Maratończycy na Mistrzostwach Europy

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

W przeddzień rywalizacji panów o tytuł najlepszego maratończyka Starego Kontynentu przypominamy starty Polaków w europejskim championacie. Ze statystycznego punktu widzenia nie jest kolorowo. 1 srebrny medal i zaledwie 5 miejsc w czołowej 10. przez 88 lat pokazuje, że maratońską potęga nigdy nie byliśmy. A jak to wygląda w szczegółach? Kto był najlepszym maratończykiem podczas Mistrzostw Europy? Jak pójdzie naszym już jutro?
https://bieganie.pl/sport/wciaz-pod-wia ... ch-europy/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Offtop zanim ruszą maratończycy.
Jakiś ciekawy autor się nam tutaj pojawił. :)
Fajne chronologiczne wymienienie naszych maratońskich „bojów”. ( nie wiem dlaczego niewymieniony jest z nazwiska ten cytowany zawodnik rozmawiający z działaczem PZLA).

Co do autora.
Rozumiem fascynację twórczością Aleksandra Watta ale nie rozumiem tej odwagi Władysława Broniewskiego? W czasach komuny pisał np takie wiersze (cytuję z pamięci, więc przepraszam za ewentualne nieścisłości)

W powietrzu czuć igliwia tchnienie
Jałowiec rozsiadł się na skale
W epoce którą stworzył Lenin
Żyjesz szczęśliwie i wspaniale


Czy potem jakoś z komunizmem walczył, czy jak? Czy może wcześniej w czasie II Wojny Światowej ? Naprawdę nie wiem tego.

Edit:

Dobra, sorry sam sprawdziłem tego Broniewskiego, jak rozumiem chodziło o jego postawę w trakcie I Wojny Światowej i ewentualnie w 20 leciu międzywojennym. Nie znałem jego historii. Jak to kilka wierszyków wielbiących Lenina może człowiekowi potem zepsuć życiorys.
PiotrSn
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 151
Rejestracja: 15 sie 2022, 08:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

...niewymieniony z nazwiska cytowany zawodnik to oczywiście Kazimierz Podolak. Warto poszperać w internecie, bo ciekawy człowiek. Ja to zrobiłem 4-5 lat temu, po rozmowie z młodo wyglądającym starszym panem na stadionie w Szklarskiej: nie byłem pewien z kim rozmawiam, ale bez trudu to później sprawdziłem właśnie na podstawie czasu na 10km, którym się pochwalił...

A co do W.Broniewskiego: Być może Pan Bóg patrzy na całe nasze życie, jakoś tak poza czasem. Myślę, że warto też tak spróbować...
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Czyli autor jest wnukiem Podolaka, tak?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Kazimierz Podolak, no tak, nie sprawdzałem. No właśnie, niech nam się autor wypowie jeśli może, jakie są ich relacje.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 241
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 15 sie 2022, 10:33 Kazimierz Podolak, no tak, nie sprawdzałem. No właśnie, niech nam się autor wypowie jeśli może, jakie są ich relacje.
Mieszko jest synem Kazimierza Podolaka, więc rodzinne tradycje biegowe są dość bogate :)
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Broniewski:
1) Był wspaniałym poetą, pod względem formy i warsztatu, co do czego zgodni są nawet najzagorzalsi jego przeciwnicy ideologiczni. Był również świetnym tłumaczem
2) Był w ruchach niepodległościowych, Legionach Polskich, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r, walczył we wrześniu, więziony przez ruskich, był w Armii Andersa.
3) Jak wielu jemu współczesnych intelektualistów, mających w pamięci degrengoladę polski sanacyjnej, dał się ponieść etosowi budowy "nowej, sprawiedliwej Polski".
4) Stopniowo, znowu jak wielu jemu współczesnych, coraz bardziej rozczarowany, dodatkowo przybity śmiercią córeczki, popadł w obłęd (zakład psychiatryczny) i alkoholizm.
5) Polecam :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2022, 12:36 przez jarjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4671
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Faceci już odpuscili ale Lisowska na razie petarda!!
marcin9709
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 732
Rejestracja: 31 paź 2015, 17:41
Życiówka na 10k: 37:37
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ktoś wyjaśni o co chodzi z tą klasyfikacją drużynową? Sumuje się czasy lub miejsca 3 najlepszych zawodniczek danej reprezentacji i są nagradzane 3 najlepsze? Czyli rozdawane są po 2 komplety medali w jednym biegu?
5km: 17:59
10km: 37:37
HM: 01:28:40
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Całkiem emocjonująco się zrobiło wśród pań. ;)
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3887
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Wielkie gratulacje dla Oli Lisowskiej.
paweu92
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 414
Rejestracja: 24 kwie 2017, 15:19

Nieprzeczytany post

Brawo dla Oli!!

A teraz PZLA może spokojnie mówić, że przecież z maratonem w Polsce jest wszystko okej xD
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Brawo!

Fajnie biega tzn. (relatywnie) szybko i ładnie stylowo, a dodatkowo ładna - co stworzy możliwości sponsorsko-reklamowe.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

paweu92 pisze: 15 sie 2022, 13:00 Brawo dla Oli!!

A teraz PZLA może spokojnie mówić, że przecież z maratonem w Polsce jest wszystko okej xD
I tak będą mówić. Dwa medale w maratonie? No to co marudzicie jest git pora na cs'a. A już Panowie komentatorzy hasełka lekkie podśmiechujki "jesteśmy potęgą europejską w maratonie"
marcin9709 pisze: 15 sie 2022, 12:43 Ktoś wyjaśni o co chodzi z tą klasyfikacją drużynową? Sumuje się czasy lub miejsca 3 najlepszych zawodniczek danej reprezentacji i są nagradzane 3 najlepsze? Czyli rozdawane są po 2 komplety medali w jednym biegu?

Takie cuda tylko na ME w Maratonie. Sumuje się czas trzech najlepszych z danego kraju i jest dodatkowy komplet medali.
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

To, co Aleksandra Lisowska dzisiaj zrobiła było wspaniałe!!! Wielki szacunek i podziękowania za emocje.

Ciekaw jestem, czy będzie to miało wpływ na maraton żeński i męski w Polsce, stosunek PZLA do niego, finansowanie itd.
Pewnie oprócz tego jest kwestia przełamania pewnych barier mentalnych, jeśli jedna zawodniczka pokazała, że nie zamierza "grzecznie przegrywać" to jest szansa, że zmotywuje to pozostałych.

Chylę czoła, brawo!
10k: 35:42
ODPOWIEDZ