treningowe, jakie wyszły mi z kalkulatora będą dla mnie dużo za szybkie - w planie jest sporo mocniejszych akcentów

czy nie lepiej zastosować plan dla średniozaawansowanych?
http://polibuda.info
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

spiochu pisze:
To 50min na 10km jest barierą by nazwać się zaawansowanym biegaczem?
Wiele osób które w ogóle nie biega mogłoby osiągnąć taki czas.

Jak dla mnie to są w tym planie pewne sprzeczności.
Jeśli to plan dla zaawansowanych to jest trochę zbyt lajtowy np. brakuje długich wybiegań >30km a jeśli dla biegaczy z poziomu 45-50min/10km to nie wiem czy potrzeba aż 5 treningów w tyg. Osoby biegające od niedawna mogą nie dać rady tylu treningom. Zastanawia mnie również czemu najdłuższy bieg jest na 3tyg. przed maratonem a potem już luzowanie.
Musicie się trochę nauczyć czytać wprowadzenie. :)
Po pierwsze, jest to dla osób, które wchodzą w trening maratoński.
Niby jak miało by sie im dać "serię 30-tek" ? tak z marszu ?
Jakąś nazwę trzeba było przyjąć - podział - początkujący - zaawansowany. Gdybyśmy to nazwali "vo2max30-40" - to było by mało zrozumiałe.

Ja przygotowując sie do mojego jedynego maratonu (2:57 w Berlinie) 30-tek nie biegałem - robiłem ogółem trochę większy kilometraż niż w tym planie więc te 30'ki to trochą taka mitologia. Czas trwania treningu jest ważny - do około 3 godzin ma sens.

A o co chodzi z tymi 3 tygodniami? Że za późno czy za wcześnie ?

bezul
Jeśli pobiegłeś ostatnio dyszkę w 43 minuty to tempo 5:50-6:00 to jest totalne opieprzanie się :) - wybiegania też muszą być jakimś bodźcem.
Spróbuj pobiegać kilka dni po 5:20 (powoli się rozpędzając, truchtaj pierwsze 10 - 15 minut nawet po 6:30-7:00 ) i zastanów się czy to 5:20 to dla Ciebie naprawdę za mocno ? Wierzę, że nie.

W Planie dla średnio zaawansowanych może być dla Ciebie za mało bodźców.
Plan dla zaawansowanych - jest o tyle Ciekawy (to znaczy, to jest poprostu przyzwoity Plan :) ) , że każdy może dostosować go do swojego poziomu - nawet ten zupełnie początkujący może biegać z tymi różnymi akcentami tylko że dla niego to strata czasu bo on sie powinien wybiegać - dlatego te Plany Norriego Wiliamsona są trochę przerostem formy nad treścią dla zawodników z takiego poziomu.
michał bartoszak
Ekspert/Trener
Posty: 208
Rejestracja: 04 sty 2009, 21:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kiekrz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witam ,

Mnie osobiscie te plany się podobają. Może Baldini 2 masz trochę racji ,ze jak oklepiesz sie 30-mi to czujesz sie bardziej gotowy na maraton ( choc myslę ,ze jest to gł psycha )
Ja przygotowując się do maratonu biegałem tylko jeden trening w przygotowaniach 10cio tyg, przekraczający 30 km na jednym treningu.- ok 35 km tzw 2go zakresu na 4 lub 3 tyg przed maratonem.
Pozdrawiam i powodzenia w przygotowaniach (w sumie najbardziej zdrówko potrzebne i tego życzę! )
Michał
spiochu
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 17
Rejestracja: 29 sty 2009, 13:44

Nieprzeczytany post

Ja przygotowując sie do mojego jedynego maratonu (2:57 w Berlinie) 30-tek nie biegałem - robiłem ogółem trochę większy kilometraż niż w tym planie więc te 30'ki to trochą taka mitologia.
Według mnie te 30-tki są ważne szczególnie dla debiutantów. Może właśnie to kwestia psychiki. Ja nigdy nie biegłem więcej niż dystans połówki i przed pierwszym maratonem czuje że kilka dłuższych treningów jest mi niezbędnych. to może również wynikać z faktu że ogólnie biegam bardzo mało.
Czas trwania treningu jest ważny - do około 3 godzin ma sens.
3h po 5:30 to prawie 33km czyli jednak jest sens.
A o co chodzi z tymi 3 tygodniami? Że za późno czy za wcześnie ?
Właściwie to sam nie wiem jak powinno być ale mnie się wydaje że trochę wcześnie jednak.
[url=http://runmania.com/rlog/?u=Spiochu][img]http://runmania.com/f/cd3346326771da0930f33102de242f63.gif[/img][/url]
bezul
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 09 lis 2006, 17:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: jest istotna

Nieprzeczytany post

może i się trochę opieprzam :)
ale z tego bujania się wyszło mi dzisiaj 0:20:05 w Biegu Ursynowa ;)

=> moja prędkość maratońska 4'36''/km ?

szaleństwo :)
http://polibuda.info
baldini 2
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2009, 11:58

Nieprzeczytany post

w takim razie Michał powiedz mi dlaczego dzisiaj leży polski maraton zarówno męski i damski??? z tego co wiem to sam jesteś trenerem Edyty lewandowskiej i nie robi ta dziewczyna postępu. Osobiście dla mnie jesteś autorytetem i twojego planu nie neguję, ale sam szukam odpowiedniego treningu aby pobiec tyle co sam biegaleś czyli 2'12

pozdrawiam
michał bartoszak
Ekspert/Trener
Posty: 208
Rejestracja: 04 sty 2009, 21:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kiekrz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Baldini2,
Edycie Lewandowskiej pomagam treningowo od listopada 2007r .W 2008 roku pobila rek zeciowy z chyba 2003r o jakieś 1,5 minuty i z tego co pamietam tez zrobila w 2008r zyciowke w polmaratonie.Ten rok tez nie jest zly - zostala Mistrzynią Polski w maratonie ( a MP biega sie tak aby wygrać ,a po wyniki jezdzi sie tam gdzie jest dobra konkurecja )
A co do planów na bieganiu.pl to konsultowałem je ale to nie są moje plany.
Na 2,12 myślę ,ze trzeba trenować TROSZKĘ inaczej.
Michał
ODPOWIEDZ