Elbrus Ancona - TUNING

Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Natknąłem się na buty jakich jeszcze nie mam: elastyczne i mocno amortyzowane (może kiedyś i miałem, ale zrobiłem z nich inne ;-) ). Zapowiadały się obiecująco a rodzaj podeszwy był obietnicą małej pracochłonności. Najważniejszym argumentem była obecność bieżnika, którego do tej pory często brakowało na mokrym, zimowym asfalcie.
Obrazek

Buty są całkiem całkiem, przeszkadzał tylko zbyt wysoki obcas. Trzeba było pozbyć się Dropa.

Pomiary i planowanie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyrysowaniu linii cięcia, najpierw usunięcie bieżnika z pięty, do ewentualnego wklejenia.
Obrazek

I seria cięć. Całość przebiega bardzo przyjemnie.

Porównanie buta z Dropem z butem solo:
Obrazek
Obrazek

Tym razem pianka nie kryła żadnych niespodzianek.
Obrazek

Zapiętek na razie zostaje. Choć badanie palpacyjne przez warstwy wierzchnie również i tu zapowiada łatwą, jak na zapiętek, operację.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
New Balance but biegowy
pilzz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 266
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:42
Życiówka na 10k: 44,39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor
Fazujesz ranty czy tak już zostawiasz?
Z tymi zaokrąglonymi podeszwami biega się naprawdę rewelwcyjnie
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zawsze fazowałem, tym razem nie planowałem tego. Chyba jednak to zrobię bo już musiałem podciąć jedną krawędź z tego powodu, że kostka uciekała do wewnątrz. Przodu na razie nie ruszam.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
pilzz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 266
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:42
Życiówka na 10k: 44,39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak już je wykończysz na cacy to proszę o wrzut zdjęć i opis jak się w takich "eksperymentach biega? :spoko:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak to zaplanowałem.
Linie cięcia (cyfry oznaczają odległość od krawędzi w mm):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z boków linie cięcia w miejscu największej wypukłości pianki:
Obrazek

Po cięciu:
Obrazek

Wewnętrznych krawędzi nie fazowałem; linie zaznaczyłem w razie potrzeby.

Biegłem w nich dzisiaj na siłownię, około 1km. Nie wiem co napisać, bo nie wiem o jakich "eksperymentach" piszesz. W butach dobrze mi się biegało już w sklepie, wymagały tylko ścięcia obcasa. Biega się jak w mocno amortyzowanych, płaskich butach. Przyjemnie.
Biegnąc wpadłem na to, że mogłem ściąć z 2mm więcej. Bieganie z niższą piętą nie stanowi dla mnie problemu, a pianka z przodu buta szybciej się ubije i doszło by do zera.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
pilzz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 266
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:42
Życiówka na 10k: 44,39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No niewątpliwie każda para przerobionych butów to pewnego rodzaju eksperymant.Sam proces tworzenia raczej mało kiedy jest powtarzalny(tak mi się wydaje)
Szczególnie dla osób np.takich jak ja,które nigdy nie "przerabiały"podeszwy.Ciekawy jestem końcowego produktu.
Ładnie wygląda ten Elbrus.Myslałem sobie zrobić Zenki,ale Ekideny jakoś do mnie nie przemawiają,wydają mi się dość sztywne w cholewce.
A w Elbrusach jak wygląda cholewka?Wygląda na miękką i przewiewną,ale czy wytrzymałą?W moich Merrellach RG2.siateczka wytrzymała tylko 400 km.
A jakie jest twoje zdanie nt jakości Elbrusa?
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pilzz pisze:No niewątpliwie każda para przerobionych butów to pewnego rodzaju eksperymant.Sam proces tworzenia raczej mało kiedy jest powtarzalny(tak mi się wydaje)
Szczególnie dla osób np.takich jak ja,które nigdy nie "przerabiały"podeszwy.Ciekawy jestem końcowego produktu.
Ładnie wygląda ten Elbrus.Myslałem sobie zrobić Zenki,ale Ekideny jakoś do mnie nie przemawiają,wydają mi się dość sztywne w cholewce.
A w Elbrusach jak wygląda cholewka?Wygląda na miękką i przewiewną,ale czy wytrzymałą?W moich Merrellach RG2.siateczka wytrzymała tylko 400 km.
A jakie jest twoje zdanie nt jakości Elbrusa?
Pierwszy raz spotkałem się z tą marką, więc mogę oceniać tylko po wyglądzie. Wyglądają solidnie i moim zdaniem są warte obecnej ceny. Marka jest chyba własnością polskiej firmy. Nie wiem czy sami te buty zaprojektowali, czy wzięli z katalogu jakiejś chińskiej fabryki. Na pewno jednak nie poszli całkiem po kosztach, tylko brali też pod uwagę jakość. Ze wszystkich butów jakie widziałem, a które powstały na fali pomysłu Free, ta podeszwa jest najbardziej elastyczna (ale wszystkich nie widziałem).

Które są lepsze do zrobienia Zenków? To zależy. Ja tych Elbrusów nie ściąłem żeby mieć minimale; to mają być moje najbardziej amortyzowane buty na płaski teren. Przeszkadzał mi tylko wysoki obcas.
W porównaniu z Ekidenami 50 te buty mają chyba troszkę bardziej sztywną cholewkę*, a na pewno mniej przewiewną. Mam nadzieję, że przez to też trwalszą.
Ekideny 50 po usunięciu zapiętka nie są sztywne w cholewce.

Zalety Ekidenów 50:
- elastyczne po usunięciu bieżnika, ścięciu podeszwy i ekstrakcji zapiętka,
- przewiewna siateczka,
- lekkie po tuningu,
- szczegółowo opisany w kilku wątkach proces przeróbki.

Wady Ekidenów 50:
- podczas cięcia odsłaniamy otwory technologiczne w pięcie. Nigdy nie udało mi się ich szczelnie i trwale uszczelnić, więc na mokrym podłożu w bucie też robi się mokro;
- siateczka się przeciera przy łączeniu z podeszwą;
- podczas tuningu całkowicie pozbywamy się bieżnika;
- używane z oryginalną wkładką lub bez wkładki obcierają mi paluchy.

Zalety Elbrusów:
- sam "surowiec" jest już dość lekki,
- bieżnik pod śródstopiem (jeśli nie zamierzamy go usuwać),
- brak otworów w pięcie,
- głębokie wcięcia w podeszwie = bezpieczniejsze (dla butów) cięcie.

Wady Elbrusów:
- tuning nie jest tak dokładnie opisany.


* - pewności nie mam, bo z Ekidenów usunąłem zapiętek a z Elbrusów nie.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
pilzz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 266
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:42
Życiówka na 10k: 44,39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor
Dzięki za porównanie.Na necie cena Elbrusów kusząca (nawet jakby się tuning zbyt nie udał,duża strata nie będzie),i jeszcze bieżnik zostaje.
Myślałem o tym by zrobić tuning moim Pumom Faas 300.Kupiłem je na długie wybiegania,ale przeszkadza mi zbyt duży drop.I zastanawiam się czy stuningować Pumy czy może właśnie na początek coś czego mi nie będzie żal gdybym spartolił robote.Chociaż do tuningu Pumy jest szczegółowa instrukcja na forum...
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na coś trzeba się zdecydować. Skoro w Pumach przeszkadza tylko obcas, to nie musisz przecież ścinać im przodu.

Jedna rzecz: taka pianka bardzo szybko tępi ostrze. Przygotuj sobie ostry nóż i ostrzałkę, albo solidny nożyk do tapet i zapasowe ostrza. Na tych powyżej stępiłem dwa lub trzy. Kiedyś kupiłem nóż do chleba i rzeczywiście było lżej, ale trzeba było jeszcze bardziej uważać. Jeśli pianka jest miękka, to te ząbki trochę ją ciągną i w efekcie robiąc podeszwę mocno minimalistyczną wyciąłem dziurę.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
tomasir
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 815
Rejestracja: 13 maja 2008, 14:19

Nieprzeczytany post

a ile wyłożyłeś za te elbrusy? bo męskie najtaniej widziałem za 179 a damskie już koło 80 były.
zgodnie z naturą!
pilzz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 266
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:42
Życiówka na 10k: 44,39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

tomasir
jakby co to tu lepsza cena http://www.sklepmartes.pl/kobieta-obuwi ... lbrus.html

nie wiem czemu są umieszczone na stronie dla kobiet,spójrz na rozmiary od 40-46,kolor też mało damski można żec

na stronce męskiej już nie ma :ech:
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pilzz pisze:tomasir
jakby co to tu lepsza cena http://www.sklepmartes.pl/kobieta-obuwi ... lbrus.html

nie wiem czemu są umieszczone na stronie dla kobiet,spójrz na rozmiary od 40-46,kolor też mało damski można żec

na stronce męskiej już nie ma :ech:
Wersja damska
Wersja męska
Coś im się ze stronami pomieszało.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
luki2011
Wyga
Wyga
Posty: 144
Rejestracja: 28 wrz 2011, 09:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

a dla jakiego profilu stopy są przeznaczone?
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

luki2011 pisze:a dla jakiego profilu stopy są przeznaczone?
Poproszę o pytanie pomocnicze :-) Co chciałbyś wiedzieć?
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
luki2011
Wyga
Wyga
Posty: 144
Rejestracja: 28 wrz 2011, 09:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

czy buty przeznaczone sa dla stopy neutralnej, z pronacją?
ODPOWIEDZ