MODEL FIZJOLOGICZNY DLA BIEGACZY DŁUGODYSTANSOWYCH i średnio

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
dom_paw
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2019, 07:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dlaczego niektórzy biegacze są tak dużo lepsi od innych? Pełna odpowiedź na to pytanie, obejmuję taktykę w trakcie wyścigu, motywację (przyp. red. zwłaszcza wewnętrzną), odżywianie i wiele innych czynników. Przede wszystkim to jak biegniemy (przyp. red. jak jesteśmy wydajni w trakcie biegu) zależy od tego jak zbudowane jest nasze ciało, niektórzy biegacze są stworzeni do tego aby biegać szybko, a niektórzy nie. Zapewne stawiasz sobie pytanie: "czym różni się ciało typowego kierowcy wyścigowego (biegacza) od Kowalskiego?" Oczywiście odpowiedź nie jest aż tak prosta i należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jednak, że naukowcy od dłuższego czasu starający się odpowiedzieć na to pytanie, iż różnice w wydajności można tłumaczyć TRZEMA zmiennymi: VO2max (pułap tlenowy), Próg Mleczanowy i Ekonomiką Biegu.

https://mr800m.blogspot.com/2020/04/wie ... y-dla.html

Model WIELKIEJ TRÓJKI obejmuję trzy komponenty: pułap tlenowy, próg mleczanowy i ekonomikę biegu. Każda z wyżej wymienionych cech (zdolności?) uważana jest za ważny wyznacznik sukcesu w biegach długodystansowych (trwających dłużej niż maksymalny czas, w trakcie którego możemy wykorzystać 100% naszego pułapu tlenowego), które zazwyczaj definiowane są czasem trwania od 30 minut (może należy definiować takie dystanse jako czas powyżej 12 minut a więc czas pokonania około 2 mil przyp. red. dalsze informacje poniżej w akapicie o treningu w celu poprawy pułapu tlenowego) do kilku (kilkunastu) godzin.

W poniższych akapitach tak jak to miało miejsce w przypadku materiału odnośnie zdefiniowania wielkiej trójki, zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: "w jaki sposób mogę poprawić każdy z parametrów, a więc pułap tlenowy, próg mleczanowy i ekonomikę biegu?" W tym celu wykorzystamy raporty badawcze, opublikowane w cenionych czasopismach naukowych.

https://mr800m.blogspot.com/2020/05/pra ... ening.html
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Gdzieś to odpisałeś?
Dlaczego badania, które maja 20-30-40 lat? Dlaczego nie ma nowych badan?
Od tego czasu pare rzeczy sie zmieniły, pare rzecz okazały sie mniej ważne.

Ogolnie dla mnie OK, ale nowsze badania potrafią lepiej wytłumaczyć procesy fizjologiczne i biomechaniczne.
dom_paw
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2019, 07:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak wejdziesz w post to na końcu jest informacji odnośnie oryginalnego postu i tak ma on faktycznie trochę lat. Ciekawi mnie co Twoim zdaniem się zmieniło przez ten okres w postrzeganiu pewnych cech. Sam jestem sceptyczny co do progów i ich postrzegania a także samego pułapu tlenowego. W miarę możliwości będę uzupełniał to co wiem w tym zakresie - chociaż więcej będę pisał na temat 800 metrów. Aktualnie tłumaczę materiał z 2017 roku odnośnie wymagać fizjologicznych jak i biochemicznych związanych z biegami średniodystansowymi ;-) następnie w kolejne reklasyfikacja 800m jako wydłużonego sprintu. To taka moja zajawka którą będę się dzielił na blogu. Więc pewnie do czasu aż zbiorę wystarczajacy zasób danych będę popełniał mniejsze czy większe błędy. Kwestia zwrócenia uwagi i samodoskonalenia
ODPOWIEDZ