Saucony Velocity 2 - TUNING

Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10359
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Trafił się Zenkowi ciekawy przypadek pacjenta z estetycznym zacięciem, dla którego wizja rozległych blizn pooperacyjnych była nie do przyjęcia. Cherlawy i bez tkanki tłuszczowej, za to z poważną dysfunkcją od urodzenia.
Tematem dzisiejszych warsztatów będzie kamica nerkowa:

Obrazek

Poniżej prezentujemy małoinwazyjną metodę dezintegracji kamicy nerkowej z zastosowaniem lasera. Urządzenie służy do kruszenia kamieni wysokoenergetycznymi falami uderzeniowymi. Efekt kruszący fal uzyskiwany jest przez ich skupienie w miejscu, w którym znajduje się kamień. Wewnątrz kamienia, poddanemu działaniu skupionych na nim fal, dochodzi do dużych naprężeń, powodujących jego rozpad na drobne fragmenty.

W ciele pacjenta wykonuje się niewielkie nacięcie w celu wprowadzenia przyrządów chirurgicznych:
Obrazek Obrazek

Pacjent zostaje ułożony na stole w pozycji zapewniającej prawidłowy przebieg przez ciało fali uderzeniowej. Następuje namierzenie kamienia w stosunku do generatora fal tak, aby kamień znalazł się w ognisku skupienia wiązki laserowej.
Obrazek Obrazek

Następnie wyzwala się serię impulsów, których zadaniem jest rozbicie kamienia. W razie potrzeby, jeśli zamierzony efekt nie został osiągnięty, zabieg można powtórzyć, penetrując wcześniej endoskopem miejsce dotychczasowego skupienia wiązki laserowej.
Obrazek Obrazek

Drobne fragmenty rozkruszonego kamienia są po zabiegu wydalane na zewnątrz ze śmieciami. Wydalanie fragmentów kamienia trwa rozmaicie długo, niekiedy nawet do kilkunastu godzin. W tym czasie może dojść do kolki nerkowej u lekarza prowadzącego.
Obrazek

Przed zabiegiem/po zabiegu:
Obrazek

Ocena skuteczności zabiegu:
Przedstawioną metodę leczenia wybiera się ze względu na jej małą inwazyjność, powtarzalność, łatwą akceptację przez chorego, ale przede wszystkim dlatego, że udaje się osiągnąć całkowite oczyszczenie nerki podkowiastej ze złogów.
ODPOWIEDZ