Wysoki kilometraż i trening siłowy

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

W ksiązce "Sztuka szybszego biegania" natrafiałem się na wypowiedź autorów dotyczaca treningu szybkości. Opisany Dave Badford przez autorów był określany zawodnikiem, który nie dbał o zbytnią pracę nad przyspieszaniem podczas zawodów, przez co przegrywał ważne zawody. Autorzy napisali, że wolał zrobić więcej objetości i pracę na siłowni w celu haj to napisali zyskania 1 sek na 400m w biegu na 10 km aniżeli prace nad poprawą finiszu. Przez to zyskał rekord świata ale na waznych zawodach przegrywał. Dlatego może ktoś posiada jakies informacje dotyczące tego zawodnika, jak trenował pracował nad siłą, bo kilometraż jaki wykonywał był juz opisany.
R.S.
New Balance but biegowy
azyl-biegacza
Wyga
Wyga
Posty: 64
Rejestracja: 21 paź 2020, 11:20
Życiówka na 10k: 35:04
Życiówka w maratonie: 2:57:36

Nieprzeczytany post

Z tego, co się orientuję to wymieniony przez Ciebie zawodnik, był bardzo często przez dużą objętość treningową i mnóstwo ćwiczeń siłowych po prostu przemęczony.
Podobno miał wielki potencjał, ale marnował go, bo zawsze na zawodach był zmęczony i nie miał szans trafić z formą.
Sam jestem ciekaw jednak szczegółów jego treningu.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

azyl-biegacza pisze:Z tego, co się orientuję to wymieniony przez Ciebie zawodnik, był bardzo często przez dużą objętość treningową i mnóstwo ćwiczeń siłowych po prostu przemęczony.
Podobno miał wielki potencjał, ale marnował go, bo zawsze na zawodach był zmęczony i nie miał szans trafić z formą.
Sam jestem ciekaw jednak szczegółów jego treningu.
To przemęczenie na zawodach było prawdopodobnie spowodowane złym periodyzowaniem treningu a w mniejszej mierze samemu rodzaju treningu. Ale tez bym byl zainteresowany opisem tego treningu.
Andrzej_
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 219
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie on jeden robił duże objetościowo treningi. Rosyjski biegacz Kaszapow, maraton coś chyba w okolicach 2:10, pisał że robił tygodniowo nawet 400km ponieważ nie miał szybkości więc musiał nadrabiać wytrzymałością.
Mam dokładną rozpiskę trzech miesięcy treningu innego zwolennika dużych objętości, Gelindo Bordina przed Igrzyskami w Seulu gdzie zdobył złoty medal. Dwa razy dziennie, duży kilometraż i np.23km w 1godz.08min. To są dwa obrazy jpeg które niestety nie mogę tutaj wgrać - za duży rozmiar. :ech:
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

Właśnie byłbym zainteresowany treningiem siłowym tego zawodnika, bo kilometraż jaki biegał to było cos nierealnego, zważywszy na to, że biegał też jakościowe treningi, które w sporym stopniu obciążały organizm. Jednak mozna w jakims okresie duzo biegac ale później trzeba schodzić z objętości i biegac intensywnośc.
R.S.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Mam gdzieś trochę o treningu Bedforda, muszę pogrzebać.
Wydaję mi się, że często biegał z Malinowskim, pewno gdzieś w Meksyku :niewiem: ale mogę coś mieszać.
Jak ktoś mieszka niedaleko Międzyzdrojów to Pana Bogusława może zapytać, na bank będzie wiedział. :usmiech:

edit: upss, może mylę z Ovettem ale o Bedfordzie też mam cośik na pewno.
azyl-biegacza
Wyga
Wyga
Posty: 64
Rejestracja: 21 paź 2020, 11:20
Życiówka na 10k: 35:04
Życiówka w maratonie: 2:57:36

Nieprzeczytany post

Jak masz to dawaj.
Nie możemy się doczekać :uuusmiech:
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

azyl-biegacza pisze:Jak masz to dawaj.
Nie możemy się doczekać :uuusmiech:
Z wielką przyjemnością ale weź to znajdź. Komputer z milionem linków mi się rozdupcył, a papierki z czasów kiedy nie było internetów mam w stanie rozkładu. No ale już zacząłem przeglądać, w pierwszej teczce takie cuś:
https://images92.fotosik.pl/97/1bb1c6b4b7471533.jpg
To i i do Bedforda pewno się dogrzebię.:spoczko:
Andrzej_
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 219
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Harpagan,
Kiedyś przeglądałem rosyjski internet, znam ten język dość dobrze, więc kopiowałem sobie ciekawsze rzeczy. Wywiad z Kaszapowem to są cztery strony z jakiegoś czasopisma. Mówi że wzorem dla niego był Bedford ale przede wszystkim Robert de Castella, pierwszy w historii mistrz świata
1983r. Biegał trzy razy dziennie przez pięć dni w tygodniu i dwa po dwa. Tempo 4,20-4,10 ale kierował się tętnem. Chyba specjalizował się w 100km, był mistrzem świata, PB 6:33.
Wikipedia nie podaje za wiele info
https://ru.wikipedia.org/wiki/Кашапов,_Равиль_Исхакович
Trening Bordina wysłałem ci mailem
PS
Link za wschodnią granicę nie prachodit :hahaha:
azyl-biegacza
Wyga
Wyga
Posty: 64
Rejestracja: 21 paź 2020, 11:20
Życiówka na 10k: 35:04
Życiówka w maratonie: 2:57:36

Nieprzeczytany post

pawo jestem pod wrażeniem Twoich materiałów. :orany:
Ciekawy wątek tu się wytworzył i miło o czymś nowym posłuchać i poczytać
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

A co do Bordina to ciężko znaleźć jego startów na dystansach stadionowych. Pofobno ten zawodnik byl stosunkowo wolny. Zresztą znalazlem na letsrun jego cale przygotowanie pod Seul 88. Bardzo duzo biegal w granicach 35-40 km na dzień.
R.S.
azyl-biegacza
Wyga
Wyga
Posty: 64
Rejestracja: 21 paź 2020, 11:20
Życiówka na 10k: 35:04
Życiówka w maratonie: 2:57:36

Nieprzeczytany post

https://www.google.com/amp/s/runningsci ... ord/%3famp

Tu jest przykładowy trening biegowy Bedforda, ale niestety o typowym treningu siłowym
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

Ja ponawiam pytanie. Czy ktos ma jakies informacje dotyczące startów Bordina w biegach krótszych. Gdzieś tam wyczytałem, że ten zawodnik był stosunkowo wolny względem maratonu, ledwie łamiącym 29 minut na 10 km.
Co do Kaszapowa też miałem te radzieckie wycinki z gazet (gdzies na innym dysku mam) ale nie zainteresował mnie ten trening z racji tego, że to była rzeźnia. Mnie bardziej interesują trening tzw powolnych biegaczy, w sensie stosunkowo słabsze wyniki na krótszych dystansów do maratonu. Jesli chodzi o Bedforda i krytyczne uwagi autorów książki "Sztuka szybszego biegania", którzy uwazali, że powinien więcej poswięcić uwagi na trening szybkościowy. Uważam, że po prostu nie miał tej czystej szybkości w stosunku do tych naprawde szybkich zawodników na finiszu i nie sadze aby coś z tym zrobił.
R.S.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

harpaganzwola pisze:Uważam, że po prostu nie miał tej czystej szybkości w stosunku do tych naprawde szybkich zawodników na finiszu i nie sadze aby coś z tym zrobił.
Jak chcesz zrobic porządny (dający efekty) trening szybkościowy mając 200->250->300km w nogach. Potem można filozofować: "nic by nie dało..."

Typowa obawa długodystansowca przed pustymi miejscami w dzienniczku treningowym.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Jestem pewien, że mam ale nie mogę znaleźć.

A przypomniałem sobie i nawet odnalazłem, że Adam Klein pogawędził kiedyś z Bedfordem.
https://bieganie.pl/?cat=34&id=893&show=1
ODPOWIEDZ