Poznań

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No to już będziemy widzieli się po nowym roku.
Życzę wszystkim realizacji planów i spełnienia marzeń biegowych.
Obyście jak ptaki z kompasem w oku, czuli ciało i tempo.
Luzu w dupie życzy
Zenon Marabut
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W najbliższą sobotę startujemy nad Rusałką. Do zobaczenia.
Awatar użytkownika
tomasir
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 815
Rejestracja: 13 maja 2008, 14:19

Nieprzeczytany post

yacool pisze: Uwagi techniczne: trening robi się w pozycji leżącej na plecach i w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.
(...)
Na koniec przypominam o zrobieniu badań krwi przed przystąpieniem do eksperymentu.
Jeśli mogę to dodam kilka uwag.

1) Jeśli już chcemy tak robić ten "eksperyment" mimo wszystko polecałbym asystę drugiej osoby. Wynika to z faktu, że szczególnie dla "niewprawnych" osób - dość łatwo można "przedobrzyć", a wtedy może po prostu dojść do utraty przytomności, co w pozycji na plecach może być niebezpieczne. Bynajmniej nie twierdzę, iż te ćwiczenia są niebezpieczne - po prostu zawsze lepiej zachować ostrożność.

2) z moich doświadczeń można również zastosować pozycję półsiedzącą - bowiem kluczowym w tych ćwiczeniach jest rozluźnienie i spokój. Im spokojniejsi jesteśmy tym serce pracuje spokojniej i można po prostu dłużej wytrzymać na "bezdechu"

3) Warto zwrócić uwagę na metodę oddychania przed i pomiędzy treningami. Wdech nosem i powolny wydech ustami - to powinno zapewnić bardzo spokojną i równomierną pracę serca.

4) Czy o badaniach krwi wspominasz ze względów stricte zdrowotnych czy też chcesz np. obserwować zmiany w poziomie hemoglobiny?

5) Nie myślałeś o apnea walk? Fajne ćwiczenie związane z spokojnym marszem na bezdechu. Jak dawno temu troszkę się freedivingiem interesowałem - w ten sposób przyzwyczajałem organizm do niskiej zawartości tlenu w krwi (a raczej wysokiej zawartości dwutlenku węgla). Miałem po drodze do pracy pewien odcinek i regularnie z rana szedłem go na bezdechu. Zaobserwowałem, że w skrajnym niedoborze tlenu mój organizm zaczynał jakby "wiotczeć" - ciało robiło się bardzo elastyczne i np. bardzo zaczynało się chcieć siku, więc jak takie coś odczujecie - polecam nie przeciągać nadmiernie treningu.

6) Może warto również jako dodatkowy pomiar sprawdzać czas wystąpienia skurczów przepony? Większość stoperów pozwala zmierzyć dwa czasy, a to również będzie dość dobrze obrazowało "adaptację" organizmu.

7) Analizowałeś też wyniki krwi (w szczególności wzrost poziomu hemoglobiny) osób zajmujących się freedivingiem? Jak pamiętam w którymś wątku podawali oni niektóre zmiany jakie zaszły w ich organizmach.
zgodnie z naturą!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

ad 1. Freediving to dyscyplina ekstremalna, dlatego ostrożności nigdy za wiele. Trzeba też dodać, że static apnea, jedna z konkurencji w tym sporcie, odbywa się we wodzie. Nie organizuje się oficjalnych zawodów we wstrzymywaniu oddechu na kanapie. Przynajmniej na razie, bo może to zmienimy... Moim celem nie jest jednak śrubowanie życiówek we free lecz adaptacja treningu free do potrzeb symulacji zmian zachodzących w morfologii biegacza wystawionego na warunki hipoksji.

ad 4. W ogóle nie podejmowałem tej kwestii, bo z założenia wyszedłem, iż do projektu przystąpią osoby zdrowe. Niemniej dzięki za tę uwagę, gdyż to nie musi być wcale takie oczywiste, zatem jeśli ktoś ma jakieś wady serca czy układu oddechowego etc, to powinien swój ewentualny akces skonsultować z lekarzami.

ad 5. Apnea walk czy nawet apnea run, albo apnea na wydechu, to jedne z wielu możliwości doprowadzania do adaptacji organizmu zarówno do podwyższonego poziomu CO2 i obniżonego O2. Wydaje mi się jednak, że te metody bardziej służą specyficznym cechom treningu sprinterskiego. Podobnie w przypadku tabeli A, która nazywana jest tabelą CO2. Moim zdaniem dla biegaczy długodystansowych najkorzystniejszą formą treningu symulującego warunki hipoksji jest realizacja tabeli B przy względnie długich czasach respiracji, gdzie nie dochodzi do takiego zakwaszenia jak w przypadku powyższych metod. Tabela B najlepiej oddaje ideę biegania na poziomie morza i odpoczywania w górach.

ad 6. Dotyczy już zaawansowanych w treningu tabel zawodników, którzy znają swój organizm i zależności pomiędzy procedurami respiracji i takimi zjawiskami jak skurcze przepony i ich częstotliwość. Na początku trudno jest to uchwycić. Niemniej w programie można notować takie uwagi po zakończeniu treningu statyki.

ad 7. Niestety nie znalazłem tych informacji, poza zdaje się twoim wpisem o wartości hemoglobiny na poziomie powyżej 17 g/dl
---------------------------------
edit:
Wprowadziłem do arkusza z tabelami kilka kosmetycznych zmian polegających na automatycznym sumowaniu poszczególnych czasów apnea i respiracji (widoczne pod tabelami). Program do pobrania z tymi zmianami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tomasir
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 815
Rejestracja: 13 maja 2008, 14:19

Nieprzeczytany post

jak tylko będę miał okazję zrobić badania krwi - dołączę do projektu :)
zgodnie z naturą!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzisiaj padło kilka dobrych rezultatów, gratuluję.
Wyniki niebawem uzupełnię, a tymczasem zapraszam już w najbliższą sobotę na zabawę po sylwestrową w klimacie pogo.
Circle pit (gonisz) – polega na gonieniu się w kółko: 30x(30"/30") + 6x(30"/15").
Awatar użytkownika
Matthias
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 363
Rejestracja: 24 lis 2012, 15:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Czyli będzie szansa, by przeżyć własną śmierć - superrr. Ale będzie warto!!!
ENDOMONDO

FORUMOWY DZIENNIK BIEGOWY

KOMENTARZE

21 km - 01:27:46 (7 kwietnia 2013 r.)
10 km - 00:39:44 (12 maja 2013 r.)
5 km - 00:18:41 (4 stycznia 2014 r.)



"Bądź wytrwały. Kiedy podejmujesz się jakiegoś zadania doprowadź je do końca."
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Na pierwszej stronie jest już aktualizacja wyników po wczorajszym gp. Kogo nie ma w spisie tego nie ma.
Tarnovia
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 227
Rejestracja: 31 lip 2013, 18:18
Życiówka na 10k: 44:25
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Fajny bieg, ale momentami ciasno na trasie. Myslalem nawet by odczekac po starcie troche az sie zluzuje, bo i tak czas netto sie dla mnie liczy (pierwsza 50-ka mi nie grozi), ale patrzac na liste z czasami musialbym z 35 min. czekac tak by spokojnie pobiec. Ale jakis pomysl to na luzniejsza trase jest :)
5k:20:30
10k:43:25
21k-1:35:20
Awatar użytkownika
Piechu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2762
Rejestracja: 06 sie 2012, 20:34
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Nieprzeczytany post

Trza było ustawić się na przedzie i zapierdzielać przed Muślewskim, tłoku by nie było :bum:
"W bieganiu najważniejsza jest regeneracja więc ja się nie opierdalam, ja się regeneruję!" - cyt. nieskromny autor powyższego wpisu
Tarnovia
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 227
Rejestracja: 31 lip 2013, 18:18
Życiówka na 10k: 44:25
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

hehe, a może i spróbuje w Lutym :)
5k:20:30
10k:43:25
21k-1:35:20
Awatar użytkownika
Piechu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2762
Rejestracja: 06 sie 2012, 20:34
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Nieprzeczytany post

that's the spirit!
"W bieganiu najważniejsza jest regeneracja więc ja się nie opierdalam, ja się regeneruję!" - cyt. nieskromny autor powyższego wpisu
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12742
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zainteresowanym projektem treningu apnea polecam lekturę dyskusji na forum Freediving Poland (są już dwie strony). Niebawem będę chciał zebrać wszystkie materiały w tym temacie, dlatego na pewno przydadzą mi się wasze osobiste doświadczenia i wyniki.
Jako że nie tylko teoretycznie zaangażowałem się w temat, to mogę już podać kilka informacji po kilku tygodniach regularnych treningów. Ostatnio, jak niektórzy wiedzą, jakoś nie chce mi się biegać i całą energię skierowałem w inną stronę. W listopadzie sumarycznie wyszło mi niespełna 7h apnea, a w grudniu ponad 9h. Trenuję codziennie tabelę B (aktualnie na stałym poziomie czasu pierwszej statyki 1:30 i kroku 15s). Na początku tego roku czyli po dwóch miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu, zrobiłem badania krwi. Erytrocyty (RBC) - 5,51, hemoglobina (HGB) - 15,4, hematokryt (HCT) - 44,0. Do porównania podaję wyniki z marca 2013, gdzie nie byłem jeszcze takim wrakiem biegowym jak obecnie: RBC - 4,95, HGB - 14,4, HCT - 40,6. Jak widać w styczniu coś drgnęło we właściwym kierunku. Kluczowy dla mnie będzie jednak pomiar za kolejne dwa miesiące. W tym miejscu chcę zwrócić waszą uwagę na taką możliwość, że analizując własne badania kontrolne morfologia nie ulegnie zmianie. Czy to oznacza, że źle trenujemy, bądź trening apnea jest nieskuteczny? Niekoniecznie. Liczy się bowiem coś jeszcze, czego nie da się niestety zmierzyć w zwykłym laboratorium, ale po szczegóły zapraszam do powyższego linku.

Wrzucam też link do ciekawego artykułu dra hab. Marcina Baranowskiego z Zakładu Fizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
bartibartez
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 26
Rejestracja: 23 kwie 2013, 11:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zobaczymy jak u mnie poprawią się wyniki we wtorek zrobiłem badania krwi i zaczynam treningi
kony
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 213
Rejestracja: 23 lis 2012, 11:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jutro standardowo parking przy Browarnej czy coś się zmieniło?
"Go Fast, Be Good, Have Fun"
ODPOWIEDZ