Komentarz do artykułu Masz cukrzycę? Bieganie ułatwi Ci życie
- bieganie.pl
- Zaprawiony W Bojach
- Posty: 1739
- Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29
Skomentuj artykuł Masz cukrzycę? Bieganie ułatwi Ci życie
- klosiu
- Zaprawiony W Bojach
- Posty: 3196
- Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
- Życiówka na 10k: 43:40
- Życiówka w maratonie: brak
- Lokalizacja: Poznan
To jest typowe pomylenie skutku i przyczyny, które powoduje że zachorowania na cukrzycę rosną lawinowo.Cukrzyca – na czym to polega?
Na początek przypomnijmy sobie czym dokładnie jest cukrzyca typu drugiego. To choroba metaboliczna, która pierwotnie charakteryzuje się opornością na insulinę, względnym niedoborem insuliny oraz hiperglikemią. Często jej przyczyną jest otyłość, a szczególnie otyłość brzuszna. Może być również powikłaniem niektórych chorób metabolicznych, takich jak np. zespół policystycznych jajników lub Zespół Cushinga. Należy pamiętać, że pierwszą oznaką rozwijającej się cukrzycy typu drugiego jest hiperglikemia, czyli nieprawidłowa tolerancja glukozy.
Otyłość nie powoduje cukrzycy. Cukrzycę powoduje przewlekle podniesiony poziom insuliny (spowodowany nadmiarem przetworzonych węglowodanów w diecie), który powoduje że tkanki stają się na nią oporne do tego stopnia, że trzustka już nie może nastarczyć tego hormonu. Stale podniesiony poziom insuliny powoduje też otyłość, dlatego przeważnie cukrzycy są otyli.
A tradycyjnie lekarze rozumują tak: skoro przeważnie cukrzycy są otyli, to znaczy że otyłość powoduje cukrzycę.
Skoro jezioro zamarza gdy ludzie ubierają się grubo, to znaczy że gruba odzież powoduje zamarzanie jeziora

I karmią cukrzyków "lekką dietą" wysokowęglowodanową, która przed wynalezieniem insuliny zabiłaby ich w ciągu miesiąca. Dlatego że myślą, że dieta oparta na tłuszczach potencjalnie będzie jeszcze gorsza, bo spowoduje dotatkowo problemy kardiologiczne

Mimo że dieta eliminująca węglowodany będzie dla cukrzyka lepsza, bo obniża zapotrzebowanie na insulinę i z czasem cofa insulinooporność, to lekarze dają pacjentowi jednocześnie więcej węgli i więcej insuliny.
A to że sport poprawia sytuację też jest oczywiste - bo poprawia wrażliwość insulinową mięśni i metabolizm insuliny.
The faster you are, the slower life goes by.
-
- Dyskutant
- Posty: 48
- Rejestracja: 26 wrz 2008, 08:43
Wysiłek przy cukrzycy jest bardzo ważny, sam choruję na dwójkę od 5 lat i dzięki regularnemu bieganiu/treningowi udaje mi się utrzymać regularne poziomy cukru we krwi, nawet pozwalam sobie od czasu do czasu na małe grzeszki w postaci słodyczy. Z cukrzycą da się żyć i da się biegać.
-
- Rozgrzewający Się
- Posty: 1
- Rejestracja: 11 mar 2014, 14:32
- Życiówka na 10k: brak
- Życiówka w maratonie: brak
Autor piszący o wysiłku w przypadku cukrzycy powinien napisać również, że jest również ważny przy cukrzycy I typu ponieważ Wysiłek fizyczny poprawia wrażliwość organizmu na insulinę, pozwala więc lepiej kontrolować poziomy cukru i jest zalecany jako część terapii.