Ból z przodu i boku piszczela.

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
mkorek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2019, 13:24
Życiówka na 10k: 50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć
Biegam od kilku miesięcy, przygotowuję się do maratonu, który jest już niedługo bo 15 września.
Od paru tygodnia miewam bardzo silne pieczenie/bóle z przodu oraz boku piszczela.
Przeważnie występuje to po 1-3km i jak odpocznę z 5minut to ból mija.
Wyczytałem, że to bardzo częste w przypadku biegaczy.

Długoterminowo wiem, żeby udać się do fizjo i wyleczyć ten problem, lecz potrzebuje rady "na szybko".

Jak przebiec maraton, skoro po 2km będę niesprawny do biegania dalej i będę musiał odpocząć?
Jedyne co wymyśliłem to przebiec 1h przed maratonem dystant z 3km i przeżyć ten ból i potem wystartować.

Co sądzicie/radzicie?

Pozdrawiam,
Michał
New Balance but biegowy
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Czyli z dużym prawdopodobieństwem shin splints, dolegliwość, która lubi się objawiać przy zwiększaniu objętości treningowej (zwłaszcza w krótkim czasie). Twarda nawierzchnia chyba też szkodzi.

Są w zasadzie dwa warianty (zwróć uwagę na umiejscowienie bólu): anterior shin splints / posterior shin splints.
Mnie bardzo pomogło wdrożenie tego rozciągania na klęcząco (dorzuciłem do "reszty" rozciągania po treningu) - od 2:35:

https://www.youtube.com/watch?v=4jgiiC_eYcY#t=2m35s

Trzeba tylko robić bardzo ostrożnie wariant ze stopą na zewnątrz (o ile go w ogóle potrzebujesz) żeby nie przeciążyć kolana (!).

Na youtube jest sporo innych metod rozciągania, rolowania masażu z piłeczką itd. Pewnie też mogą pomóc. Dla mniej najlepsze było powyższe. Właściwie 1-2 minuty tego w sesji rozciągania i kompletnie zapomniałem, że coś takiego może boleć...

Sądzę też, że rozmasowanie bolesnych miejsc przed biegiem może pomóc.
10k: 35:42
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wybić sobie z głowy Maraton. Wyleczyć się. Twój organizm mówi nie bieganiu po kilku kilometrach! Czego nie rozumiesz?
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

mkorek pisze: Biegam od kilku miesięcy, przygotowuję się do maratonu, który jest już niedługo bo 15 września.
Padłem z podziwu.
Ja pierwszy maraton zaliczyłem po 4 latach biegania.
mkorek pisze: Jedyne co wymyśliłem to przebiec 1h przed maratonem dystant z 3km i przeżyć ten ból i potem wystartować.
No teraz to już w ogóle jesteś moim idolem.
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Iść do fizjo. Rzeczywiście wygląda na shin splints - trzeba trochę popracować nad tym, fizjo ogarnie. Do 15. września masz jeszcze trochę czasu.
Docelowo trzeba wzmocnić te mięśnie, ale to raczej po maratonie.
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

bosak pisze:Wybić sobie z głowy Maraton. Wyleczyć się. Twój organizm mówi nie bieganiu po kilku kilometrach! Czego nie rozumiesz?
Czytając ten post, doznałem uczucia prawdziwej przyjemności.
Czuć profesjonalizm, doświadczenie już z daleka! :taktak: :hej:
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2019, 19:21 przez marek301, łącznie zmieniany 1 raz.
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ucz się dzieciaku ;) Odpowiada się (jeśli już) zadającemu pytanie. Nie dyskutuje się z innymi userami w jego wątku, bo to brak kultury. Można być prostym userem, ale nie prostakiem...
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

bosak pisze:Ucz się dzieciaku ;) Odpowiada się (jeśli już) zadającemu pytanie. Nie dyskutuje się z innymi userami w jego wątku, bo to brak kultury. Można być prostym userem, ale nie prostakiem...
Być albo nie być......, ale wracając do konkretnego problemu,
to własnie taką radę i ja przekazałem, podpisując się pod tym co napisałeś. :hahaha:

BTW
Dziękuje za komplementy, może gdy będę miał 100 lat, to poczuje się jeszcze lepiej. :spoczko:
mkorek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2019, 13:24
Życiówka na 10k: 50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze:Czyli z dużym prawdopodobieństwem shin splints, dolegliwość, która lubi się objawiać przy zwiększaniu objętości treningowej (zwłaszcza w krótkim czasie). Twarda nawierzchnia chyba też szkodzi.

Są w zasadzie dwa warianty (zwróć uwagę na umiejscowienie bólu): anterior shin splints / posterior shin splints.
Mnie bardzo pomogło wdrożenie tego rozciągania na klęcząco (dorzuciłem do "reszty" rozciągania po treningu) - od 2:35:

https://www.youtube.com/watch?v=4jgiiC_eYcY#t=2m35s

Trzeba tylko robić bardzo ostrożnie wariant ze stopą na zewnątrz (o ile go w ogóle potrzebujesz) żeby nie przeciążyć kolana (!).

Na youtube jest sporo innych metod rozciągania, rolowania masażu z piłeczką itd. Pewnie też mogą pomóc. Dla mniej najlepsze było powyższe. Właściwie 1-2 minuty tego w sesji rozciągania i kompletnie zapomniałem, że coś takiego może boleć...

Sądzę też, że rozmasowanie bolesnych miejsc przed biegiem może pomóc.
Dzięki wielkie za tak konstruktywną odpowiedź. To definitywnie są shin splints. Zacząłem kilka dni temu robić te ćwiczenia + posprawdzałem inne.
Czuć dużą poprawnę, zmniejszenie bólu o połowę i szybszy powrót do funkcjonalności!

bosak pisze:Wybić sobie z głowy Maraton. Wyleczyć się. Twój organizm mówi nie bieganiu po kilku kilometrach! Czego nie rozumiesz?
Z jednej strony się zgadzam - zdrowie przede wszystkim, ale z drugiej strony jeżeli po kilku rozmasowaniach już dużo przeszło to czemu nie spróbować? Jak i tak z tym biegałem z 2 miesiące.
Arasso pisze:
mkorek pisze: Biegam od kilku miesięcy, przygotowuję się do maratonu, który jest już niedługo bo 15 września.
Padłem z podziwu.
Ja pierwszy maraton zaliczyłem po 4 latach biegania.
mkorek pisze: Jedyne co wymyśliłem to przebiec 1h przed maratonem dystant z 3km i przeżyć ten ból i potem wystartować.
No teraz to już w ogóle jesteś moim idolem.
Nie wiem czy to ironia czy jakieś naśmiewanie, ale ja od bardzo młodego ćwiczyłem - w sumie całe życie w sporcie. Jako nastolatek byłem lekkoatletą i jeździłem na zawody (raz bodajże odpowiadłem .21 wynikowi w kraju w skoku wzwyż), potem kilka lat sportów siłowych. Dosyć dobrze absorbuje się do danego sportu - a jako lekkoatleta też biegałem długie dystanse na zawodach.

Od 0 (3-5km) do teraz (po 30km trening, przestaje tylko przez ból a nie przez kondycje) w kilka miesięcy. :)
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Często nie wyleczony shin splints prowadzi do złamania zmęczeniowego. A wtedy masz nieukończony maraton i kilka miesięcy przerwy od biegania w ogóle. Ale i tak zrobisz jak chcesz :)
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Pisałeś ,że piecze ale jak rozumiem po prostu boli gdy dotkniesz to miejsce i przy bieganiu?
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zdecydowanie warto udać się do dobrego fizjo. Ja polecam terapię igłową, coś ala akupunktura. Brzmi groźnie ale boli dużo mniej niż masaż głęboki a efekty daje szybciej. Oprócz tego codzienne ćwiczenia i niestety przerwa od biegania. Żeby zachować ogólny fitness można robić orbitrek + rower.
mkorek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2019, 13:24
Życiówka na 10k: 50
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arasso pisze:
mkorek pisze: Biegam od kilku miesięcy, przygotowuję się do maratonu, który jest już niedługo bo 15 września.
Padłem z podziwu.
Ja pierwszy maraton zaliczyłem po 4 latach biegania.
mkorek pisze: Jedyne co wymyśliłem to przebiec 1h przed maratonem dystant z 3km i przeżyć ten ból i potem wystartować.
No teraz to już w ogóle jesteś moim idolem.
Jestem dzień po. Przebiegłem. Po 3 miesiącach. :)
pawikr pisze:Często nie wyleczony shin splints prowadzi do złamania zmęczeniowego. A wtedy masz nieukończony maraton i kilka miesięcy przerwy od biegania w ogóle. Ale i tak zrobisz jak chcesz :)
Było mega ciężko ale na szczęscię się udało. Tydzień cwiczeń i masowań dużo poprawił sytuacje z shin splints, teraz 2 tyg przerwy i leczenie tej "przypadłości" i chcę zacząć ostry plan treningowy. :)
Arti pisze:Pisałeś ,że piecze ale jak rozumiem po prostu boli gdy dotkniesz to miejsce i przy bieganiu?
Tylko po przebiegnięciu 1-2km, tak to nie boli. Ogólnie znam już przyczynę, teraz to tylko wyleczyć.

//
Dzięki wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia :)
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Jaka zatem przyczyna? Przeciążenie?
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
ODPOWIEDZ