SAUCONY FREEDOM ISO czy są dla mnie?

szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

Hej, mam pytanie. Chciałbym kupić SAUCONY FREEDOM ISO, jednak w internetowym sklepie odpowiedziano mi, że są to buty dedykowane osobom pewnym swojej techniki biegowej. No i mam wątpliwości. Jestem pronatorem, jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom korekcyjnym, oraz stopniowym przestawianiu się na bieganiu ze śródstopia, coraz bardziej udaje mi się pozbyć jakichkolwiek bólów stóp po bieganiu. Aktualnie biegam w starych Sauconach Jazz 17, na ten moment większość dystansu pokonuję już ze śródstopia, ale co jakiś czas aby dać odpocząć łydkom biegnę jeszcze lądując na całej stopie, starając się przy tym jak najbardzej zachować łuk stopy itp.
Czy myślicie że dałbym radę puki co biegać choćby tylko 5-8km spokojne odcinki w FREEDOM-ach? Skupiałbym się nie na prędkości, lecz na technice biegu. Jakiś czas temu miałem okazję mierzyć je w sklepie i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Bardzo dobrze trzymały się mojej wąskiej stopy i były miękkie i właśnie na tej miękkości podeszwy przy niskim dropie mi najbardziej zależy. Ważę 69-74 kg w zależności od sezonu.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie opinie itp.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jedne z moich ulubionych butow. Jezeli do tego biegasz ze srodstopia to IMO brac i nie zastanawiac sie :oczko:
squarePants
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 452
Rejestracja: 13 mar 2013, 15:19
Życiówka na 10k: 36:51
Życiówka w maratonie: 2:51
Lokalizacja: Biłgoraj

Nieprzeczytany post

Mam Type A8. Są wąskie z przodu i jakoś nie chcą się rozejść. Polecam najpierw przymierzyć.
IM 9:40
1/2IM 4:31
1/4IM 2:05
Ol 02:07:26
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Freedom mają system iso, dlatego będą dobrze się trzymać na stopie - czy to wąska czy szeroka. Wg mnie buty są dość szerokie a nawet niezawiązane trzymają się dobrze.
Wg mnie brać - jest to uniwersalny but. Dasz radę przebiec w nich tyle, ile będziesz chciał. Przed freedomami miałem tylko jedną parę butów z dropem poniżej 8 mm i było to najmniej ze 3-4 lata przed nimi. Tak ciągle 8 mm (Adidas) - bez żadnego problemu zacząłem biegać w Saucony, łydki nawet nie odczuły.

"Aktualnie biegam w starych Sauconach Jazz 17, na ten moment większość dystansu pokonuję już ze śródstopia, ale co jakiś czas aby dać odpocząć łydkom biegnę jeszcze lądując na całej stopie, starając się przy tym jak najbardzej zachować łuk stopy itp."
A Ty nie biegasz przypadkiem na palcach? Lądowanie na śródstopiu nie oznacza, że pięta ma nie dotykać ziemi.

PS. Gdzieś w dobrej cenie może znalazłeś Freedom? Może poniżej 400? ;)
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie mieszajmy gruszek z jabłkami. Type A to są już dość agresywne uliczne startówki (przynajmniej na poziomie amatora). Freedom Iso to raczej but treningowy, treningowo-startowy (choć dość ciężki jak na startówkę). Z przodu jest odczuwalnie szerszy niż Type A. I jeszcze pytanie, które Type A masz? 8 czy 9, bo dziewiątki są odczuwalnie węższe z przodu.

Saucony ma też odpowiednika Freedom Iso dla pronatorów - Liberty Iso. Może warto spróbować też tego buta?
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

b@rto w sklepie biegacza są po 449 zł. W sumie nie wie, mam nadzieje że nie biegam na palcach, ale też nie mogę tego wykluczyć.
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek, jakoś tak mam ostatnio że większe dolegliwości bólowe mam po bieganiu w butach ze stabilizacją, niż bez. Do tego jestem pod opieką dobrego fizjo, który mi zleca odpowiednie ćwiczenia i mam cicha nadzieje pozbyć się tej pronacji. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Z drugiej Liberty Iso chyba aż tak wielkiej stabilizacji też nie posiadają, bo chyba się nie da w takiej konstrukcji buta takowej zrobić?
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Da się. I przemyśl temat czy potrzebne Ci buty ze stabilizacją - po raz kolejny mój przypadek. Mam delikatną pronację, zaznaczam - lekką. Chciałem kupić Boston Boost ale była promocja na Tempo Boost (czyli Bostony z małą stabilizacją). Wyczytałem w internetach, że nie jest jakaś wielka ble ble i kupiłem. Dopóki nie wyciąłem plastikowych "wzmocnień", nie dało się biegać. Po prostu rozwalało mi stopy, ból nie do zniesienia. I ja już widzę, że Liberty ISO są prawie tak samo zrobione. Plastikowy stabilizator.

A czy nie biegasz na palcach - po prostu czy Twoja pięta dotyka podłoża?
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

Z tą pieta to jest różnie. Czasem na pewno biegam na palcach, zwłaszcza gdy jestem świeży na niższych prędkościach. Generalnie staram się nie spadać na pietę, mieć jak najkrótszy kontakt z podłożem, a jednocześnie staram się o sprężystość. Najważniejsze, że nawet po biegach ulicznych na 5 i 10 km nie mam aktualnie żadnych bóli po wewnętrznej stronie stopy, łydki, achilesa itp. Owszem jak się ścigam, to łydki dostają w kość, ale wydaje mi się że przy odpowiedniej dozie treningu i odpowiedniej regeneracji, jest to sprawa do ogarnięcia.
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Podałem przykład Liberty Iso tylko dlatego, że napisałeś, że jesteś pronatorem. Jeśli pronacja jest niewielka, to moim zdaniem lepiej biegać w butach neutralnych. A jak dodatkowo piszesz, że po bieganiu w butach ze stabilizacją miewasz bóle, a po butach neutralnych nie (ta informacja nie pojawiła się na początku), to właściwie nie mam wątpliwości - unikaj butów ze stabilizacją. Sam jestem fanbojem Freedom Iso i gorąco polecam ten but. Cena mogłaby być niższa, ale zdarzyło mi się zapłacić więcej i nie żałowałem.

Od jakiegoś czasu mnie ciekawi jak to jest z tym przestawianiem się na śródstopie. Może się mylę, ale mam wrażenie, że u większości "skonwertowanych" to jest bardzo wymuszony ruch i działa (działa = nie lądują na pięcie) tylko jak bardzo mocno się pilnują. Przez co cierpi ogólna płynność ruchu. Nie wspominając już o przegięciach w stylu lądowanie na palcach. A robią to, bo przeczytali, że lepiej biegać ze śródstopia. Może i lepiej, ale samo lądowanie to tylko jeden z elementów ruchu i nie wiem czy samo zmienienie punktu lądowania poprawi cały ruch.
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z was może ma porównanie Freedomów ISO do ISO 2? W necie wyczytałem że nowsza wersja jest odrobinę bardziej stabilna, ale i niestety szersza. Jeśli tak jest to pewnie pozostaną przy starszej wersji.
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Hmm, może faktycznie dwójki są odrobinę szersze z przodu, ale to akurat nie jest wada. Mają nieco bardziej "mięsisty" język. Chyba wolę jedynki, choć nie potrafię powiedzieć dlaczego.
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

Jak pisałem ma wąska stopę, szersza część na palce rzeczywiście nie musi mi mocno przeszkadzać o ile but dzięki jak piszesz bardziej mięsistemu językowi dadzą się ściślej zasznurować i przy tym nie będą ugniatać? Jedynki, maja bardzo cieniutki język.
I jeszcze jak by ktoś był zainteresowany to znalazłem taką ofertę. Zamawiał ktoś w tym sklepie? Sklep ma opinie trochę różne, ale może zaryzykuję.
https://www.sportisimo.pl/saucony/freed ... 3hEALw_wcB
Awatar użytkownika
Pablope
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 704
Rejestracja: 13 maja 2017, 23:04

Nieprzeczytany post

Powiem tak.
Przymierz jedynki. Jak będą pasować i nie będziesz odczuwał dyskomfortu to bierz.
Ja w zeszłym roku przymierzalem RIDE ISO no niby były dobre, ale cena za wysoka :) I to był czynnik który mnie powstrzymał. Jak teraz wchodziły dwójki to była faktyczna przecena 50% na jedynki. No i kupiłem jedynki.
szmojtek
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:45

Nieprzeczytany post

Spoko jedynki mam w już w domu, ale muszę wymienić na pół nr większe, a w międzyczasie przyszedł mi pomysł z ISO dwójkami.
ODPOWIEDZ