Dobry zegarek do biegania - prośba o pomoc w wyborze

arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Witajcie,

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś dobrego zegarka głównie do biegów. Czy możecie polecić jakieś dobre modele ?

Zastanawiałem się między innymi nad zegarkiem Garmin Fenix 6X pro lub Garmin Forerunner 945. Są dosyć drogie i nie chciałbym wydać pieniędzy

na coś, co nieodpowiedniego, dlatego proszę o pomoc w wyborze dobrego zegarka. Mile widziane rady, sugestie w tej kwestii.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Arol
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
New Balance but biegowy
kojot19922
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 03 maja 2014, 17:57
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Z obydwóch tych zegarków będziesz zadowolony to kombajny biegowe :p
arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Dzięki za informacje. Też mi się tak wydaje. Czy mogę przy okazji prosić o informacje czym one się różnią ?

Czy jest może jeszcze jakiś inny, dobry zegarek, który miałby te same funkcje, ale nieco tańszy ?

Przyznam, że szkoda mi wydać około 2500 - 3500 zł za zegarek, który miałby jedynie GPS, pulsometr i stoper.

Jakie jeszcze inne przydatne funkcje mają te zegarki oprócz GPS, pulsometru, stopera ?
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
RysK0
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 388
Rejestracja: 29 maja 2019, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

arol1983 pisze: ...
Czy jest może jeszcze jakiś inny, dobry zegarek, który miałby te same funkcje, ale nieco tańszy ?
...
A na czym ci zależy, z czego będziesz na 100 % korzystać ?
Z góry przepraszam, że się tu wtrącam bo na zegarkach za 3 koła nie znam się wcale ale sam sobie zadałem kiedyś powyższe pytanie i wyszło mi , że :
- barometr mi niepotrzebny ( to chyba to co przydaje się w górach ? )
- mapy w zegarku zbędne , biegam głównie po znanych mi trasach
- muzyka odpada, lubię mieć odsłonięte uszy
- powiadomienia z telefonu zbędne, mam ale nie używam
- płatności zegarkiem zbędne
- tytan i szafirowe szkła zbędne, biegam , głównie po " równym " więc może kraksy nie będzie
- nawet " inteligentne podświetlenie " mi niepotrzebne bo biegam głównie w dzień
Mógłby być ładny, ale że ląduje w szufladzie bezpośrednio po biegu to z modą , trendami też jestem do tylu. No i skoro go nie noszę to pomiarów snu i innych parametrów dziennej aktywności nie używam.
Co bym kupił ?
Coś z dobrym, wyraźnym wyświetlaczem bo ślepnę powoli, z dobrym modułem GPS i sensownym oprogramowaniem, ustawienia treningu, tempo startowe itp...
Takim to rachunkiem sumienia zostałem przy tym co mam.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2020, 12:34 przez RysK0, łącznie zmieniany 1 raz.
arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Sam się jeszcze zastanawiam z czego będę na 100% korzystać. Nie przepraszaj - dobrze, że napisałeś, nie wtrącasz się. Twoja opinia jest cenna i pomocna. Moje wahanie wynika między innymi z tego, że za bardzo nie wiem w jaki sposób może być przydatna opcja barometr, bo co może dać informacja o tym, że będę wiedział jakie jest ciśnienie, nie wiem w jaki sposób można praktycznie wykorzystać taką informację. Jeśli chodzi o mapy, to chyba za bardzo nie rozumiem o co chodzi, bo wydaje mi się, że jak zegarek ma GPS, to chyba ma już jakieś mapy (nie wiem, czy GPS może dobrze działać bez map ?), za bardzo się na tym nie znam. Z muzyki też raczej nie będę korzystać. Powiadomienia z telefonu też raczej nie będą mi potrzebne. Płacić zegarkiem też raczej nie będę. Jeśli chodzi o tytan i szafirowe szkiełka, to zapewne ciekawe opcje, jeśli chodzi o wytrzymałość zegarka, ale bez tego zegarek też raczej chyba powinien być wytrzymały ? Inteligentne podświetlenie mogłoby się przydać, gdyż być może będę biegał również zimą. Nie patrzę za bardzo na modę, trendy. Pomiarów snu też raczej nie będę używał. Mogę wiedzieć co masz ?
Pisałeś, że ślepniesz... jeśli mogę Ci coś poradzić, to staraj się nie używać soli. Sól zwiększa ciśnienie, również w gałce ocznej (moja ciocia często używała soli i miała operację na oczy).
Szkodliwe dla oczu jest np. czytanie w pozycji leżącej przy słabym oświetleniu. To może bardzo osłabić wzrok. Polecam witaminę A - dużo jej jest w marchewkach. Dodatkowo polecam ćwiczenia na poprawę wzroku na jakie trafiłem kiedyś na internecie na stronie youtube.com.
Nasze zdrowie w dużej mierze zależy między innymi od tego co jemy.
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1308
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

arol1983 nie masz w zasadzie żadnych wymagań, więc kup taki zegarek który ci najbardziej będzie odpowiadał wizualnie.
Większość dzisiejszych zegarków sportowych, w czasie biegu, będzie na twoje potrzeby działać podobnie, czyli wszystko fajnie, tylko beznadziejnie działa tempo chwilowe. Czyli nie będziesz wiedział z jaką prędkością biegniesz. Większość biegaczy posiłkuje się tempem średnim odcinka.

Żeby wyeliminować ten mankament, oprócz zegarka, trzeba dokupić footpod-a. Najlepszy do tego jest stryd. Mając stryda, tempo wyświetlane jest z niego zamiast GPS-a. I działa to zdecydowanie lepiej niż GPS.

Dodatkowo tętno z nadgarstka, nie sprawdza się, zwłaszcza zimą. Trzeba dokupić pas piersiowy albo optyczny na biceps.

Osobiście jestem zwolennikiem firmy Polar, ale wymienione przez ciebie zegarki Garmin są też bardzo dobre. Diabeł tkwi w szczegółach.
Gdybym dziś miał kupować kupiłbym
Stryd + Polar Grit X + Polar OH1
Ale to polecenie wirtualne, biegam z Vantage V i jestem z niego bardzo zadowolony. Dziś bym kupił Grit X bo mi się bardziej podoba wizualnie, a funkcje prawie takie same.

Garmin też się sprawdzi, tylko tutaj uważaj bo zdjęcia z netu nie zawsze oddają jego faktyczną wielkość. Szukaj zdjęć na nadgarstkach.

Suunto odradzam za politykę tej firmy, no i oprócz wyglądu ma zdecydowanie mniejsze możliwość biegowe niż dwie pozostałe firmy.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Dzięki za rady. Jakieś tam wymagania mam. Zależałoby mi, aby zegarek miał między innymi GPS, pulsometr, stoper, dobrze widoczne dane na tarczy zarówno przy silnym oświetleniu słonecznym jak i w zimie. Zastanawiam się nad pulsoksymetrem, mapami i innymi funkcjami. Jeśli chodzi o tempo chwilowe, to słyszałem o tym - na youtube mówili. Podobno nawet Garmin Fenix ma z tym problem. Zastanawiam się, czy te wszystkie funkcje w droższych zegarkach są tak bardzo potrzebne profesjonalnym biegaczom, gdyż podobno Eliud Kipchoge - mistrz świata w maratonie podobno nawet nie używa żadnego zegarka. O strydzie wcześniej nie słyszałem. Na podstawie tego co czytam mogę stwierdzić, że te zegarki raczej nie są idealne, skoro potrzebują dodatkowych urządzeń typu stryd, pas piersiowy albo optyczny. Zegarki Polar są tańsze niż Garmin. Na internecie pisali, że najlepszy system GPS produkuje Garmin. Wydawało mi się, że najlepsze firmy to Garmin i Suunto, a ze względu na to, że Polary były tańsze, wydawało mi się, że być może przez to, iż są trochę słabsze. Co jest nie tak z polityką firmy Suunto ? Nigdy Cię nie zawiódł Polar ? Jakie wady mają Polary ? Dziękuję za cenne rady i wskazówki. Muszę się jeszcze nad tym zastanowić. W tych czasach jest dużo zegarków, które mają podobne funkcje, a ja tym bardziej nie miałem nigdy żadnego zegarka do biegów,
tylko biegam z telefonem z aplikacją Runkeeper. W tej aplikacji brakuje mi między innymi pulsometru i GPS czasami potrafi się załączyć po kilku kilometrach biegu.
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1308
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

arol1983 pisze:Na internecie pisali, że najlepszy system GPS produkuje Garmin.
moduł GPS wszystkie 3 firmy wstawiają ten sam. Produkuje go Sony. Ale każda z firm obrabia dane inaczej.
Prawie wszyscy na internecie piszą o dobrym GPS. Analizując zapisany ślad na mapie. Tylko co to zmienia, czy ślad jest po tej czy drugiej stronie ulicy. Dzisiejsze zegarki mają algorytmy korygujące niedoskonałości GPS. Ale nie jest to proste, ani doskonałe.
Nie powiem ci które robią to najlepiej bo miałem za mało zegarków.
Z pewnością Polar VV wyświetla tempo chwilowe gorzej niż FR945. Natomiast wyświetlając dane ze stryda jest odwrotnie.
arol1983 pisze:Wydawało mi się, że najlepsze firmy to Garmin i Suunto, a ze względu na to, że Polary były tańsze, wydawało mi się, że być może przez to, iż są trochę słabsze.
Kupując zegarek, dostajesz wraz z nią dostęp do platformy danej firmy. Polar ma najlepszą
arol1983 pisze:Co jest nie tak z polityką firmy Suunto ?
biegacze nie są targetem, do tego wyłączają starą platformę a nowa działa tylko na telefonach.
arol1983 pisze:Nigdy Cię nie zawiódł Polar ?
w czasie treningu nie, na powierzchni miałem jakieś restarty.
arol1983 pisze:Jakie wady mają Polary ?
wady to mocne słowo, napiszę co bym chciał mieć.
- ręczną możliwość kalibracji wysokości npm.
- muszę mieć włączony GPS w moim telefonie, żeby działała synchronizacja i powiadomienia.
- to już bardziej skomplikowane, ale fajnie by było gdyby bardziej równomiernie zapisywał przebyty dystans w interwale sekundowym. Strasznie tutaj szarpie. Objawia się to tym, że importując dany trening na serwis zewnętrzny np. Runalyze wykres tempa biegu jest poszarpany, bo Runalyze nie rysuje wykresu tempa czytając z pliku dane o tempie, tylko sam oblicza na podstawie przebytego dystansu w ciągu sekundy.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
RysK0
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 388
Rejestracja: 29 maja 2019, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

arol1983 pisze: ...
Jeśli chodzi o mapy, to chyba za bardzo nie rozumiem o co chodzi, ...
Miałem na myśli możliwość wgrania wcześniej ustalonej, wygenerowanej trasy i nawigowania po niej.
Ja mam starego polara m400 i póki nie padnie całkiem nie zmieniam, ale gdybym nosił zegarek ciągle to pewnie chciałbym coś ładniejszego :oczko: i powiem szczerze - nie wiem co by to było.
Ten prosty zegarek ma praktycznie wszystko co mi potrzeba, na zeszłorocznym Wizz Air HM zmierzył 21,16 km co chyba nie jest złym pomiarem na bieganie po mieście i dobiegłem w zakładanym przed startem tempie, nie oszukał a i inne funkcje dają radę.
Co do mojego ślepnięcia to nie ma tragedii, powoli wiek robi swoje :hej:
Życzę udanego wyboru.
Awatar użytkownika
przemekEm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 855
Rejestracja: 04 wrz 2019, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Tak naprawdę pod sam bieg wystarczą najprostsze modele. Te kombajny mają multum funkcji, które docenisz jak planujesz uprawiać wiele dyscyplin albo planujesz biegi w górach/ultra. Poszedłem do sklepu i powiedziałem: "chcę zegarek pod sam bieg", to mi polecili FR235, akurat wziąłem Garmina, ale Polar M430 pewnie ma to samo, tylko mi wizualnie Garmin lepiej się widział.
Po roku używania raz zauważyłem że przydałby się lepszy model - np. FR735 bo ma rejestrację dynamiki biegu i czujnik dynamiki można by było podłączyć (odchylenie pionowe, czas kontaktu) ale to i tak tylko jako ciekawostka do analizy. Teraz dwusetka nowej generacji - FR245 ma rejestrowanie tych parametrów z odpowiedniego czujnika, więc jak kupisz ten zegarek i czujnik, to i dynamika będzie rejestrowana.

Z czujników tempo chwilowe z footpoda warto, no i tętno z pasa. Żaden zegarek tutaj nie będzie lepszy od osobnego czujnika.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4669
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

przemekEm pisze:Tak naprawdę pod sam bieg wystarczą najprostsze modele. Te kombajny mają multum funkcji, które docenisz jak planujesz uprawiać wiele dyscyplin albo planujesz biegi w górach/ultra. Poszedłem do sklepu i powiedziałem: "chcę zegarek pod sam bieg", to mi polecili FR235, akurat wziąłem Garmina, ale Polar M430 pewnie ma to samo, tylko mi wizualnie Garmin lepiej się widział.
Po roku używania raz zauważyłem że przydałby się lepszy model - np. FR735 bo ma rejestrację dynamiki biegu i czujnik dynamiki można by było podłączyć (odchylenie pionowe, czas kontaktu) ale to i tak tylko jako ciekawostka do analizy. Teraz dwusetka nowej generacji - FR245 ma rejestrowanie tych parametrów z odpowiedniego czujnika, więc jak kupisz ten zegarek i czujnik, to i dynamika będzie rejestrowana.

Z czujników tempo chwilowe z footpoda warto, no i tętno z pasa. Żaden zegarek tutaj nie będzie lepszy od osobnego czujnika.
735xt też dynamikę biegu bierze z pasa na klacie
Awatar użytkownika
przemekEm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 855
Rejestracja: 04 wrz 2019, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Ja wiem, ale 235 nie zarejestruje tego w Connect, bo tej opcji nie ma. Chciałem dokupić pas HRM-Run, ale to bez sensu bo przy 235 będzie działać jak zwykły pas tętna.
arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Dziękuję za cenne rady i wskazówki. Dzięki Wam dowiedziałem się coś więcej o zegarkach o których nie miałem większego pojęcia.

Sławcio - dzięki za rady jeśli chodzi o zegarki Garmin i Polar. Nie wiedziałem, że Suunto ma taką nie do końca fajną politykę.
Dlaczego uważasz, że Polar ma najlepszą platformę ?

Rysk0 - jakie funkcje Ci się podobają w Polarze M400 ? To bardzo dobrze, że spełnia Twoje oczekiwania. Dziękuję. Ja przede wszystkim życzę dużo zdrowia.

przemekEm - jeśli chodzi o FR235 to widzę, że też jest ciekawy, a nieco ciekawszy wydaje się FR735XT. Ma sporo ciekawych funkcji przy stosunkowo niedużej cenie. Jednak bateria chyba nie trzyma za długo, jest wykonany z tworzywa sztucznego, zatem jest lżejszy, ale też mniej wytrzymały. W sumie zawsze można np. dokupić jakieś szkiełko zabezpieczające, być może wtedy byłby trwalszy. W sumie nie słyszałem, aby ktoś narzekał na jego trwałość.
FR245 z tego co widziałem ogólnie jest chwalony, ale wydaje się być dosyć drogi. Nie wiem, czy bym wykorzystywał wszystkie jego możliwości.

Znajomi czasami wybierają się w góry, dlatego zastanawiam się też nad zegarkiem z mapami i dobrą baterią, ale są zapewne znacznie droższe od tych bez map. Muszę się jeszcze nad tym zastanowić, co tak naprawdę będzie mi potrzebne. Jeszcze raz dziękuję Wam za cenne rady i wskazówki.

Przy okazji mam pytanie - co myślicie o opcji pulsoksymetr - czy jest ona potrzebna w zegarku ? Do czego się ją wykorzystuje w praktyce ?
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
Awatar użytkownika
Jaszczur
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 224
Rejestracja: 11 sie 2014, 15:31
Życiówka na 10k: 40:31
Życiówka w maratonie: 3:28:05

Nieprzeczytany post

arol1983 pisze: Znajomi czasami wybierają się w góry, dlatego zastanawiam się też nad zegarkiem z mapami i dobrą baterią, ale są zapewne znacznie droższe od tych bez map.
Ja właśnie z uwagi na możliwość wgrania map i czas działania baterii zdecydowałem się na Coros Apex. Co prawda mam go dopiero od 2 tygodni, ale jakość wykonania i prostota obsługi zrobiły na mnie super wrażenie. Polar czy Garmin mają wg. mnie lepiej rozwinięty soft, ale na moje potrzeby biegów i turystyki górskiej Coros sprawdza się świetnie. Jest to wyższa pólka cenowa niż Polar m430 czy Garmin FR735, ale Apexa można kupić taniej niż Polar GritX czy Garminowe Fenixy. Tak jak wspominałem wcześniej moja opinia jest oparta na recenzjach z internetów i dwutygodniowym użytkowaniu, więc mogę się mylić, ale na ten moment myślę, że ta mało znana u nas firma, jest godna uwagi.
"Wszystko można co nie można byle z wolna i z ostrożna".
arol1983
Wyga
Wyga
Posty: 57
Rejestracja: 09 cze 2019, 17:22
Życiówka na 10k: 55:40,9
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Dzięki za informacje. Nie słyszałem o tej firmie. Zapewne jest warta uwagi. Jak będę miał więcej czasu, to coś więcej o niej przeczytam.
Co Cię skłoniło do kupna tego zegarka ?
Kto kalorie pali,
ten nie ma robali ;)
ODPOWIEDZ