Zegarek - trener, motywator, analizator

gislan77
Wyga
Wyga
Posty: 67
Rejestracja: 26 lis 2017, 19:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć.
Jestem użytkownikiem Suunto Spartan Trainer Wrist HR. Wszystko ok ale...
potrzebuje aby po każdym biegu zegarek lub platforma gdzie zrzucane są dane przedstawiła mi informację jak laikowi czy robię postępy, co poprawić, czy przyśpieszyć i ogólna analiza mojej kondycji.
Na Movescount jest mnóstwo danych ale dla mnie laika ilość tych danych nie zawsze mi mówi czy robię postęp czy stoję w miejscu.
Uprzedzam od razu - tak jest mi to potrzebne i wydaje mi się - ale tu proszę o opinie użytkowników - że Polar coś takiego ma. Długo szukałem wyjaśnień na temat oznaczeń występujących na Movescount i nawet jak je znalazłem to nie mam informacji zwrotnej czy idę w dobrą stronę czy jednak popełniam non stop błędy.

Jaki zegarek tylko do biegania będzie moim motywatorem, trenerem i analizatorem biegu na podstawie mojej aktualnej kondycji? Lubię biegać ale lubię też coś więcej na temat tego jak biegam.
Cena póki co nie gra roli - chodzi mi na początek o to, czy w ogóle jest coś takiego.
Myślę o sprzedaży Suunto - mam go od lutego...ale jeśli nic nie będzie "lepsze" to nie będę zamieniał.
Ten zegarek jest bardzo dobry...ale brakuje mi tych informacji po każdym biegu.

Pozdrawiam
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Klimo
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 170
Rejestracja: 26 sie 2009, 23:07
Życiówka na 10k: 39:32
Życiówka w maratonie: 3:22:07
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Ciężko jest na taką potrzebę odpowiedzieć jednoznacznie, widzę, że nawet brak chętnych.
Chyba najbliżej jeśli chodzi o funkcje Polara to Running Index - wynik, który zegarek oblicza to "jakość" Twojego biegu, czyli im wyższy, tym lepiej. Nie jest oczywiście doskonałym narzędziem, czasem można go oszukać, największe odchylenia są wg mnie na bardzo lekkich treningach, ale generalnie jest to bardzo przydatne, bo jeśli przebiegłeś np. Kilka razy ten sam dystans i subiektywnie były to identyczne treningi, to w analizie możesz później zobaczyć, że np. pierwszy z takich treningów to wynik 50, drugi 52, a trzeci 54 - to jasna informacja, że biegasz coraz lepiej, czyli organizm potrzebuje mniej energii, żeby to przebiec, czyli biegłeś na niższym tętnie, z niższą kadencją itd.
Żeby dać Ci radę, że powinieneś przespieszyć albo coś zmienić, to żaden zegarek, czytaj żaden producent się nie ośmieli, bo nie wie po co trenujesz. Ewentualnie jak sobie stworzysz program treningowy np. do półmaratonu to Ci będzie przypominał i pokazywał, że dzisiaj masz zrobić taki a taki trening, i oczywiście wtedy przy dużej ilości zróżnicowanych treningów powinieneś wręcz widzieć rosnący running index (za szybko to on nie rośnie), ale zegarek nie powie Ci że masz coś zmienić, albo coś konkretnie poprawić.
Polar w większości chyba zegarków (czasem w połączeniu z Polar Beat) ma testy: wydolności i ortostatyczny, ten pierwszy też niedoskonały, ale dla jednej osoby porównawczo na pewno dający powtarzalny wynik informuje jakie jest Twoje V02max (ale konkretnego wyniku nie można traktować w 100% poważnie, bo to nie jest "prawdziwe" V02max), czyli po teście widzisz, że Twoja wydolność np. rośnie. Możesz go robić codziennie, zaraz po przebudzeniu trzeba 3 min. poleżeć z pomiarem tętna. Drugi test to informacja, czy nie jesteś np. przetrenowany (nie wiem, czy daje info, że powinieneś trenować mocniej, poczytaj o tym jak chcesz). Mam V800 ponad 2,5 roku, ale nigdy go nie zrobiłem, więc nie wiem. Widziałem w reklamach że dla intensywnie trenujących (np. do triatlonu) to ponoć wartościowy test.
Nie wiem czy to odpowiedź na Twoje pytanie, nie wiem nawet, czy tych funkcji nie ma w Twoim zegarku, a może masz nawet coś więcej.
10km: 39:32 (2015)
42,195km: 3:22:07 (2015)
1,9km + 90 km + 21,0975 km: 5:32:12 (2016)
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8733
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Możesz wypróbować darmową platformę runalyze, tu masz więcej informacji https://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=55881
..co poprawić, czy przyśpieszyć..
Z tym to będzie trudno. Platformy czegoś takiego raczej nie podpowiadają. Można sobie realizować jakiś plan i obserwować postępy.

Posiadacze czujnika Stryd mają platformę Powercenter i tam w zakładce "Improve" mamy trochę podpowiedzi:
Obrazek
Obrazek

W Polar Flow jest, wspominany przez Klimo, Raport Running Index:
Obrazek

Informacja od Polar:
https://www.polar.com/pl/smart_coaching ... nningindex
z tabelą:
https://support.polar.com/e_manuals/V80 ... 0Index.htm
Można obserwować trend i próbować wyciągać jakieś wnioski.

Żadna z platform i tak nas nie zwalnia z samodzielnego myślenia. Końcowe decyzje i tak musisz podjąć sam a platforma pełni funkcję wspierającą. Wszystkie zawarte tam dane są danymi historycznymi a ewentualne prognozy mogą być scii-fi :oczko:
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
gislan77
Wyga
Wyga
Posty: 67
Rejestracja: 26 lis 2017, 19:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi i to bardzo szczegółowe. Na to wychodzi, że Polar coś ma co podsumowuje mój bieg nie tylko cyferkowo - ile przebiegłem, spaliłem ale i czy robię postępy. Co do platformy, to tak jak pisałem - przy moim zegarku mam sporo danych ale brakuje info, czy robię postępy czy nie - dla profesjonalisty pewnie te dane, które odczyta na pewno mu powiedzą co i jak. Ja niestety szukam odpowiedzi po necie odnośnie tych zapisów typu EPOC, VO2MAX, PTE. Ale raz, że na platformie Movescount brak opisów - a raczej brak zakresów w jakich powinienem się znaleźć. Musiałem szukać tych opisów na stronach Garmina lub innych aby uzyskać info o PTE, a raczej TE, aby coś już wiedzieć. Wiem, że te informacje od Polara czy innych producentów podsumowujących bieg to też wszystko w przybliżeniu ale to zawsze coś. Być może w wyższych modelach Suunto coś takiego występuje.
Kiedyś zadałem na tym forum pytanie o platformę Movescount odnośnie tych zapisów ale nie uzyskałem odpowiedzi.

Tak jak piszecie - te rozwiązania nie zwalniają mnie z myślenia. Widzę, że Polar M430 posiada coś takiego jak Polar Smart Coaching - to chyba właśnie to o co mi chodziło, a czego nie ma Suunto w moim zegarku i na platformie.

Pytanie - czy warto zamienić moje Suunto na tego Polara. Chyba, że model M600, ale tam to widzę kolorowy ekran (nie zależy mi) i bateria, która krótko trzyma.

Przetestuje Runalyze, może uzyskam tam te informację i pozostanę przy Suunto.

Bardzo Wam dziękuję za informację. Najważniejsze to i tak radość z biegania :)
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8733
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Pytanie - czy warto zamienić moje Suunto na tego Polara.
Tego nie wiem. Ja przywiązałem się do platformy Polara i uważam, że jest zrobiona dość przejrzyście.
Pobaw się na razie Runalyze. Poczytaj wątek o tej platformie i może uznasz, ze ci to odpowiada.
Ważne jest dobrze ustawić swoje parametry. Podstawą do analiz są treningi biegane z pulsometrem.

We Flow masz jeszcze więcej możliwości analizy treningów, aktywności:
Obrazek
Chyba, że model M600
- jakoś do mnie nie przemawia ten sprzęt.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
gislan77
Wyga
Wyga
Posty: 67
Rejestracja: 26 lis 2017, 19:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję.

Ja miałem kupić polara m430 - jedynie czego mi w nim brakowało do dźwięku alarmów lub powiadomień. Ale czytałem, że wibracje wystarczają. Natomiast Suunto kupiłem w mega promocji w tej samej cenie co Polar stąd taki wybór, a nie inny.

Postaram się zaprzyjaźnić z Runalyze:)
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8733
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Tylko biegasz czy też uprawiasz inne dyscypliny?
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
gislan77
Wyga
Wyga
Posty: 67
Rejestracja: 26 lis 2017, 19:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

keiw pisze:Tylko biegasz czy też uprawiasz inne dyscypliny?
Były w zimę narty, ostatnio rozpocząłem jazdę na rowerze (z rodzinką więc raczej zegarek tutaj nie potrzebny) i czasem basen. Ale wolałbym zegarek stricte biegowy niż multisportowy.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8733
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

OK, zrozumiałeś cel pytania :bum:
Zastanawiałem się tylko czy nie warto rozważyć V800.

Na razie zostań przy tym co masz, załóż sobie konto na Runalyze, wyeksportuj i zaimportuj treningi i zobacz, czy będzie ci to odpowiadać.
Na początek możesz wrzucić treningi z tego roku i ewentualnie wszystkie zawody.
W razie co pytaj już we właściwym wątku.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
gislan77
Wyga
Wyga
Posty: 67
Rejestracja: 26 lis 2017, 19:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Super - V800 jest tym co mi chodziło po głowie ostatnio :) mimo iż ma swoje lata już za sobą, to jednak to jest chyba nadal wzór dla wielu zegarków biegowych.

Dziękuję za wskazówki - w sprawie Runalyze poczytam na odpowiednim temacie i mam nadzieję wyciągnąć dużo potrzebnych dla mnie wniosków.
Awatar użytkownika
kojer
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1757
Rejestracja: 26 lip 2013, 11:09
Życiówka na 10k: 46:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Ja tylko chciałem zauważyć, że wskaźnik "Running Index" należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, przynajmniej na początku :).
Znaczy ja bym chciał takie wyniki mieć, ale raczej mi do nich daleko :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ