pół-maraton 16 lat

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
szymon27
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2020, 22:48
Życiówka na 10k: 47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam! Czy są jakieś przeciwwskazania aby wieku 16 lat biec dystans pół-maratonu albo troszkę więcej? Mój obecny rekord na 10 km to 47 min. Oczywiście chciałbym się do niego odpowiednio przygotować przez parę tygodni stopniowo zwiększać pokonywany dystans.
New Balance but biegowy
MatiR
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1442
Rejestracja: 12 lip 2017, 22:48
Życiówka na 10k: -
Życiówka w maratonie: -

Nieprzeczytany post

Są ewenementy - w Polsce bardziej znany jest np. Kamil Leśniak, który w twoim wieku miał już na koncie maraton (i to chyba nie jeden).
Przeciwwskazania ? Na zawodach jak wrócą i tak legalnie tego nie pobiegniesz :bleble:

Z jakiś powodów takie ograniczenia są.
Młody jesteś, rób prędkość, zamiast zamulać i męczyć bułę :hejhej:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Daj sobie spokoj.

Przeciwwskazania sa: w tym wieku jesteś jeszcze w rozwoju i rośniesz. Trening pod tak długie dystansy wstrzymuje rozwój hormonalny. W wielu wypadkach takie dzieci/młodzież jest mała i drobna. Także dochodzi szybko do kontuzji (najczęściej zmęczeniowe) Oczywiście sa to skrajne przypadki i przy wieloletnich, długich treningach... ale to ryzyko jest za duze, dlatego jest to w większości krajów Europejskich zakazane (od 16lat można polówkę)

Ale jesteś dorosły, wiec rób co chcesz.
szymon27
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2020, 22:48
Życiówka na 10k: 47
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dam sobie jeszcze przez jakiś czas z spokój z powodu waszych opinii ale drobniutki nie jestem (187cm, 76 kg).
Awatar użytkownika
infernal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3330
Rejestracja: 04 wrz 2017, 08:33
Życiówka na 10k: 38:36
Życiówka w maratonie: 3:42
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post

Przy tym wzroście i wadze trochę ponad 70kg uważasz że nie jesteś drobny? :oczko:
Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.

Blog
Komentarze
5 km - 18:20 (09.04.21)
10 km - 38:36 (13.03.21)
HM - 01:30:48 (6.10.19)
M - 3:42:13 (22.04.18)
viGor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2020, 10:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak jak ktoś wyżej napisał - zdarzają się ewenementy, ale jednak...

Sam jestem w podobnym wieku jak ty, i domyślam się, że interesują cię wyniki, a niekoniecznie hype na pokonany dystans, jaki często występuję wśród biegaczy(i nie, nie mam nic do biegaczy fascynujących się ilością, a nie jakością), dlatego - aby biegać szybko half, maraton to trzeba też szybko biegać na krótsze dystanse - 1.5k, 5k, 800m. Gdy wypracujesz konkretną szybkość to później masz super bazę pod dłuższe dystanse. Reasumując mam na myśli to, że jest pewna kolej rzeczy - w młodym wieku krótkie i szybkie dystanse - 400m - 5k/10k , a potem stopniowo przechodzisz na kolejne dystanse. Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem :)
50latek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 901
Rejestracja: 18 wrz 2019, 21:23
Życiówka na 10k: 47:47
Życiówka w maratonie: - - -
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

Nieprzeczytany post

infernal pisze:Przy tym wzroście i wadze trochę ponad 70kg uważasz że nie jesteś drobny? :oczko:
Szymonowi chodziło pewnie głównie o wzrost, a Tobie o budowę ciała, czyli ogólnie BMI.
Ale ze względu na BMI grubasem na pewno nie jest, ale nie jest też jakiś szczególnie "drobny". Wśród nastolatków średnie BMI jest niższe niż wśród dorosłych ze względu na dopiero budującą się muskulaturę itd.
http://www.czd.pl/images/stories/promoc ... 18_lat.jpg
dla 16 latka średnie BMI to 21, kolega ma 21.7, więc okay.
Mój najmłodszy niedługo kończy 15 lat, ma BMI 20, prawie dokładnie na środku skali dla jego wieku i w klasie też jest w środku stawki.
ODPOWIEDZ