Pomoc w doborze butów.

crh1906
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2018, 22:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich biegaczy, nie mam nigdzie blisko kompetentnego sklepu bądź doradcy więc będę wdzięczny za każdą wypowiedź w temacie.
Wiek 29 lat, wzrost 186 waga 71 aczkolwiek planuje parę kg dorzucić, biegam od maja, rekreacyjnie po 3 razy w tygodniu po TWARDEJ nawierzchni głównie dystanse 6-10 km, po 10 kilometrze zakładając ze biegne wolnym tempem czuje ze zaczynaja juz mi stopy kłapać tracę nad nimi kontrole co jest wynikiem sporej nadpronacji, zreszta temat płaskostopia przewijal sie u mnie od dzieciństwa. Planuje więc skupić się na 5 oraz 10 km i biegać te dystanse coraz szybciej nie aspiruje do pokonania maratonu. Dotychczas biegam w butach Adidas energy cloud. Ok przejde może do rzeczy:
1.Rozmiar buta - lewa stopa 29.2 prawa 29.0 - stając wieczorem całym ciężarem stopy na kartce papieru po czym ją obrysowuje. Waham się pomiędzy butami z wkładką 30 cm a 30.5 przypomne ze nie zamierzam biegac maratonów bo stopy i tak nie dadzą rady kondycyjnie przy wolnym tempie niecałe 6 min/km jest ok lecz pierwsze odpadają stopy. (dodam jeszcze że zaczynałem od wyszukanych gdzieś w szafie adidasów o rozmiarze wkładki 29.5 i po 6 km biegu również nic mnie w nich nie uwierało.
2.But dla nadpronatora ze stabilizacją czy do stopy neutralnej? Testowałem Nike air zoom structure 21 i kiepsko mi się w nich biegało, czułem się jakbym pierwszy raz biegł kondycja wysiadła mi 2 km przy moim standardowym troche wymagającym już tempie oraz dużo szybciej odczułem że trace kontrole nad stopami nie było tego płynnego przetoczenia stąd moje zawahanie czy aby na pewno muszę stosować buty ze stabilizacją czy wystarczą tylko dobrze trzymające nogę buty neutralne. Miałem na nogach adidas solar glide st lecz tylko w sklepie i na nogach leżały dobrze, lepiej niż wspomniane wyżej structure 21 które okazały się klapą. Proszę o poradę czy powinienem dać szanse np solar glide st czy próbować coś innego (sugestie co do butów oraz wszelkie inne mile widziane, cena nie gra wiekszej roli jezeli bedą mialy być dobre.) Wybaczcie za troche chaotyczny tekst i z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Paweł.
New Balance but biegowy
Bianka16
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 04 lut 2018, 00:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Z tego co piszesz, szansę powinieneś dać przede wszystkim specjaliście, który zbada twoje stopy. Właściwe badanie podologiczne powinno wskazać kierunek poszukiwań butów. Być może będziesz potrzebował dopasowanych do twoich potrzeb wkładek. Polecam odwiedzić dobrego fizjoterapeutę sportowego, podologa a dopiero później kupować buty.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

crh1906 pisze:1.Rozmiar buta - lewa stopa 29.2 prawa 29.0 - stając wieczorem całym ciężarem stopy na kartce papieru po czym ją obrysowuje. Waham się pomiędzy butami z wkładką 30 cm a 30.5 przypomne ze nie zamierzam biegac maratonów bo stopy i tak nie dadzą rady kondycyjnie przy wolnym tempie niecałe 6 min/km jest ok lecz pierwsze odpadają stopy. (dodam jeszcze że zaczynałem od wyszukanych gdzieś w szafie adidasów o rozmiarze wkładki 29.5 i po 6 km biegu również nic mnie w nich nie uwierało.
Moje stopy sa 2-3mm dluzsze i zawsze wybieram 30.5.
U Ciebie pewnie 30cm beda ok, chyba ze lubisz duuuzo luzu jak ja :hej:

A jakie buty? Wygodne. Na razie reszta parametrow sie nie przejmuj.
Ja juz je zabiegasz, to bedziesz cos wiecej wiedzial o tym czego chcesz.
Marysia99
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2018, 12:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Luz to jednak trochę przesada, do biegania muszą być jak druga skóra.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Marysia99 pisze:Luz to jednak trochę przesada, do biegania muszą być jak druga skóra.
Taa, a potem sie ludzie dziwia, ze im paznokcie schodza :trup:
Jak druga skora to dla sprinterow, nie dla dlugie dystanse.
Tam w okolicach palcow ma byc luz.
Thorgal
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2018, 14:17
Życiówka na 10k: 1 h, 00 min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czy przy bieganiu dlugich dystansow i wadzie plaskostopia potrzebne sa specjalne buty, wkladki czy moze lepiej nic nie stosowac?
exorcist83
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 238
Rejestracja: 28 mar 2018, 15:25
Życiówka na 10k: 0:40:38s
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czy nie jest tak, że płaskostopie idzie w parze z pronacją i pod kątem pronacji dobrać buty? Czy wkładka by się sprawdziła podczas biegu - jakoś wątpię. Musieli by się wypowiedzieć specjaliści w tym zakresie. Sam jestem ciekawy jak w takim przypadku postąpić
5K - 18.57.3, 10K - 39.34 , 15K - 1.03.50, HM - 1.30.53, M - 3.28.47.
Bianka16
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 04 lut 2018, 00:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

exorcist83 pisze:Czy nie jest tak, że płaskostopie idzie w parze z pronacją i pod kątem pronacji dobrać buty? Czy wkładka by się sprawdziła podczas biegu - jakoś wątpię. Musieli by się wypowiedzieć specjaliści w tym zakresie. Sam jestem ciekawy jak w takim przypadku postąpić
Wszystko zależy jakiego rodzaju to jest płaskostopie, ponieważ może być poprzeczne lub podłużne, lub obydwa na raz. Do tego jeszcze inne wady stóp jak np koślawość pięt lub kolan, które nierzadko płaskostopiu towarzyszą, wtedy sam but dla pronatorów może być niewystarczający. Niestety, to wszystko może sprawdzić tylko dobry fizjoterapeuta sportowy - podolog (przynajmniej ja u takiego byłam) i on wtedy podpowie czy wkładki są konieczne, czy buty dla pronatorów wystarczą, a może pronacja jest tak minimalna, że wcale korygować nie trzeba. Fakt, faktem, niewłaściwe obciążanie stóp, przeniesiony przez to środek ciężkości powodował u mnie, że non stop coś sobie nadciągałam, bolało mnie kolano i przestać nie chciało a później i achilles zaczął dawać znać, że też ma dość. Wkładki sprawę załatwiły ( i ćwiczenia oczywiście).
mirmillo
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Też teraz staję przed takim wyborem co wybrać na płaskostopie... buty neutralne i do tego wkładki, czy buty ze stabilizacją. Ale czytając forum widzę że bez konsultacji z fizjoterapeutą się chyba nie obejdzie. Czy osoby które już dokonały wyboru, miały badania, mogły się podzielić swoimi obserwacjami, doświadczeniami?
Bianka16
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 04 lut 2018, 00:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja mam dopasowane przez fizjo wkładki. Same buty masz tylko na płaskostopie podłużne, a co jeśli w grę wchodzi jeszcze poprzeczne, lub inne wady stóp o których mogłeś nie mieć pojęcia? Z butów neutralnych masz dużo większy wybór. Jest jeszcze inna rzecz, mnie fizjo kazał nosić wkładki non stop, nawet wkładać je w obuwie po domu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
Efekt noszenia wkładek? Wszystkie dolegliwości z którymi do fizjo poszłam całkowicie minęły, choć nie wiem co będzie gdy zacznę biegać bez wkładek. Jak na razie, to powinnam pójść na kontrolę ( zgodnie z wytycznymi), tylko jak nic nie boli, to z tą kontrolą, to zawsze nie po drodze. Fakt, faktem, sam nie wymyślisz, czy potrzebujesz wkładek, czy same buty wystarczą.
Thorgal
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2018, 14:17
Życiówka na 10k: 1 h, 00 min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kupilem buty ze stabilizacja Asics Gel Keyano. Ale ich rozmiar w trakcie uzytkowania okazal sie troszke za duzy (wrazenie jak by sie biegalo w klapkach). Chociaz identyczny rozmiar maja moje buty do grania w pilke i chodzenia. Widocznie moj blad, gdyz chyba za mala uwage poswiecilem przy ich mierzeniu w sklepie.

Moje pytanie brzmi. Czy da sie jakos "pomniejszyc" ich rozmiar? Probowalem uzyc waty w miejsce palcow. Srednio to dziala. Moze je wyprac? Moze uzywc grubych skarpetek? A moze 2 pary na raz? Ktos cos poradzi?
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wymienić/sprzedać z małą stratą
Thorgal
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2018, 14:17
Życiówka na 10k: 1 h, 00 min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

b@rto pisze:Wymienić/sprzedać z małą stratą
Niestety to juz niemozliwe, poniewaz zdazylem juz w nich pobiegac :grr:
marcin9709
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 729
Rejestracja: 31 paź 2015, 17:41
Życiówka na 10k: 37:37
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Thorgal pisze:
b@rto pisze:Wymienić/sprzedać z małą stratą
Niestety to juz niemozliwe, poniewaz zdazylem juz w nich pobiegac :grr:
To zostaje już tylko sprzedać komuś.
Jaki masz rozmiar stopy w cm, a jaki jest rozmiar butów?
[size=85][b]5km:[/b] 17:59; [b]10km:[/b] 37:37; [b]HM:[/b] 01:28:40[/size]
Thorgal
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2018, 14:17
Życiówka na 10k: 1 h, 00 min
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rozmiar stopy to 27 cm, a rozmiar buta 44. Firma Asics. Jest to wazne, bo jak sie sam o tym przekonalem, rozne firmy maja rozne numeracje.

Butow nie sprzedam, bo posluza mi do chodzenia. Sa ze stabilizacja na plaskostopie, wiec chodzac w nich nie musze uzywac wkladek ortopedycznych.

Ale bede duzo madrzejszy na przyszlosc przy doborze butow, zwlaszcza marki Asics.

PS. Jesetm jednak zawiedziony, ze nikt ze szanownego grona forumowiczow nie poradzil mi nic magicznego na zbyt duze buty ;-)
ODPOWIEDZ