Ciężkie zimowe lub robocze stalowe buty

Arete
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 11:17
Życiówka na 10k: 49:58
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzień Dobry,

Mam pytanie, sporo biegam, ale nie interesuje mnie samo w sobie bieganie tylko biegam w celach bokserskich. Czytając książkę Joego Fraziera (mistrz świata wagi ciężkiej w latach 60tych) natknąłem się na jego poradę żeby biegać i skakać na skakance w ciężkich butach roboczych, stwierdził, że w jego czasach większość zawodników tak robiła. Argumentował w ten sposób, że jest ciężej więc profit z treningu jest większy, plus, że takie buty dobrze chronią kostkę. No więc zastosowałem tą poradę i przebiegłem sobie gdzieś z 10 kilometrów w lesie plus dorzuciłem jakieś ćwiczenia na nogi i poczułem że bardzo dobrze mi z tym, ale potem naszła mnie myśl, że dobrze byłoby to skonsultować z ludźmi, którzy się znają lepiej ode mnie.

Myślicie, że regularne bieganie w takich butach może przynieść szkody zdrowotne?
New Balance but biegowy
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 714
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Mam wątpliwości co do tego, czy bieganie w bardzo ciężkich/niebiegowych butach ma sens. W praktyce pewnie oznacza to gorszy ruch biegowy - wymuszony przez buty (więc w tym sensie pewnie jest uwsteczniające biegowo) i być może też sprzyja kontuzjom.

Jeśli trening ma być cięższy, to chyba lepiej poszukać tego obciążenia "inaczej". Zamiast po prostu biegać w butach, które bieganie utrudniają wolałbym zrobić po prostu jakieś "ciekawsze" jednostki treningowe. Pobiec jakieś podbiegi, rytmy, interwały, jakiś przełaj na pagórkowatej trasie. Możliwości jest dużo.
10k: 35:42
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

:bum:
Obrazek
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Awatar użytkownika
przemekEm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 849
Rejestracja: 04 wrz 2019, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Dziwna porada, ciężkie buty raczej mają sztywną podeszwę i stopa wtedy nie pracuje prawidłowo, chodziłem kiedyś na co dzień w glanach i do chodzenia fajne, ćwiczą siłę nóg :bum: ale do biegania czy skakania kompletnie się nie nadawały. Wydaje mi się że na skakance dobrze jest skakać na śródstopiu/palcach - ćwiczysz łydkę oraz naturalne amortyzowanie, wtedy podeszwa powinna być raczej miękka i elastyczna. Może zamiast ciężkich butów spraw sobie obciążenie na nogi, efekt podobny a nie ogranicza ruchu stopy.
Np w Decathlonie widziałem coś takiego:
https://www.decathlon.pl/obcienie-na-na ... 58972.html
zozur
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 302
Rejestracja: 03 gru 2018, 05:06

Nieprzeczytany post

Zatopek trenował w wojskowych butach. Teraz raczej nikt tak nie robi. Myślę że lepszy efekt dadzą Ci np. eksplozywne ćwiczenia ze sztangą.
Arete
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 11:17
Życiówka na 10k: 49:58
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedzi, problem polega na tym, że zdaję sobie sprawę, że są rozmaite metody, przy pomocy, których mogę sobie utrudnić trening, a które będą skuteczniejsze niż ciężkie buty. Natomiast mi zależy też na tym, żeby robić to możliwie małym kosztem uwagowym, bieganie jest dla mnie relaksującym dodatkiem uzupełniającym do treningu bokserskiego, a nie celem samym w sobie. I te buty właśnie tak traktuję, jako wygodny dodatek, po prostu je zakładam, a poza tym robię to co zawsze i faktycznie czuję dzięki temu że trening jest trudniejszy.

Wydaje mi się, że będę musiał po prostu trochę potestować i jeśli przez ćwiczenie w takich butach będę czuł jakieś bóle, których wcześniej nie było, wtedy je sobie odpuszczę. Jeśli zapamiętam to być może za kilka tygodni lub miesięcy napiszę jak to wyszło.

A swoją drogą to przez komentarz kolegi wyżej zdałem sobie sprawę, że wojskowi wykonują rozmaitą aktywność fizyczną w ciężkich butach oraz często ciężkim stroju i chyba w żaden sposób nie jest to szkodliwe dla ich zdrowia.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bieganie jako relaks i ciężkie buty nie przeznaczone do biegania wzajemnie się wykluczają. Poza tym, skąd teza, że to co robią wojskowi nie jest szkodliwe dla ich zdrowia? Jeśli ktoś to zbadał, to wyniki raczej będą objęte tajemnicą, jako ważne dla obronności danego kraju, a nie dostępne dla szerokiego grona cywilów.
Arete
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 02 lip 2020, 11:17
Życiówka na 10k: 49:58
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Starzy byli wojskowi raczej nie mają większych problemów ze zdrowiem fizycznym niż inni starzy ludzie, a bieganie jako relaks i ciężkie buty nieprzeznaczone do biegania się nie wykluczają ponieważ wysiłek i niewygoda mogą mnie relaksować.
Awatar użytkownika
przemekEm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 849
Rejestracja: 04 wrz 2019, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Ale wojskowe buty taktyczne wcale nie są ciężkie. Na pewno waga jest wyższa niż butów biegowych, ale jeszcze dalej im wagowo do butów ochronnych z metalowymi czubkami.
Awatar użytkownika
cichy70
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4104
Rejestracja: 20 cze 2001, 10:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zewszont.

Nieprzeczytany post

no mozna się zdziwić co do butów z metalowymi czubkami.
ja w pracy uzywam takich "trampek"
Adnotacja 2020-07-04 134550.jpg
a i te wygladają jak dla biegacza :-)
Adnotacja 2020-07-04 134408.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arete pisze:... a bieganie jako relaks i ciężkie buty nieprzeznaczone do biegania się nie wykluczają ponieważ wysiłek i niewygoda mogą mnie relaksować.
Słyszałem że niektórzy ludzie oglądając programy quiz show stają dla utrudnienia na głowie w wiadrze pełnym piranii.
ODPOWIEDZ