Komentarz do artykułu Mentol podwójnie chłodzi

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Skomentuj artykuł Mentol podwójnie chłodzi
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Od jakiegoś czasu mentol w formie czystej jest bardzo lubiany przez użytkowników suchych saun. Opisywany efekt chłodu jest bardzo silny. Zacząłem się zastanawiać, czy tego typu inhalacje mogą mieć jakiś niekorzystny, długoterminowy wpływ na funkcjonowanie płuc. Natknąłeś się może na to w jakimś opracowaniu?
Awatar użytkownika
Jelon
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 230
Rejestracja: 07 sty 2008, 21:44
Życiówka na 10k: 39.49 (chodem:)
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Od jakiegoś czasu mentol w formie czystej jest bardzo lubiany przez użytkowników suchych saun. Opisywany efekt chłodu jest bardzo silny. Zacząłem się zastanawiać, czy tego typu inhalacje mogą mieć jakiś niekorzystny, długoterminowy wpływ na funkcjonowanie płuc. Natknąłeś się może na to w jakimś opracowaniu?
Natknąłem się, ale nie znalazłem dobrych badań na ten temat. W jednym z artykułów jest: "Bezpośrednia ekspozycja na duże dawki mentolu była prowadzona w badaniach na zwierzętach, ale nie ma badań przedstawiających długoterminowy efekt działania mentolu na ludzi. Zgłaszane były sporadyczne przypadki chronicznej ekspozycji na znaczące ilości mentolu, związane z: problemami skórnymi, ze strony przewodu pokarmowego i objawy neurologiczne". Tutaj cały artykuł (zawiera dość drastyczne zdjęcia) https://www.hindawi.com/journals/crim/2012/187039/.

W innym z artykułów jest opisany przypadek śmiertelny pracownika fabryki, który zatruł się mentolem. Jednak konkluzja artykułu brzmi: "Mentol jest powszechnie używany i jest uważany za bardzo bezpieczny. Długotrwała i duża ekspozycja może spowodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Wszelkie środki ostrożności powinny być podjęte by zredukować przyjęcie lub ekspozycję na mentol. Wczesne rozpoznanie i zastosowanie leczenia jest kluczowe w skuteczności postępowania". http://www.ijabmr.org/article.asp?issn= ... last=Kumar

Myślę, że gdyby istniało jakieś poważniejsze ryzyko, to mentol nie byłby tak powszechnie stosowany. Ostatnio w Polsce wycofano papierosy mentolowe, ale z tego co słyszałem, to powodem było zniechęcenie tych, którzy jeszcze nie palą.

Najważniejsze jest nie przesadzić z jednorazową dawką.
Keep walking...

Więcej o mnie: http://jelon.blog

To give anything less than your best is to sacrifice the gift. Steve Prefontaine
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki.
Pytałem, bo widziałem gdzieś kartę charakterystyki produktu i było tam o ochronie dróg oddechowych. Dlatego się zastanawiałem, czy to nie ma potencjału do jakiegoś stopniowego uszkadzania pęcherzyków płucnych. Ale z tego wynika, że najwyraźniej nie, że szkodliwe mogą być stężenia występujące w obiektach przemysłowych i magazynach i że szybciej można mieć dolegliwości ze strony układu nerwowego niż oddechowego.
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kurczę, ciekawe. Mięty u mnie dostatek, można spróbować.
ODPOWIEDZ