Poprawa czasu na 5km i pomoc w planie treningowym.

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
olekbolek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2020, 22:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam Was wszystkich!

Jestem świeżym biegaczem - biegam od 3 miesięcy. Dane techniczne: 181cm, 68kg wagi, 28 lat. Dawniej bywały pewnego rodzaju krótkie epizody z bieganiem ;)

Skupiłem się głównie na 5 kilometrach. Zacząłem końcem grudnia, szło ciężko, ale udało się uzyskać pierwszy cel, zejść poniżej 20, choć początkowo było to 23 min. Obecnie to 19:05, co daje koło 3:50min/km.
Chciałbym się dalej rozwijać, lecz też nie wiem jak to samemu robić.

Trenuje 3-4 razy w tygodniu. Zrobiłem sobie plan na podstawie tego, co wyczytałem w sieci. Treningi co drugi tydzień zapętlam. Prosiłbym o wskazówki, modyfikacje.
1. tydzień
- Swobodny bieg 10-12km, 5min/km.
- 10 x 300 (3.00-3.15) + 4x200 (95%) + 2x100(100%)
- 35' biegu (75%)
- BNP 10km - około 43-44 minut

2. tydzień
Praktycznie to samo tylko zamiast 300 jest 6X800 w tempie ok. 3.30-3.35 z przerwami 2 minut.

Jak to wygląda? co tu zmienić
Chciałbym zejść zdecydowanie poniżej 18 minut. Wiem, że mam możliwości, tylko ogranicza mnie wiedza :)

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
New Balance but biegowy
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

olekbolek pisze: - Swobodny bieg 10-12km, 5min/km.
Mógłbyś co drugi tydzień lekko wydłużyć dystans tego treningu, np. robiąc go w trochę wolniejszym tempie, ale wydłużając czas jego trwania o kilkanaście minut, a nawet pół godziny.
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3271
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

A po co? :)
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Logadin pisze:A po co? :)

Co po co?
Może chłopak będzie chciał czasami pobiec dyszkę na zawodach, to i przyda się taki trening. Bo jak to tak można nie uwzględnić longa w planie? ;)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

antelope pisze:
Logadin pisze:A po co? :)

Co po co?
Może chłopak będzie chciał czasami pobiec dyszkę na zawodach, to i przyda się taki trening. Bo jak to tak można nie uwzględnić longa w planie? ;)
A dlaczego musi być "long" w planie?
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
antelope pisze:
Logadin pisze:A po co? :)

Co po co?
Może chłopak będzie chciał czasami pobiec dyszkę na zawodach, to i przyda się taki trening. Bo jak to tak można nie uwzględnić longa w planie? ;)
A dlaczego musi być "long" w planie?
Nie musi być. Ale dziwnym trafem podręczniki traktujące o bieganiu długodystansowym nie pomijają tego środka treningowego. Może w takim razie wyjaśnisz, jakie inne środki treningowe mogłyby stać się zamiennikiem takiego dłuższego biegu?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

antelope pisze: Nie musi być. Ale dziwnym trafem podręczniki traktujące o bieganiu długodystansowym nie pomijają tego środka treningowego. Może w takim razie wyjaśnisz, jakie inne środki treningowe mogłyby stać się zamiennikiem takiego dłuższego biegu?
Nie znam sie. Ale chciałem sie dowiedzieć dlaczego.
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
antelope pisze: Nie musi być. Ale dziwnym trafem podręczniki traktujące o bieganiu długodystansowym nie pomijają tego środka treningowego. Może w takim razie wyjaśnisz, jakie inne środki treningowe mogłyby stać się zamiennikiem takiego dłuższego biegu?
Nie znam sie. Ale chciałem sie dowiedzieć dlaczego.
Luzik.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

antelope pisze:
Rolli pisze:
antelope pisze: Nie musi być. Ale dziwnym trafem podręczniki traktujące o bieganiu długodystansowym nie pomijają tego środka treningowego. Może w takim razie wyjaśnisz, jakie inne środki treningowe mogłyby stać się zamiennikiem takiego dłuższego biegu?
Nie znam sie. Ale chciałem sie dowiedzieć dlaczego.
Luzik.
No i dlaczego?
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3271
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Chłop chce się rozwijać na dystansie 5km, a Ty mu radzisz dorzucić więcej, na co to komu, bez sensu.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2020, 16:44 przez Logadin, łącznie zmieniany 1 raz.
Fenomen
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 362
Rejestracja: 22 lut 2020, 08:40
Życiówka na 10k: 42:00
Życiówka w maratonie: 3:28:00

Nieprzeczytany post

antelope pisze:
Logadin pisze:A po co? :)

Co po co?
Może chłopak będzie chciał czasami pobiec dyszkę na zawodach, to i przyda się taki trening. Bo jak to tak można nie uwzględnić longa w planie? ;)
Przeciez ma longa w planie 10km, to long, jesli glowny cel to 5km!!!


Rolli pisze: No i dlaczego?
Hah dobre, bardo dobre, koleżka jyz ci to napisal dlaczego.


Wysłane z mojego DUK-L09 .
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Fenomen pisze: No i dlaczego?
Hah dobre, bardo dobre, koleżka jyz ci to napisal dlaczego.


Wysłane z mojego DUK-L09 .[/quote]
Troche mi okulary zaparowały i nie znalazłem tej odpowiedzi. Zacytuj proszę.
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Logadin pisze:Chłop chce się rozwijać na dystansie 5km, a Ty mu radzisz dorzucić więcej, na co to komu, bez sensu.
Jeśli jest progres, super, nie ma potrzeby. Jeśli jednak założyciel wątku pyta, czy wobec ambitnego celu, nie warto wprowadzić modyfikacji do treningu, uważasz, że taki dłuższy trening też na dwa tygodnie (choćby do 30 procent tygodniowego kilometrażu), nie pozwoli mu wskoczyć poziom wyżej? Żeby nie było, nie deprecjonuję np. zwiększenia prędkości treningowych, ale olekbolek stosunkowo często wykonuje szybkie treningi, więc jeśli ma gdzieś szukać nowych bodźców, to wg. mnie raczej w objętości treningów. Chociażby wydłużając długi bieg.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

antelope pisze:
Logadin pisze:Chłop chce się rozwijać na dystansie 5km, a Ty mu radzisz dorzucić więcej, na co to komu, bez sensu.
Jeśli jest progres, super, nie ma potrzeby. Jeśli jednak założyciel wątku pyta, czy wobec ambitnego celu, nie warto wprowadzić modyfikacji do treningu, uważasz, że taki dłuższy trening też na dwa tygodnie (choćby do 30 procent tygodniowego kilometrażu), nie pozwoli mu wskoczyć poziom wyżej? Żeby nie było, nie deprecjonuję np. zwiększenia prędkości treningowych, ale olekbolek stosunkowo często wykonuje szybkie treningi, więc jeśli ma gdzieś szukać nowych bodźców, to wg. mnie raczej w objętości treningów. Chociażby wydłużając długi bieg.
A może lepiej dodać trening sprinterski?
antelope
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2015, 06:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeśli ambitny amator chciałby wygrywać finisze na 5k, a może też od czasu do czasu ścigać się na 800m, czemu by nie? Ponoć niejaki Skarżyński jest jeszcze bardziej kreatywny i proponuje włączenie sprintów pod koniec długich wybiegań, takich pod półmaratony, maratony, więc...
ODPOWIEDZ