Reklama leku na stronie głównej

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie bardzo wiedziałem, w którym dziale to napisać - helpdesk czy zdrowie, ale w końcu uznałem, że ten dział będzie odpowiedni.

Na stronie głównej pojawiła się reklama: https://bieganie.pl/?show=1&cat=24&id=10798

Jakie są moje zastrzeżenia? Nazwa leku, Ketonal Active, sugeruje, że jest to lek dla ludzi aktywnych (biegaczy). Miejsce publikacji (największy? serwis o bieganiu w Polsce), może sugerować, że to dobry i bezpieczny środek, żeby trenować mimo bólu. I właśnie ta druga sprawa jest bardzo niebezpieczna, bo może skłonić ludzi do zachowań szkodzących ich zdrowiu:
Na niejednym forum o Ketonalu można poznać historię wielu ludzi, których lek uchronił np. od nieobecności w pracy z powodu złej kondycji.
Co prawda kolejne zdanie zaleca stosowanie się do zaleceń lekarza/farmaceuty:
Należy jednak zawsze ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i farmaceuty co do dawki Ketonalu, bądź dokładnie zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania.
Ale w kraju, gdzie ludzie pochłaniają leki bez recepty prawie jak cukierki, takie zastrzeżenie nic nie daje.

Nie mam problemu z reklamami (nawet w nią wszedłem tylko po to, żeby podbić liczbę odsłon), ale jednak warto, żeby fragmenty potencjalnie szkodliwe/niebezpieczne nie pojawiały się na łamach serwisu, nawet jeśli to artykuł zewnętrzny. Później ludzie będą mieli pretensje do bieganie.pl za polecenie leku*, nie do producenta leku i autorów reklamy.

*jestem pewien, że jakaś część użytkowników właśnie tak odczyta tę reklamę - bieganie.pl poleca Ketonal na ból i wtedy można dalej trenować
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

A skąd wiemy że to reklama?
Oczywiście każdy kto ma iq odrobinę większe niż szympans sam się tego domyśli. Ale to nie o to chodzi.
Nie widzę nigdzie uczciwie podanej informacji "reklama", "informacja handlowa" lub "artykuł sponsorowany".
Widzę za to takie coś:
Artykuł zewnętrzny
Pomijając naginanie prawa, to jest to zwykły brak szacunku dla czytelników. Ktoś tu zapominał co to etyka dziennikarska...
"Life can pull you down but running will always lift you up."
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że oznaczenie "artykuł zewnętrzny" jest ok.

Art. 36 ust. 3 "Prawo prasowe" mówi:
3.Ogłoszenia i reklamy muszą być oznaczone w sposób niebudzący wątpliwości, iż nie stanowią one materiału redakcyjnego.
i moim zdaniem (nie jestem prawnikiem) określenie "artykuł zewnętrzny" spełnia te wymagania podobnie jak "artykuł sponsorowany".

Z drugiej strony obecność tego rodzaju treści faktycznie jest dość "ciekawym" pomysłem. Powiedziałbym, że "dorosły człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że środki przeciwbólowe nie rozwiązują przyczyny problemu i nie można ich bezkarnie stosować w nieskończoność"... tyle, że jednak dużo ludzi ma to "gdzieś". ;)
10k: 35:42
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze:Wydaje mi się, że oznaczenie "artykuł zewnętrzny" jest ok.
Dlatego napisałem że to naginanie prawa, a nie jego łamanie.
Artykuł zewnętrzny nie jest określeniem jednoznacznym. Równie dobrze może być artykułem napisanym przez niezatrudnionego w redakcji freelancera, lub nadesłanym przez czytelnika. A w naszym przypadku mamy zwykłą perfidną chamską reklamę. Dlaczego zatem nie jest oznaczona jednoznacznie "reklama" lub "artykuł sponsorowany"?
Prawo pomijam, ale gdzie szacunek dla nas, czytelników?
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W dupie ;)
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mnie z kolei zastanowiło zdjęcie do tego tekstu na zasadzie "goła baba wszystko sprzeda". No, może nie goła, ale wyobraźnia pracuje ;-)
"Artykuł zewnętrzny" to rzeczywiście dość nieprecyzyjne określenie, bo brzmi trochę jakby Redakcja nie miała wpływu na to, co ktoś z zewnątrz wstawił na stronę. Czego na pewno zabrakło, to zastrzeżenia „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. I to niedopatrzenie powinno zostać przez reklamodawcę naprawione.
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

Informuję, iż link zewnętrzny w artykule zewnętrznym nie działa, a chciałem kliknąć po więcej info :P
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
ODPOWIEDZ