Komentarz do artykułu Metabolizm na wysokim poziomie - ABC żywienia

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
klosiu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3196
Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Pytanie, czy szybki metabolizm jest rzeczywiście dla nas czymś dobrym.
Obiła mi się o uszy koincydencja między jedzeniem posiłków niepełnowartościowych kalorycznie (dieta okinawska?) a zwiększoną średnią długością życia. A posiłki dostarczające zbyt mało kalorii w dłuższym okresie czasu spowalniają metabolizm.

Szybki metabolizm postrzegany jest jako coś pozytywnego wyłącznie dlatego, że pozwala nam jeść więcej, i nie tyć! Tylko i wyłącznie dlatego uważa się go za coś dobrego. A że jednocześnie prawdopodobnie skraca życie w porównaniu do kogoś z wolniejszym metabolizmem?
Według mnie (moje osobiste zdanie, można wygwizdać ;)) wolniejszy metabolizm przy adekwatnym apetycie, czyli u człowieka który nie tyje przy tym, może być długoterminowo lepszy od szybkiego metabolizmu, bo po prostu wolniej się starzejemy.
The faster you are, the slower life goes by.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Problem jeszcze w tym, że trzeba ten adekwatny apetyt mieć... ;)

Wysłane z mojego A5_Pro .
Awatar użytkownika
ASK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1733
Rejestracja: 02 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: 50:08
Życiówka w maratonie: 4:43:44
Lokalizacja: Wroclaw

Nieprzeczytany post

klosiu pisze: Obiła mi się o uszy koincydencja między jedzeniem posiłków niepełnowartościowych kalorycznie (dieta okinawska?) a zwiększoną średnią długością życia.
Czy natrafiles na informacje, że dieta okinawska jest niepelnowartosciowa kalorycznie? Ja czytalam, ze głównie czynnik długowieczności na Okinawie jest zwiazany z niskim spożyciem białek oraz urozmaiceniem posiłków w zakresie dostarczania różnorodnych wartości odzywczych z warzyw, glonów, grzybów i owocow morza ( zrodla selenu, wit A, C) oraz stylem życia (niski stres) i ruchem na swieżym powietrzu. Brak żywnosci przetworzonej/śmieciowej jest oczywistością. Czy jednocześnie jedzą mało kalorii? Ile? Ile posilków dziennie?
Tam jest inny klimat niż w Pl i to też trzeba brać pod uwagę
Awatar użytkownika
klosiu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3196
Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Tak piąte przez dziesiąte pamiętam, że oni mają zwyczaj się nie najadać do syta i funkcjonuje tam zasada wstawania od stołu, gdy jest się najedzonym w 60%. Czyli jak dla mnie, jak nie jest się najedzonym :). Ale żadnych wartości kalorycznych nie znam, to tak na zasadzie "gdzieś tam przeczytałem" :).

A czy łączyć z tym stres? Japończycy jako naród są jednym z najbardziej długowiecznym ze wszystkich, a nie powiedziałbym że ich styl życia to wieczna medytacja. Ja bym oszalał po miesiącu w tych ich zatłoczonych miastach ;).
The faster you are, the slower life goes by.
ODPOWIEDZ