Komentarz do artykułu Rozmowa z Tomaszem Iwanem

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1736
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
ArekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 303
Rejestracja: 26 paź 2008, 12:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Całkiem fajne będę musiał pokazać to moim piłkarzom bo marudzą za bardzo na treningach biegowych
Bohun
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 17
Rejestracja: 05 sie 2007, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wadowice Górne

Nieprzeczytany post

"Wydaje mi się, że moje duże możliwości wytrzymałościowe są po części wrodzone, choć także wytrenowane. Nawet w tej chwili, mimo że od dwóch lat nie gram w piłkę nie mam problemów z kondycją, a wręcz przeciwnie, potrafię bez problemów przebiec codziennie kilka kilometrów i sprawia mi to przyjemność."

Rzeczywiście, jego możliwości wytrzymałościowe są wprost niewiarygodne :D
“The difference between combat and sport is that in combat you bury the guy who comes in second.”
Awatar użytkownika
sredniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 359
Rejestracja: 21 mar 2008, 12:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zabrze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jakby Kaka biegał dzisiaj to może bym wpadł, ale Iwan...
run your way

www.sklepbiegacza.pl - polecam
Bartas91
Wyga
Wyga
Posty: 118
Rejestracja: 02 kwie 2007, 20:52

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie wytrzymałość ma małe znaczenie na boisku... dałbym na to 10% :bum: bo co z tego że mój międzyczas(1000m) z biegu na 1500m wynosił 2.49 a najwytrzymalszy kumpel z drużyny robił czas na 1000 3.13 xD jeśli kumple mieli większą mase, siłe i podobną szybkość na krótszych odcinkach ^^
ArekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 303
Rejestracja: 26 paź 2008, 12:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Bartas91 pisze:Jak dla mnie wytrzymałość ma małe znaczenie na boisku... dałbym na to 10% :bum: bo co z tego że mój międzyczas(1000m) z biegu na 1500m wynosił 2.49 a najwytrzymalszy kumpel z drużyny robił czas na 1000 3.13 xD jeśli kumple mieli większą mase, siłe i podobną szybkość na krótszych odcinkach ^^
Wytrzymałość ma bardzo duże znaczenie, czasami idę na mecz chłopaków których tak "męczę" na treningach biegowych i co widzę ganiają obydwie drużyny żadna nie ma przewagi dopóki rywalom nie zacznie brakować tchu i w tym momencie zaczyna się robić luz na boisku i bramki lecą jedna za drugą.

Drugi przykład nie zawsze wygra drużyna która jest lepsza piłkarsko bo przyjdzie inna która po prostu kolokwialnie mówiąc zabiega tą pierwszą, ile razy czyta się w gazecie czy słyszy w telewizji że wlaśnie jakaś drużyna wybiegała sobie zwycięstwo i wtedy nie zachwala się umiejętności techniczny a dobre przygotowanie kondycyjne
dymas
Wyga
Wyga
Posty: 146
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zza krzaka

Nieprzeczytany post

Pomysl tylko ze twoi podopieczni jak dorosna beda mieli fantastyczna motoryke i ... uwaga uwaga kiepska technie nie mowiac juz o wiedzy taktycznej Nie da sie w "doroslej" pilce nadrobic brakow technicznych tylko i wylacznie kondycja. Skracanie i zawezanie pola gry, aktywna strefa, pressing na calym boisku - wszystko pieknie ladnie ale nie ma druzyny na swiecie ktora potrafi to zagrac przez 90 min Przyklad - final Miestrzostw Europy - finezyjni i wybiegani (acz slabsi fizycznie) Hiszpanie i atletyczne "drewniaki" z Niemiec :) Wynik sami widzielismy - statystycznie Niemcy biegali okolo 15-20% wiecej (biore pod uwage caly turniej) od Hiszpanow ale nie wytrzymali trudow calych mistrzostw.

Bedac na praktykach w pierwszoligowych klubach widzialem co sie dzieje - trampkarze i juniorzy biegaja koleczka wzdluz boiska BEZ KOPANIA PILKI - efekt - moze i mamy przeblyski w juniorskiej pilce ale co sie dzieje pozniej - wszyscy widza. Jestesmy 20 lat za Europa pod kazdym wzgledem.

U dzieci i mlodziezy liczy sie technika tecznika i jeszcze raz technika z odpowiednim doborem cwiczen - zmuszajacym do biegania Z i ZA pilka sprawi cuda :hej:

wiem wiem Nasi wczoraj wygrali ale "kon jaki jest ... kazdy widzi" :hej:


o bylem ja Dymas
instruktor pilki noznej siatkowki i wspinaczki sportowej :hej:

pozdro
"Jeżeli nie potrafisz czegoś zrobić siłą, to znaczy że przyłożyłeś jej za mało"
MaciekS
Wyga
Wyga
Posty: 149
Rejestracja: 05 maja 2008, 16:39
Życiówka na 10k: 43:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wałbrzych

Nieprzeczytany post

Lepiej mądrze stać niż głupio biegać, tak to było?

Ale nie, nie zgadzam się z tym powiedzeniem. Obecnie gra się piłkę bardzo siłową i szybką. Dlatego ważne jest aby biegać, być pod grą. Jakieś przykłady? No chociażby wspomniane ME. Dwójka środkowych pomocników Hiszpanii? Xavi i Iniesta. Ile biegali podczas meczu? z 12km, gdzie przeciętni gracze 9-10.

W tym sezonie widziałem dwa wybitne mecze przeciwników Arsenalu (ciężko mi o tym mówić, bo akurat Kanonierom kibicuję już 9 lat) to był mecz z Aston Villa i Tottenhamem. Co prawda ten drugi tak średnio pasuje do tego co chcę napisać, ale mimo wszystko zauważyłem bardzo dobrą grę całego zespołu w defensywie. Skupmy się na ostatnim meczu przeciwko AV. Arsenal przegrał. Przegrał, bo nie strzelił bramki i nie ustrzegł się błędów, odkrywcze, nie? O ile błędy są nie wyeliminowania, to już brak pomysłu na grę, mało ruchu już tak. Ale gra się tak, jak przeciwnik pozwala. Znakomita gra obrońców i środkowych pomocników, którzy biegali i byli wszędzie. Wyprzedzali gwiazdy Arsenalu. Bronili się całą obroną. A wiemy przecież jak wyśmienicie wyszkoleni technicznie są piłkarze Arsenalu - Fabregas i spółka. I co im po tym? Jak nie ma do kogo zagrać, to umiejętności techniczne (drybling) nic nie zdziała (no poza przypadkami Maradony, Owena i poniekąd Ibrahimovica w Ajaxie).

Nawet rola napastnika jest bardzo ciężką. Trzeba być ciągle w ruchu, szczególnie w drużynach grających piłką, football do przodu. Aby wykorzystać technikę (strzał, podanie, jakiś zwód) trzeba najpierw 'wybiegać' akcję, że tak to nazwę.
ArekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 303
Rejestracja: 26 paź 2008, 12:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

oj dymas dymas czy ja mówiłem tylko biegać.
w zimie chłopaki maja 2 treningi biegowe połączone z silą biegową i dynamiczną i tu pracuje z nimi głównie nad kondychą, miesiąc przed są już raz w tygodniu i robimy prace nad wytrzymałością szybkościową, w trakcie rundy tylko trening o charakterze wydolnościowym z elementami siły dynamicznej.

Dysproporcje w wytrzymałości widać nawet wśród naszych chłopaków szczególnie u juniorów młodszych gdzie na treningi biegowe przychodzi pół drużyny i co i właśnie te obiboki są pod grą w ok 50% podczas ci którzy regularnie biegają są pod grą non-stop.

pamiętaj też o tym że tłuczenie codziennie techniki niekiedy przynosi odwrotny skutek od zamierzonego, na pierwszym miejscu zawsze musi być jakość i równowaga w treningu jeśli tego nie ma to można zapomnieć o czymkolwiek
dymas
Wyga
Wyga
Posty: 146
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zza krzaka

Nieprzeczytany post

A w jakim wieku sa chlopaki ???

Mam wrazenie ze nie do konca zrozumieliscie mojego posta - nie powiedzialem ze najwazniejsza tylko i wylaczenie jest technika ale robienie treningow kladacych nacisk na motoryke (BEZ KONTAKTU Z PILKA - tutaj panowie trenerzy moga sie wykazac inwencja) jest bez sensu. To jak plywania po 15 km na basenie z zamiarem wystartowania w maratonie)
Robienie dzieciakom w wieku 10-12 lat treningow typowo biegowych jest szalenstwem:
- po pierwsze primo - szybko mozna ich zniechecic
- po drugie primo - to tzn "zloty wiek" do nauczania elementow technicznych i zajezdzanie ich bieganiem BEZ kontaktu z pilka jest zbrodnia;
- jak podaja fachowcy - im mlodszy zawodnik tym procentowo wiecej elementow technicznych co nie znaczy ze senior ma tylko biegac; ale to co dziecko "zalapie" na 2-3 treningach "staremu" zajmie 10 wiecej lub wcale sie nie nauczy; mlody ma sie uczyc starszy ma to jak najdluzej utrzymac (czym skorupka za mlodu ... )

Do MackaS:

Drogi kolego to ze Aston Villa i Tottenhamem ograly Arsenal w jednym czy dwoch meczach o niczym nie swiadczy - kazdy mecz jest inny a wiadomo jak motywujaco dziala haslo "bij mistrza" Nie mowie o JEDNYM meczu - mowie o turnieju, sezonie, dwoch lub wiecej. Zadam proste pytanie - gdzie jest teraz Tottenham i aston Villa a gdzie Arsenal :) Zapraszam do ogladania ligi angielskiej bo to znakomity przyklad - tam sa 3-4 druzyny wielkie reszta to typowi lub prawie typowi angielscy kopacze wyznajacy zasade "kick and run" Pytanie tylko ile mozna tak grac - mecz dwa trzy - zwykle z tymi najlepszymi bo wtedy mozna sie zmotywowac i wypromowac :) Fizjologii jednak oszukac sie nie da :) A tylko i wylacznie polaczenie motoryki z nienaganna technika daje to "cos"

Dzisiaj pilka jest inna niz 20 lat temu. Sama technika nic sie nie zdziala bo inni zabiegaja, przepchna przewroca, patrzac jednak na najlepszych mam wrazenie ze to tytani pod wzgledem fizycznim i wirtuozi jesli chodzi o technike i dzieki nim miliony kochaja ten sport :hej:


pozdro
"Jeżeli nie potrafisz czegoś zrobić siłą, to znaczy że przyłożyłeś jej za mało"
MaciekS
Wyga
Wyga
Posty: 149
Rejestracja: 05 maja 2008, 16:39
Życiówka na 10k: 43:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wałbrzych

Nieprzeczytany post

Ach. AV jak i Koguty były tylko przykładem do zobrazowania wartości wytrzymałości.

Co do połączenia techniki z motoryką i tym 'ach' to widzę, że masz na myśli takich piłkarzy jak Ronaldo, Quaresma, czy Ronaldinho. Tutaj jest potrzebne to coś, z czym się człowiek rodzi, ten jeden na stu, czy jeszcze więcej.

Tak, teraz rządzi football siłowy, a przykladami zawodników, którzy technicznie nie są wirtuozami, a wytrzymałościowo - już tak, to są wszyscy defensywni pomocnicy, którzy biegają i nie bawią się piłką. Odbiór, podanie. I tutaj jednak wytrzymałość biegowa przewyższa technikę.

Hmm... może warto założyć wątek poświęcony piłce nożnej? :)
ArekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 303
Rejestracja: 26 paź 2008, 12:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Biegają i juniorzy starsi i młodsi oraz trampkarze z tym że juniorzy już raczej głównie biegają a u trampkarzy większy nacisk kładę na koordynację ruchową, przestrzenną.
I jak twierdzisz niby to nie powinno nic dać bo nie ma piłki to jednak ich trener powiedział że grają lepiej odkąd mam z nimi treningi
ODPOWIEDZ