Polar M400

kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zacznijmy od tego, że 1-2% to normalny błąd. Błąd na poziomie powyżej 5% wskazuje na jakiś problem, choć niekoniecznie z zegarkiem - może być źle zmierzona trasa, może być trasa w niekorzystnych warunkach terenowych, np. w gęstym lesie, ostre zakręty, agrafki, wysokie budynki, pobliskie linie energetyczne, szczególnie średniego i wysokiego napięcia. A może bardzo gęste chmury. Raz na jakiś czas nawet najlepszy GPS może się trochę pogubić w wyniku splotu niekorzystnych warunków. Jeśli błąd pomiaru to jednostkowa sprawa - raz, dwa razy na rok, to po coś, co się zdarza, niemal każdy właściciel zegarka coś takiego przechodzi.

Jeśli nic z wyżej wymienionych problemów z trasą nie pasuje dopiero wtedy zacząłbym myśleć nad szukaniem problemu w zegarku. Większość sprzętów potrzebuje pewnego czasu na złapanie sygnału gps - czyli włączasz zegarek w tryb gps, czekasz aż złapie stabilny sygnał (zegarki to zazwyczaj sygnalizują) i dopiero wtedy ruszasz. Spotkałem się z opiniami, że warto i tak poczekać jeszcze te 3-5 minut już po złapaniu sygnału, żeby zminimalizować ryzyko jego utraty i w efekcie błędnego podania dystansu. Jeśli wciąż są problemy, polecam wyszukać dobrze odmierzony odcinek w otwartym terenie o długości co najmniej kilometra (lepiej 2-3, generalnie dłuższy jest lepszy podczas takiego testu), najlepiej z minimalną ilością zakrętów, żeby gps miał jak najmniej okazji na popełnienie błędu. Jeśli w twojej okolicy są biegacze, to możliwe, że są gdzieś odcinki z dokładnie odmierzonym dystansem co np. 500 m. Jak nie, zawsze można spróbować z mniej ruchliwą drogą (przy wielu są słupki co 100 m, może te 100 m nie jest idealne, ale dokładność na odcinku 1 km powinna być lepsza niż 10 m, czyli <1%, przepisowo to chyba nawet dokładność jest do 1 m, więc nawet 0,1%) jeśli warunki pozwolą na bezpieczne wykonanie takiego biegu (mały ruch, dobre pobocze, dobra widoczność, ty też musisz być dobrze widoczny). Test najlepiej wykonać kilka razy, w dobrych warunkach pogodowych. Jak zinterpretować wyniki? Sprawdź znaną odległość, porównaj ją z odległościami podanymi przez zegarek. Jeśli błąd na takim teście regularnie dochodzi do 10% próbowałbym reklamować zegarek, o ile jeszcze jest na gwarancji. Przy czym nie wiem na ile taka reklamacja będzie skuteczna.
New Balance but biegowy
napad
Wyga
Wyga
Posty: 126
Rejestracja: 26 kwie 2018, 07:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mój polar M400 wczoraj podczas treningu, pokazał po raz pierwszy pazurki. Mianowicie, ni z tego ni z owego wyskoczył jakiś fatal error a zegarek sam z siebie zrestartował się. Oczywiście część treningu przez resetem przepadła.
Nie za bardzo wiem co o tym wszystkim myśleć, rozglądać się za nowym zegarkiem?
Czy to jest częsta, a co gorsza nawracająca przypadłość tego modelu?
Może mógłby pomóc reset do ustawień fabrycznych? Jak mniemam, po takim resecie treningi zapisane we Flow nie znikają, a zostaną przeniesione do zegarka podczas synchronizacji?
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Zrób synchronizację a później przywróć ustawienia fabryczne. Nic nie stracisz we Flow.

Wysłane z mojego SM-G950F .
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Bozar
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 40
Rejestracja: 06 wrz 2014, 21:38
Życiówka na 10k: 44:52
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze:Zacznijmy od tego, że 1-2% to normalny błąd. Błąd na poziomie powyżej 5% wskazuje na jakiś problem, choć niekoniecznie z zegarkiem - może być źle zmierzona trasa, może być trasa w niekorzystnych warunkach terenowych, np. w gęstym lesie, ostre zakręty, agrafki, wysokie budynki, pobliskie linie energetyczne, szczególnie średniego i wysokiego napięcia. A może bardzo gęste chmury. Raz na jakiś czas nawet najlepszy GPS może się trochę pogubić w wyniku splotu niekorzystnych warunków. Jeśli błąd pomiaru to jednostkowa sprawa - raz, dwa razy na rok, to po coś, co się zdarza, niemal każdy właściciel zegarka coś takiego przechodzi.
Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Analizując na spokojnie masz rację. Ta trasa, która była bardziej przekłamana, była dokładnie taka jak opisujesz. Dużo nawrotów, agrafki, centrum miasta, budynki, ostre zakręty. Na Faceboku na forum biegu rozgorzała dyskusja bo prawie wszystkim gps zaniżył dystans zarówno w zegarkach jak i w endomondo.

W przyszłości sprawdzę zegarek Twoją metodą słupków drogowych ale wygląda na to, że jest w normie.

Pozdrawiam!
Blog
Komentarze
10 km: 44:52 (bez atestu)
HM: 1:47:20 (atest)
marcin9709
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 732
Rejestracja: 31 paź 2015, 17:41
Życiówka na 10k: 37:37
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzisiaj pierwszy raz zauważyłem zakładkę "Planer sezonu" w Polar Flow. Jeszcze do końca nie wiem co to jest, ale może być fajne :usmiech: . Pewnie trzeba z miesiąc pobiegać żeby odkryć tą funkcję.
5km: 17:59
10km: 37:37
HM: 01:28:40
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Wprowadzili to już jakiś czas temu - chyba w momencie premiery Vantage i z tą serią to miało być związane.
Polar jednak dał wszystkim dostęp.
Info jest na https://www.polar.com/pl/flow - klikamy "DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ" w "DOPASUJ SWOJE PLANY TRENINGOWE".

Obrazek
Obrazek
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

dobry wieczòr
przepraszam, ze strzelam od razu pytaniem bez poprzedniego przeczytania calej dyskusji (moze odpowiedz znalazlbym na stronach wczesniejszych)
od kilku tygodni mam M400 i ze wzglèdu na kontuzjè nie bylem w stanie za bardzo go przestudiowaç
wczoraj wyszedlem na lekki trening rehabilitacyjny: 60' podzielone na 4' marszu i 2' joggingu
do tej pory uzywalem Garmin 310xt, ktòry po zakonczeniu kazdej fazy podawal mi tempo tej fazy (min/km)
w M400 zauwazylem, ze przy wylàczonym autolapie (co kilometr, ktòry uzywam podczas prostych biegòw) nie otrzymuje danych o rytmie ostatnie fazy (chociaz na ekranie mam: CZAS, DYSTANS, SREDNIE TEMPO oraz SREDNIE TEMPO OSTATNIEGO AUTOLAPU)
chcialbym bez ciàglego wciskania guzika a to po 4' a to po 1' wiedziec jakie bylo srednie tempo tej fazy
jak to siè robi?
muszè miec wlàczony autolap? bo wòwczas dzwoni mi co kilometr i do tego co 4' i co 1' co tak naprawdè mnie irytuje
kto mi podpowie?
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale zaplanuj sobie trening fazowy i będziesz miał podsumowanie każdej fazy.
Ustawione autolapy też będą podsumowane ale jak dana faza się skończy to otrzymasz też jej podsumowanie.
Czasami faza i ustawiony autolap się pokrywają i następuje podsumowanie jednego i drugiego. Trzeba zwrócić na to uwagę co prezentuje tarcza.
Można jeszcze lapować ręcznie i będzie też podsumowanie lapa ręcznego.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jest tak, jak opisuje keiw.

Dotyczy to ekranów podsumowania po każdym lapie lub fazie.

Natomiast jeśli chodzi o ekrany wyświetlania danych treningowych to już jest troszkę inaczej.
Są dwa parametry:
- "średnie tempo okrążenia", które pokazuje średnie tempo "manualnego lapa"
- "średnie tempo", które pokazuje wartość od początku treningu.

Niestety "średnie tempo okrążenia" działa tylko po manualnym wciśnięciu lapa, ignoruje zdefiniowane lapy w ustawieniach treningu.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Szkoda. 310xt był bardziej user friendly.
Np przy fartleku chciałbym zobaczyć na ekranie jak pobieglem ostatni fragment (średnie tempo lapu) bez konieczności wciskania guzika.
Jakoś się przyzwyczaję
Dziękuję
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Po ostatniej, styczniowej, aktualizacji apki Polar Flow zgubiły mi się ustawienia profili sportowych wraz z ustawieniami stref prędkości. Zauważyłem ich brak na zegarku, więc już po synchronizacji.
Być może aktualizacja nie miała z tym nic wspólnego i to tylko zbieżność w czasie, niemniej problem pozostał - musiałem ustawiać od nowa profile i strefy "z głowy".

Czy jest jakaś możliwość backupu ustawień, aby można było odtworzyć ustawienia, gdyby problem kiedyś ponownie wystąpił?
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Masz zapewne telefon na iOS?
Ten problem dotyczył tylko synchro robionych na sprzęcie Apple. Androidowcom się udało.
Kopii nie zrobisz.
Polar przeprosił ale każdy musi sobie profile ustawić samodzielnie.

Wysłane z mojego SM-G950F .
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

keiw pisze:Masz zapewne telefon na iOS?
prorok czy co? :hahaha:
keiw pisze: Kopii nie zrobisz.
Polar przeprosił ale każdy musi sobie profile ustawić samodzielnie.
Szkoda. Dzięki za info.
Komunikat o problemie nie trafił do mnie a sam nie śledzę Polara jakoś intensywnie.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Niestety ale Polar sam namieszał. Wprowadzali zmiany we Flow i coś im nie do końca zagrało z iOS.

Obrazek
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sh!t happens
ODPOWIEDZ