Początkujący pyta o półmaraton i problemy z częstym siku :)

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

Witajcie,
Od jesieni zeszłego roku zacząłem biegać - jestem przed 40-ką, doszedłem do ciągłego biegu 1,5 h ok 15 km w tempie średnim 9,7 km\h, biegam co raz dłuższe dystansy ale tempo mi nie rośnie... Czy to istotne? Czy lepiej biegać w tym tempie ale za to dłużej.
Zacząłem myśleć o półmaratonie, ale czy jest sens startować z tak słabą prędkością? Startuje w ogóle ktoś aż tak amatorsko?

A druga sprawa to zauważyłem, że w czasie biegania często oddaję mocz (gdzieś co 20 minut) czy to normalne?

Pozdrawiam
Jacek
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
lapka88
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1193
Rejestracja: 08 lip 2011, 15:42
Życiówka na 10k: 00:47:14
Życiówka w maratonie: 04:10:12
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

asus pisze:Od jesieni zeszłego roku zacząłem biegać - jestem przed 40-ką, doszedłem do ciągłego biegu 1,5 h ok 15 km w tempie średnim 9,7 km\h, biegam co raz dłuższe dystansy ale tempo mi nie rośnie... Czy to istotne? Czy lepiej biegać w tym tempie ale za to dłużej.
Proponuję poczytać ten dział http://www.bieganie.pl/?cat=6
asus pisze:Zacząłem myśleć o półmaratonie, ale czy jest sens startować z tak słabą prędkością? Startuje w ogóle ktoś aż tak amatorsko?
Ogólnie większość biegaczy używa do określenia tempa nie km/h ale km/min i proponuję tak to rozpisać bo km/h dobre są dla rowerzystów :) I nie przesadzaj z tym "aż tak amatorsko". Popatrz sobie na wyniki biegaczy z półmaratonów. Jeżeli podtrzymasz swoje tempo na poziomie 6:00 a na końcu trochę przyspieszysz możesz się zmieścić spokojnie w połowie stawki. Więc nie jest tak źle co? :)
asus pisze:A druga sprawa to zauważyłem, że w czasie biegania często oddaję mocz (gdzieś co 20 minut) czy to normalne?
W tej sprawie proponuję skontaktować się z lekarzem. Ja tak się załatwiam ale jak pije piwo. To jedno piwo to dwa razy sikanie :D Gorzej jak się wypije 10 browarków to można zwariować :P
Awatar użytkownika
f.lamer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2550
Rejestracja: 23 lis 2011, 10:10
Życiówka na 10k: czydzieści9ipół
Życiówka w maratonie: czydzwadzieścia

Nieprzeczytany post

asus pisze: doszedłem do ciągłego biegu 1,5 h ok 15 km w tempie średnim 9,7 km\h, biegam co raz dłuższe dystansy ale tempo mi nie rośnie...
różnicuj treningi.
czasem szybiej i krócej, czasem dłużej i wolniej.
asus pisze: A druga sprawa to zauważyłem, że w czasie biegania często oddaję mocz (gdzieś co 20 minut)
jasno i obficie? tylko podczas biegu?
jeśli tak to najpewniej za dużo pijesz
Self-improvement is masturbation.
Now, self-destruction…
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

jasno i obficie i raczej tylko podczas biegu.... fakt, że przed bieganiem staram się napić więcej, żeby nie nosić z sobą butelki....
Awatar użytkownika
klosiu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3196
Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Za dużo pijesz. Nie pij więcej przed biegiem, pij normalnie. Staraj się utrzymać stały poziom nawodnienia w ciągu dnia, wtedy nie ma żadnej potrzeby picia przed biegiem ekstra wody.
To że nie możesz przyśpieszyć tkwi pewnie po części w psychice - tylko ci się wydaje że nie możesz. Wystartuj w jakichś krótkich zawodach, np 5km biegniętych na maksa, zobaczysz że możesz biec sporo szybciej.
Biegaj co jakiś czas trening szybkościowy, kilka 400-500m odcinków bieganych na maksa z odpoczynkiem w truchcie. To pomaga.
The faster you are, the slower life goes by.
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

Dziękuję Wam Koledzy za rady...
Potestuję i zobaczę co dalej będzie
Awatar użytkownika
jakub738
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1372
Rejestracja: 12 gru 2008, 00:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kedzierzyn-kozle

Nieprzeczytany post

Jak wygląda Twój trening? stosujesz jakieś treningi poprawiające szybkość czy tylko "ciupiesz" te kilometry w jednostajnym tempie?
Obrazek
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

Do tej pory to jednostajnie - zwiększając tylko długość... Raczej ze stałą prędkością ok 6:15 - 6:40 min/km
W sobotę zrobiłem kilka sprintów po 300 - 200 m ale przyznam, że mnie wykończyły... i już nawet nie miałem sił dobiec do domu więc wróciłem marszem.
fantom
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1984
Rejestracja: 14 cze 2011, 12:13
Życiówka na 10k: 42:21
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

asus pisze:Do tej pory to jednostajnie - zwiększając tylko długość... Raczej ze stałą prędkością ok 6:15 - 6:40 min/km
W sobotę zrobiłem kilka sprintów po 300 - 200 m ale przyznam, że mnie wykończyły... i już nawet nie miałem sił dobiec do domu więc wróciłem marszem.
Nie biegaj sprintem, biegaj takie odcinki szybko ale tak zebys caly kawalek mogl przebiec w miare jednostajnym tempem, sprintem to raczej niemozliwe.
Awatar użytkownika
jakub738
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1372
Rejestracja: 12 gru 2008, 00:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kedzierzyn-kozle

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem trochę za długie te odcinki,może na początek zacznij od 100 metrów powtarzając 5-6 razy (czas pokonywania 100m ok 30s,to daje ok 5min/km,co powinno być dobrym bodzcem przy twoim aktualnym tempie biegu) w przerwie maszeruj,powodzenia.
Obrazek
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

Dzięki wam wszystkim za rady - dobrze początkującemu leszczowi posłuchać asfaltowych wyjadaczy :)
asus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 27 cze 2012, 10:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Legnica

Nieprzeczytany post

No koledzy po dłuższym czasie mogę powiedzieć, że lektura (Biegiem przez życie J. Skarżyński) i regularny trening (nit tylko bieganie) sprawiły, że obecnie biegam w tempie dużo wyższym np 10km poniżej 5:00 / km
Także motywacja jest !!!!
Polecam początkującym dobrą lekturę i zaparcie w trenigu
ODPOWIEDZ