Dieta kenijska po Polsku

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
kblaszke
Wyga
Wyga
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2009, 07:47

Nieprzeczytany post

Właśnie dzisiaj na obiad miałem kaszę gryczaną ze skwarkami i kwaśnym mlekiem - delicje!!! No ale makarony z mąki pełnoziarnistej to już nie jest taki syf - nie sądzisz?
Pozdrawiam

Krzysiek
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
F@E
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2302
Rejestracja: 16 paź 2009, 17:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: TG

Nieprzeczytany post

Raczej mniejszy :bum: śruta jest ok
"Wizja bez działania jest marzeniem, działanie bez wizji jest koszmarem"
Martins
Wyga
Wyga
Posty: 86
Rejestracja: 08 wrz 2011, 12:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To może i ja się wtrącę do tej mlekowej dyskusji. Otóż prawdą jest że mleko jest zdrowe, wręcz bardzo zdrowe ale nie dla wszystkich. Dla dzieci jest wręcz niezbędne, dla dorosłych już nie. Oczywiście najlepsze mleko to takie które pochodzi od krowy bo jest w nim wiele pożytecznych dla organizmu bakterii, których jest brak w przypadku mleka w kartonie (UHT). Co gorsza UHT to praktycznie napój mleczny a nie mleko gdyż nie posiada żadnych wartości odżywczych a to dlatego że jest poddane procesowi pasteryzacji, który zabija wszystkie drogocenne bakterie (A mleko UHT z kartonu 0,5% to już w połowie woda). Zatem jeśli już pić to mleko prosto od krowy. Fakt za tego typu mlekiem trzeba się nabiegać ale można go kupić w wybranych sklepach. Ostatnio zauważyłem że w miastach instalowane są budki z mlekiem krowim (tak jest m.in. we Wrocławiu), podchodzi się wrzuca monetę i jest mleko i butelkę tez może kupić.

Jak wspomniałem wcześniej mleko jest niezbędne dla dzieci, dla dorosłych już nie. Zmienia się bowiem z wiekiem nasz żołądek itd. U dorosłego człowieka po wypiciu mleko "ścina się" w żołądku pod wpływem kwasów żołądkowych, powstaje niebezpieczna dla zdrowia maź, którą organizm musi zwalczyć, a i tak mleko nie zostaje w pełni strawione. Te pozostałości potem lądują w wątrobie, nerkach itd. Polecam mały eksperyment zaprzestać picia mleka przez 3 miesiące a potem się go napić, biegunka murowana po takim czasie ;-)

Co zatem powinno się pić otóż odpowiedź jest bardzo prosta mleko ale w innej postaci. Czyli takie które zostało już przetrawione, przetworzone przez drobnoustroje, bakterie jak kto woli. Czyli w postaci kefiru, jogurtu, maślanki, kwaśnego mleka, masła, śmietany, serów, itd.
Jest tyle przetworów mlecznych, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Polecam jogurt z musli, otrębami najlepiej kupić oddzielnie i dosypywać z każdym kęsem... Smacznego :-)
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2011, 15:10 przez Martins, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alexia
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1296
Rejestracja: 02 lip 2008, 12:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Martins pisze:Ostatnio zauważyłem że w miastach instalowane są butki z mlekiem krowim.
Obrazek
Przepraszam, nie mogłam się oprzeć. Wizja była zbyt silna :hahaha: .
Martins pisze:Polecam mały eksperyment zaprzestać picia mleka przez 3 miesiące a potem się go napić, biegunka murowana po takim czasie ;-)
Nie przepadam za mlekiem. Zdarza się, że nie pijam go i z pół roku. A potem nagle przychodzi mi wielka ochota na nie. I potrafię wtedy wypić cały litr w towarzystwie jakiegoś pysznego ciasta. I żadnej biegunki nie miewam po takim daniu.
"Ja biegnę beztrosko, bieg biorę za żart
Lecz ci co żartują zostają gdzieś w tyle."

Blog treningowy

Obrazek
Martins
Wyga
Wyga
Posty: 86
Rejestracja: 08 wrz 2011, 12:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Różnie ludzie reagują na mleko bo każdy jest inny i to zależy od jego predyspozycji, ale jak jadasz ciasto drożdżowe i popijasz to wszystko mlekiem... to powodzenia... możesz się tak zatruwać, zresztą to Twoja sprawa. Polecam książkę dr Tombaka.

A te butki z mlekiem fajne, ale nie takie miałem na myśli jak zrobię kiedyś zdjęcie to wkleję.
Oczywiście miało być: "budki" w poście wcześniej.
Awatar użytkownika
kuxa
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 14 cze 2010, 12:15
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zgadza budke z mlekiem widzialam w carefour bemowo. a w sochaczewie u siostry wyprobowalam, tylko sie napic nie zdazylam Bo szybko skislo. wiec napewno mniej przetworzone od sklepowego

Co do reszty zamiennikow :
- podplomyk - czy to nie np. nasza Maca?
- ryz - oni brazowy jedza? Bo Jak bialy to czemu my nie. mozemy. tez. bialego?
- chleb. tostowy. chyba. tez. w sklepach. jest.
- czemu cukier bialy skoro Ryz brazowy
- mix pomaranczy i grejfruta to jest Pomelo
- zsiadle mleko tez mamy
- liscie dyni mozna spokojnie zdobyc
Obrazek
Jeśli widzisz błędy lub literówki to znaczy że piszę z telefonu
Kuxa's road to running
Komentarze do bloga
My Endomondo
My SportsTracker
hyzop
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 233
Rejestracja: 07 mar 2010, 12:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Weźcie tylko pod uwagę że ci co osiągają światowe wyniki i jeżdżą z zawodów na zawody, mieszkają w Europie lub USA, to odżywiają się jak i inni sportowcy z odżywkami i innymi wynalazkami włącznie. W Kenii natomiast tak jedzą bo jędzą tam tak wszyscy również ci co kilometra bez odpoczynku nie przebiegną.
Awatar użytkownika
Buniek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2655
Rejestracja: 11 cze 2009, 11:12
Życiówka na 10k: 35:35
Życiówka w maratonie: 2:57:09
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

hyzop pisze:Weźcie tylko pod uwagę że ci co osiągają światowe wyniki i jeżdżą z zawodów na zawody, mieszkają w Europie lub USA, to odżywiają się jak i inni sportowcy z odżywkami i innymi wynalazkami włącznie. W Kenii natomiast tak jedzą bo jędzą tam tak wszyscy również ci co kilometra bez odpoczynku nie przebiegną.
Głównie jednak siedzą w Kenii. Do Europy przyjeżdżają 2-3 razy w roku na kilka tygodni, zaliczają parę startów i wracają.
Krzysiek
Awatar użytkownika
mszary
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 630
Rejestracja: 27 wrz 2010, 07:32
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Witkowo Drugie

Nieprzeczytany post

Colin2000 pisze:Mleko ,,sklepowe,, lub kto woli z ,,kartonu,, jest oczywscie nie poruwnywalne z mlekiem ,,prosto od krowy,,
Po pierwsze mleko sklepowe jest pasteryzowane. Pasteryzacja zmienia całkiem skład chemiczny mleka zabija wszelkie dobroczynne bakterie.
Druga rzecz to produkcja mleka jest wytwarzana na potęzną ilosc masową. To znaczy krowy staja sie machinami do dawania mleka - nie widzą zupełnie natury... słonca, trawy itp. Podaje sie pasze hormony tak aby w szybkim czasie dawały jak najwiekszą ilosc ,,mleka,,
Po czwarte wiekszosc populacji nie trawi zupełnie mleka krowiego dlatego wiekszosc osób czuje dyskomfort po spozyciu.
Tazke przed zakupem ,,białego,, warto sie zastanowić czy jest autenetycznie tak zdrowe jak to sie o tym słyszy i mówi...
Nie zgadzam się z tym.
Pracowałem w instytucji, która bardzo silnie monitorowała i kontrolowała hodowanie krów. Mleko jakie jest takie jest. Czy jest zdrowe czy nie to juz naukowcy badają, ale w dobie UE i przepisów unijnych nie ma czegoś takiego jak piszesz o krowach. Po pierwsze wielkie mleczarnie, które robią mleko nie trzymają swoich krów tylko skupują od rolników, nawet z całej Polski. Jeśli rolnik chce na tym zarobić to musi się poddać kontroli, jego krowy na pewno nie są trzymane jak w "obozach pracy", bo jak na kontroli wyjdzie że tak jest to nie dostanie dopłat, to nawet w mleku to wyjdzie i mleczarnie nie odkupi od niego mleka jeśli to mleko nie przejdzie badań. Rolnicy, nastawieni na produkcję mleka dostają bardzo duże pieniądze z unii na modernizację obór i zalezy im żeby nie podpaść.

U mnie w mieście też jest jeden taki mlekomat, którego właścicielem jest rolnik nastawiony własnie na produkcje mleka i od którego mleko skupuje duża mleczarnia, której mleko zapewne pijecie.
Ja nie moge i nie umiem pić takiego pełnotłustego mleka, zupełnie mi nie leży i czuję się po wypiciu takiego mleka jakby mi ktoś... podniebienie tłuszczem wysmarował :)
Awatar użytkownika
kuxa
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 14 cze 2010, 12:15
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ja pamietam ze kiedys pilam 0% nie wiem jak ale pilam, teraz ponizej 3.2% nie wypije :)
Obrazek
Jeśli widzisz błędy lub literówki to znaczy że piszę z telefonu
Kuxa's road to running
Komentarze do bloga
My Endomondo
My SportsTracker
ODPOWIEDZ