Komentarz do artykułu Popularny i spektakularny

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

j.nalew pisze:Abstrahując już od 80-95km/tydz. bo to naprawdę dużo, ale wypowiadając się ogólnie - są różne podejścia, niektórzy stawiają na większy kilometraż, za to spokojniejsze treningi bodźcujące. Inni - kilometraż mniejszy, za to bodźce bardzo wymagające. Co bardziej eksploatuje - sam fakt obecności kilometrów czy ich intensywność? Myślę że nie można oceniać samego kilometrażu nie znając udziału w nim np. procentowego treningów mocniejszych.
Dokładnie, też tak uważam.
A 80km.tydz to nie tak dużo i wszystko - jak zwykle - zależy: od przeszłości - sportowa czy nie, od trybu życia, pracy, etc.
jorge.martinez pisze:6 treningów to trochę przesada, bo jak by miał wyglądać trening człowieka na 36min/10k? Ale już 5 przy rozsądnie budowanej objętości, to czemu nie? O ile ktoś ma czas na ten trening i regenerację po nim?
Nie, nie przesada. Trenowałam i po 10-12 razy w tyg. - samego biegania, teraz zdarza mi się po 7-8, a zwykle 6, jednostek treningowych, ale już nie samego biegania.
Czas na regenerację? Wystarczy żyć w miarę "higienicznie": wysypiać się, dobrze odżywiać itp. No i to, co napisałam wyżej - wszystko zależy od naszej sytuacji i trybu życia, pracy, etc. Więc naprawdę trudno uogólniać, ale nie można pisać, że się nie da.
I nie można stawiać znaku równości pomiędzy ilością treningów w tygodniu a konkretnym wynikiem, jak to przedstawiasz. Nie można powiedzieć, że np. 6 razy w tyg. to 36 min/10k, bo można te 36 min/10k z robić i z 5 treningów, i z 12.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

beata pisze: I nie można stawiać znaku równości pomiędzy ilością treningów w tygodniu a konkretnym wynikiem, jak to przedstawiasz. Nie można powiedzieć, że np. 6 razy w tyg. to 36 min/10k, bo można te 36 min/10k z robić i z 5 treningów, i z 12.
+1
U nas biega dziewczyna 35'/10km biegając 3-4x w tygodniu. A i sa tez kobiety biegające 120km w tygodniu i maja problemy z 48'/10km.
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:A i sa tez kobiety biegające 120km w tygodniu i maja problemy z 48'/10km.
Muszę przyznać, że to mnie zaciekawiło. Przygotowania pod ultra składające się wyłącznie z wolnych biegów czy coś innego?
10k: 35:42
Awatar użytkownika
przemekEm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 855
Rejestracja: 04 wrz 2019, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Nie każdy jest wyczynowcem, są różne predyspozycje, ten sam trening u jednego da skok jakościowy, u drugiego stagnację. Powodów może być mnóstwo, ktoś może mieć barierę, której za nic nie przekroczy, choćby robił nie wiadomo co, a z kolei inny tylko zacznie regularnie robić cokolwiek, a ma do tego naturalne predyspozycje i od razu skoczy na poziom nieosiągalny dla wielu cięzko i długo trenujących.

Ja na przykład w klubie grałem 2 lata w piłkę nożną jako bramkarz. Zacząłem bardzo późno, bo w wieku 16 lat, ale jakoś miałem do tego predyspozycje, po 2 miesiącach od rozpoczęcia treningów wygryzłem gościa, który trenował na tej pozycji kilka lat. Akurat jakoś dobrze trafiłem, ale np. w polu grałem kiepsko.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Uogólnieniom mówimy kategoryczne i stanowcze NIE. :oczko:

Zależy od wszystkiego, od indywidualnego maksa możliwości, od tego w którym momencie jesteśmy na drodze do tego szczytu itd.
Ja przez niecałe dwa lata poprawiłem dychę gdzieś 15 minut, a przez następne dziesięć o półtorej minuty.
Znaczy się że przez te 10 lat biegając więcej i szybciej trenowałem za słabo? A może za dużo :niewiem: . Może i tak, kto to wie.
Aha, a wiecie jak wygląda zwierzak statystycznego Polaka?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze:
Rolli pisze:A i sa tez kobiety biegające 120km w tygodniu i maja problemy z 48'/10km.
Muszę przyznać, że to mnie zaciekawiło. Przygotowania pod ultra składające się wyłącznie z wolnych biegów czy coś innego?
Przygotowanie do Ultra składa sie z rożnych rodzajów treningów. Niestety amatorzy przygotowuj sie często tylko długimi i jeszcze dłuższymi wybieganiami.
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

Statystyczne porównanie wyników w zależności od płci i wieku daje też RI Polara, który opracował go na podstawie 62 prac studyjnych itd. biegaczy z USA, Kanady i Europy Zachodniej.
Przykładowo 50 letni facet ma wg tabeli dokładnie taki sam indeks jak 30 letnia kobieta. Tam, by dostać się do "elity" nie trzeba być super biegaczem, bo wskaźnik stworzony jest dla amatorów z zachodniej Europy i USA, a tam ogół biegaczy ma dużo gorsze wyniki niż biegający w amatorskich zawodach w Polsce, co widać też po tabelach z RunRepeat (porównując je np. z masowym Biegiem Niepodległości).
I tak elita dla 50M=30K to RI 47 i więcej, oznacza czas na 10 km 56:15, aby facet 30 lat był w elicie RI 57 i czas na 10 km 45:50, a więc aż o ponad 10 minut lepszy niż Pani w tym samym wieku. a dla Pani 50 lat , by być w elicie wystarczy czas 1:13:00.
Szkoda, że nie można tego zweryfikować z tabelami na RunRepeat, bo przykładowo czas 50M można porównać tylko albo ze wszystkimi facetami, albo ze wszystkimi biegaczami 50-59 , a więc nie można zawęzić do 50-59 tylko M.
Podobnie można porównać wyniki i klasyfikacje wg wieku i płci dla wyników z Testu Coopera.
RysK0
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 388
Rejestracja: 29 maja 2019, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kiedyś zdziwiłem się ( może niesłusznie ) klasą wiekową w Runalyze, według tego co tam mam, facet "lekko" po 50 powinien robić 5 km w 15:06 ?

Age grade: 74,86 %
Age standard:15:06
Open standard: 12:59
via tables by Alan Jones / WMA / USATF
ODPOWIEDZ