Komentarz do artykułu Czy ten zegarek zawojuje rynek? Polar V800 z GPS

ijon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 360
Rejestracja: 11 maja 2013, 15:59
Życiówka na 10k: 00:39:21
Życiówka w maratonie: 03:01:54

Nieprzeczytany post

SportKonsulting pisze: Poniżej odpowiadam na pytania:
- kalibracja automatyczna sensora biegowego wygląda tak, że po przebiegnięciu znanego sobie dystansu (np. 1,0 km) odnotowujesz okrążenie (naciskając START lub poprzez tapnięcie). Następnie naciskasz przycisk LIGHT, wybierasz calibrate stride sensor i wpisujesz dystans jaki faktycznie przebiegłeś (1,0 km). Polar V800 przeliczy to automatycznie, dodatkowo wyświetli faktor kalibracji.
- "recovery needed for this session" w godzinach oznacza czas, po jakim organizm zostanie przywrócony do stanu sprzed treningu, a nie kiedy będzie optymalnie zregenerowany. Informacja o tym kiedy przejdziesz ze stanu "przetrenowany" na "zmęczony" oraz ze stanu "zmęczony" na "optymalnie zregenerowany" jest wyświetlana w menu w opcji "Status". Ten czas również dopasowuje się do użytkownika w trakcie użytkowania pulsometru, więc na początku będzie zalecał długie czasy regeneracji.
Dzięki za info o kalibracji! Na pewno dziś skalibruje w końcu sensor.
Ale jeśli chodzi o status recovery to nie mogę się zgodzić. To nie działa kompletnie i jest po prostu głupie. Odbyłem już w sumie kilkanaście treningów - niektóre mocne. I naprawdę nie widzę, żeby Polar uczył się jak działa mój organizm i jak trenuję.
- Polar ocenia każdą moją przeciętną jednostkę treningową jako minimum very demanding i za każdym razem twierdzi, że muszę odpoczywać wiele dni. Robi to mimo, że wpisałem wcześniej że biegam co najmniej 8h tygodniowo. Wg mnie informacje o nas kompletnie nie są brane pod uwagę co jest błędem konstruktorów. Mimo, że już następnego dnia robię taki lub mocniejszy trening, to dalej dla Polara praktycznie umieram. Oczywiście czuję się bardzo dobrze i daleko mi do przetrenowania.
- Test Ortostatyczny nie jest w ogóle brany pod uwagę w recovery. O co mi chodzi? Ano każdego dnia wykonuję test przed biegiem i akurat tak się złożyło, że za każdym razem wynik miałem lepszy (puls spoczynkowy oraz w pozycji stojącej był niższy od średniej, a zmienność wyższa lub taka sama). Po teście mój status zmęczenie kompletnie się nie zmienia, co jest ewidentnym błędem. Czyli jestem wciąż ekstremalnie zmęczony po poprzednim treningu na recovery, a test ortostatyczny mówi, że wszystkie mierzone parametry tętna są lepsze. Także fitness test poprawił mi się w czasie kiedy wg Polara byłem bliski śmierci z wycieczenia.
- jeden z biegów (kiedy umierałem wg Polara) dostałem znacznie wyższą ilość punktów w indexie biegacza. Czyli mimo, że powinienem odpoczywać 5/6 dni, to po biegu Polar ten bieg ocenił dużo lepiej. Oczywiście nie ma to żadnego przełożenia na recovery - dalej umieram na wykresie.
Wniosek - Polar nie uczy się naszego rytmu treningowego; zaprzecza sam sobie w różnych statusach i wynikach. Znacznie przeszacowuje wpływ słabych lub bardzo słabych treningów na organizm.
Obrazek
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
SportKonsulting
Wyga
Wyga
Posty: 149
Rejestracja: 15 cze 2012, 11:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Okresy regeneracji biorą pod uwagę treningi z ostatnich 3 miesięcy. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość :-)
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

Faktycznie nie bierze pod uwagę testu,ale u mnie pokazuje raczej sensowny czas odpoczynku.
Biegam po 100-120km tygodniowo, Maraton 2.52.Mam porównanie z Garminem Fenix 2- ten dopiero pokazywał po 120 godz odpoczynku po krótkich biegach :-)
Polar pokazuje np.po 10 km w bc1 3-8 godzin w zależności od tempa.
Duży minus za:
Brak możliwości planowania treningu z poziomu zegara i brak podglądu parametrów treningu podczas pauzy.Wyświetla tylko czas i rodzaj aktywności.
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ijon pisze: - projektując interwały nie mamy możliwości zdefiniowania tempa poszczególnych odcinków, można tylko dystans, czas i HR. To jest po prostu niepoważne traktowanie biegaczy przez Polara!!!
Dostałem taką odpowiedź od Polara w tej sprawie: It's possible to create intervals based on time and distance at the moment. Believe pace will be there in the future as well and will make sure your wish is heard.

Więc może jeszcze nic straconego. Użytkuje ten zegarek dopiero od tygodnia i muszę przyznać, że uczenie się go zajmuje sporo czasu, ale daje mi to sporo frajdy i jednocześnie motywacji do biegania :-)
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

HMMM , coś tu chyba jest nie tak.
Dziś po treningu przesłałem trening do flow. Pojawił się komunikat, że trening RECOVERY ( robiłem mocne 4x1600 m, przerwy 400m), a
TRAINING LOAD - Demanding i 3 kreski na 5 możliwych.

Wielka szkoda, że nie bierze pod uwagę testu ortostatycznego przy wyliczaniu odpoczynku. Po 2 tygodniach zaczynam mieć przekonanie, że funkcje związane z monitorowaniem zmęczenia to "zabawka", która niewiele wnosi do treningu. Chyba że trzeba poczekać aż zegarek nauczy się właściciela.

Co do wskazać GPS - na stadionie 400 m pokazuje 430, 1600 m pokazuje 1670 m. Niby normalnie,ale Garmin 910 pokazuje 401 m, 1602 m. ;)
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
ijon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 360
Rejestracja: 11 maja 2013, 15:59
Życiówka na 10k: 00:39:21
Życiówka w maratonie: 03:01:54

Nieprzeczytany post

zukow2 pisze:HMMM , coś tu chyba jest nie tak.
Dziś po treningu przesłałem trening do flow. Pojawił się komunikat, że trening RECOVERY ( robiłem mocne 4x1600 m, przerwy 400m), a
TRAINING LOAD - Demanding i 3 kreski na 5 możliwych.

Wielka szkoda, że nie bierze pod uwagę testu ortostatycznego przy wyliczaniu odpoczynku. Po 2 tygodniach zaczynam mieć przekonanie, że funkcje związane z monitorowaniem zmęczenia to "zabawka", która niewiele wnosi do treningu. Chyba że trzeba poczekać aż zegarek nauczy się właściciela.

Co do wskazać GPS - na stadionie 400 m pokazuje 430, 1600 m pokazuje 1670 m. Niby normalnie,ale Garmin 910 pokazuje 401 m, 1602 m. ;)
Dokładnie to miałem na myśli :-) Brak uwzględnienia testu ortostatycznego w wyniku recovery jest kolosalnym błędem. Z jednej strony Polar mówi nam: po trenigu pokżemy Ci ile czasu masz odpoczywać i będzesz miał balans między odpoczynkiem a trenigiem; a potem rób test ortostatyczny to będziesz wiedział jaki jest twój aktualny status. Ale jeden nie ma wpływu na drugi :-)
Ja się jakoś tym bardzo nie przejmuje, bo gdyby nawet działałało to idealnie, to nie ma takiej możliwośći, żebym decyzję o tym czy treniuje i jak czerpał z jakiejś aplikacji :-) To być może jest dobre dla osób bardzoi początkujących albo nie znających własnego organizmu. Tak czy tak jest to pic, a nie poważne narzędzie do analizy.
Obrazek
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Do zmiany recovery status uwzględniane są następujące wartości: wartość HRspocz., HRmaks., VO2maks., płeć, wiek, wzrost, masa i Twoja
wcześniejsza aktywność fizyczna. Progi aerobowe i anaerobowe (ustawiane w serwisie internetowym Flow),
tętno podczas treningu i czas trwania sesji również mają wpływ na te obliczenia. Z dotychczasowych obserwacji czas regeneracji względnie pokrywa się z moimi odczuciami względem powrotu do dalszego, ale *cięższego* treningu.

TEST ORTOSTATYCZNY najlepiej wykonywać rano po dniu regeneracji. Wtedy możemy zaobserwować zmiany względem ostatniego pomiaru. Np. postęp i niższe tętno spoczynkowe już po zakończeniu testu. Całą historię tego testu mamy we FLOW, generalnie można powiedzieć ze na podstawie tego możemy stwierdzić czy mamy okres roztrenowania, wzrostu formy czy przetrenowania. Myślę ze to dobry dzienniczek którego z ołówkiem w reku nie chciałoby mi się prowadzić ;-)

Znalazłem filmik o samym teście: http://www.youtube.com/watch?v=Hou-f0ns_iE
ijon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 360
Rejestracja: 11 maja 2013, 15:59
Życiówka na 10k: 00:39:21
Życiówka w maratonie: 03:01:54

Nieprzeczytany post

LukaszKoziny pisze:Do zmiany recovery status uwzględniane są następujące wartości: wartość HRspocz., HRmaks., VO2maks., płeć, wiek, wzrost, masa i Twoja
wcześniejsza aktywność fizyczna. Progi aerobowe i anaerobowe (ustawiane w serwisie internetowym Flow),
tętno podczas treningu i czas trwania sesji również mają wpływ na te obliczenia. Z dotychczasowych obserwacji czas regeneracji względnie pokrywa się z moimi odczuciami względem powrotu do dalszego, ale *cięższego* treningu.

TEST ORTOSTATYCZNY najlepiej wykonywać rano po dniu regeneracji. Wtedy możemy zaobserwować zmiany względem ostatniego pomiaru. Np. postęp i niższe tętno spoczynkowe już po zakończeniu testu. Całą historię tego testu mamy we FLOW, generalnie można powiedzieć ze na podstawie tego możemy stwierdzić czy mamy okres roztrenowania, wzrostu formy czy przetrenowania. Myślę ze to dobry dzienniczek którego z ołówkiem w reku nie chciałoby mi się prowadzić ;-)

Znalazłem filmik o samym teście: http://www.youtube.com/watch?v=Hou-f0ns_iE
Sorry, ale co to wnosi do tematu??? Fajnie, że pokrywa Ci się status recovery z właśnymi odczuciami, ale obiektywnie jest to wyłącznie zabawka nie pokazująca nic. Jeśli nawet formuła zlicza wynik na podstawie powyższych, to znaczy, że poparte jest to wyącznie na naszych bardzo subiektywnych odczuciach:
- HRspocz: niby skąd wiesz jaką wartość tu wpisać? Jaka jest metodologia pomiaru? Wartość wpisana z palca albo wyliczona przez Polara (na podsatwie nie wiadomo czego)
- HRmax - jak wyżej; skąd wiesz jakie masz? Polar liczy wg wzoru o wiek, który może kompletnie różnić się od rzeczywistego. Możesz wpisać sam, ale to tylko Twoje założenia. Najbliższy prawdzie będzie test w idealnych warunkach w labolatorium, ale dalej teoria. Tętno spocz i max jest zmienne, zwłaszcza jak się bardzo dużo biega.
- VOmax2 - Polar wylicza ją na podsatwie testu fitness i tak np. mnie wychodzi zawsze przedział między 72 a 76 (czyli atleta prawie światowej czołówki). Tymczasem mój realny poziom wyliczony na podsatwie wyścigu (nie pamiętam której formuły) to ok 55. Poza tym wystarczy wpisać inną ilość godz poświęcanych na trenning by Polar wyliczył nam już kompletnie inną wartość pułapuy tlenowego. Informacja bezwartościowa; może z wyjątkiem śledzenia trendu; bo nawet jak wartość jest nieprawdziwa, to widzę jak się zmienia z czasem.
- Progi aerobowe i anaerobowe: Serio ???? Uważasz, że takie masz progi. Czyli ja 9 na 10 trenigów robie na beztlenie. Jestem Supermanem!

Poza tym ostatni wątek jest o braku wpływu testu orto na status recovery. Powtórze: POLAR w tym samym dniu twierdzi, że jesteś wykończony i potrzebujesz np. 2 dni odpoczynku. ALe jak za 5 min zrobisz test orto, gdzie wyniki serca będziesz mieć lepsze od średniej (i lepsze niż dzień wcześniej) to nie ma to absolutnie żadnego wpływu na ststus recovery. To jest błąd logiki urządzenia! W dwóch testach masz sprzeczne informacje.
Jeśli już musimy, to rozmawiajmy poważnie. Nie podawaj proszę informacji z folderu reklamowego Polara, bo to marketing.
Obrazek
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wnosi tyle, ze próbowałem napisać na jakiej podstawie jakich zmiennych obliczane jest status recovery.
To akurat nie jest marketing tylko po prostu instrukcja zegarka. HR spoczynkowe możesz wpisać na podstawie wyniku z testu ortostatycznego. Co do HR Max to na moje potrzeby obliczenie o wiek jest wystarczające. Trudno oczekiwać od zegarka żeby robił test wysiłkowy sercowo-płucny. Ogólnie myślę żeby się trochę wyluzować i cieszyć się zegarkiem i bieganiem, przynajmniej ja mam taki plan na dzisiaj :-)
ijon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 360
Rejestracja: 11 maja 2013, 15:59
Życiówka na 10k: 00:39:21
Życiówka w maratonie: 03:01:54

Nieprzeczytany post

LukaszKoziny pisze:Wnosi tyle, ze próbowałem napisać na jakiej podstawie jakich zmiennych obliczane jest status recovery.
To akurat nie jest marketing tylko po prostu instrukcja zegarka. HR spoczynkowe możesz wpisać na podstawie wyniku z testu ortostatycznego. Co do HR Max to na moje potrzeby obliczenie o wiek jest wystarczające. Trudno oczekiwać od zegarka żeby robił test wysiłkowy sercowo-płucny. Ogólnie myślę żeby się trochę wyluzować i cieszyć się zegarkiem i bieganiem, przynajmniej ja mam taki plan na dzisiaj :-)
I z tą wypowiedzią się zgadzam :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

Ale opaska Hr obciera x przodu przy nadajniku. juz zapomniałem o tym używając Suunto Ambita :-(
Czy u Was też tąp screen działa jak chce?
Dziwnie pokazuje Lap speed - tak jakby pokazywał średnie tempo całego biegu i tylko tap screen zmienia na,tempo okrążenia.
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
ijon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 360
Rejestracja: 11 maja 2013, 15:59
Życiówka na 10k: 00:39:21
Życiówka w maratonie: 03:01:54

Nieprzeczytany post

zukow2 pisze:Ale opaska Hr obciera x przodu przy nadajniku. juz zapomniałem o tym używając Suunto Ambita :-(
Czy u Was też tąp screen działa jak chce?
Dziwnie pokazuje Lap speed - tak jakby pokazywał średnie tempo całego biegu i tylko tap screen zmienia na,tempo okrążenia.
Opaska mnie nie obciera, a tap działa OK. Spróbuj zmienić czułość "tapnięć".
Obrazek
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

Spróbuję na Normal:-)
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
LukaszKoziny
Wyga
Wyga
Posty: 124
Rejestracja: 13 lip 2014, 17:28
Życiówka na 10k: 50:47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zukow2 pisze:Ale opaska Hr obciera x przodu przy nadajniku. juz zapomniałem o tym używając Suunto Ambita :-(
Czy u Was też tąp screen działa jak chce?
Opaska mnie nie obciera. Tap skrin działa średnio ja mam ustawiony, w trybie najczulszym (light tap) i mimo wszystko uważam że coś z nim nie tak, gdy ustawiłem strong tap prawie w ogóle nie jestem w stanie go wywołać (może potrzebny jest młotek?). Generalnie nie korzystam praktycznie z tej funkcjonalności.
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

Miałem lajt. problem w tym,że kompletnie nie wiadomo kiedy zadziała. Loteria :-(
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
ODPOWIEDZ