INEOS 1:59 Challenge

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Qba Krause pisze:
to może teraz dalej?
Chyba wystarczy
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

W kolarstwie niektórzy śmieją się z obostrzeń nałożonych przez UCI takich jak np. długość skarpet a w bieganiu wolna amerykanka...
Tak patrzę na te buty i zastanawiam się gdzie jest granica po której można uznać but za doping mechaniczny?
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Qba Krause pisze:przejście do istotnego momentu dociążenia palucha trwa bardzo krótko
To jest kwintesencja.

Poniżej skrin modelu przebiegu nacisków dla hilstrajkera w wersji neutral. Proszę nie sugerować się wartościami. To jest tylko symulacja przygotowana przeze mnie na potrzeby wizualizacji dla informatyka, który ma zrobić apkę pod moją wkładkę.
run.app2.png
To co mnie interesuje to długość i przebieg tej fioletowej linii. Podobne linie widać też na filmie, który wstawił Rolli. Przebieg środka ciężkości, to nic innego jak średnia ważona z hitmapy w danym momencie czasu. Fioletowy punkt oznacza, że akurat zatrzymałem stopklatkę na 150ms. Z takich punktów tworzona jest ta fioletowa linia, która u Kipchoge będzie bardzo krótka i zaczynać się będzie gdzieś w okolicach komórki AF11.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

wątpliwości laika:

1. nie rozumiem jak przedstawiona grafika służy ilustracji tezy o krótkości przetoczenia poprzecznego.
2. ok, czaję że wg ciebie istotny nacisk zacznie się przy AF11, ale potem jest jeszcze moment kiedy zostaje dociążony "tył", a następnie w fazie wybicia znowu przód, prawda? czy wtedy linia tak czy siak nie wróci w okolice AF 7?
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przede wszystkim nie przywiązuj się do adresów komórek, bo za chwilę wyjdą z tego jakieś szachy.
Musiałbym taką symulację zrobić dla Kipchoge, po prostu. Natomiast nie wydaje mi się, żeby tył był istotnie dociążany w sposób wpływający na położenie chwilowego środka ciężkości. Na tym polega idea średniej ważonej, że ma swoje wagi, czyli istotności składników wchodzących do równania. Może jakiś matematyk lepiej to ujmie.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Jeżeli wyjdziemy z założenia, że specjaliści z nike'a odrobili pracę domową, to ta fioletowa linia w przypadku Eliuda idzie w poprzek od małego do dużego palucha.
Pewnie pod jakimś kątem.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Teraz możemy sobie o tym spekulować. Ja stawiałbym bardziej na początek w AF11. Typowy biegacz ze śródstopia, będzie miał początek gdzieś w AI13. W angielskiej terminologii jest rozróżnienie na forefoot i midfoot striking. Dla mida stawiałbym początek w AJ15. No ale to tylko taka zabawa mająca na celu jedynie zobrazowanie różnych strategii lądowania z odfiltrowaniem nacisków tła.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Ja bym stawiał na AI13=>AD10. Ale to oczywiście bardziej zabawa choć z elementem intelektualnym.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wrzuć sobie fragment na prędkości 0,25. To się nie kończy na AD. Spokojnie dałbym kolumnę AB.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Masz rację.
Eliud ląduje praktycznie na tej części stopy, która jest jednocześnie punktem wybicia.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Precyzując hipotetyczny przebieg lądowania powoli zbliżamy się do tego jak wyjaśnić mechanizm prowadzący do skrócenia czasu GCT. Fioletowa krzywa będzie coraz krótsza i lokalizować się będzie w okolicach nasady dużego palca. Innymi słowy - obserwujemy redukcję przetoczenia i miejsce lądowania zaczyna pokrywać się z miejscem wybicia, dając w rezultacie ekstremalnie krótki GCT. To musi się wiązać ze wzrostem wartości przeciążeń i te informacje najbardziej mnie interesują, jako potencjalny parametr sterowania treningiem. Nie tętno, nie tempo, nawet nie moc, ale właśnie monitorowanie poziomu przeciążeń.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Keri pisze:Masz rację.
Eliud ląduje praktycznie na tej części stopy, która jest jednocześnie punktem wybicia.
Przejrzałem ze stopklatka... Jestem innego zdania.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

ja też jestem innego zdania, fajnie, że się zgadzamy
zozur
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 302
Rejestracja: 03 gru 2018, 05:06

Nieprzeczytany post

Może się go zapytacie?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Chodzi o to, żeby zapytać Eliuda, tak?
Byłoby to ciekawe.
ODPOWIEDZ