Plank

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
wojtasendo
Wyga
Wyga
Posty: 93
Rejestracja: 06 sty 2015, 19:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nigdzie nie znalazłem w sieci informacji więc zapytam tutaj. Robienie planka - w butach czy bez butów?? Nigdzie nikt nie poruszył tematu (chyba??!!) Wszelkie porady, zdjęcia, filmy pokazujące jak wykonać - jednoznacznie pokazują osoby w butach?!
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Hmm, w długich legginsach, czy w krótkich???

Jeśli to pytanie nie jest w kategoriach żartu, to szczerze - w domu nie chodzę w butach, więc robię bez butów. Na siłowni czy na zewnątrz z kolei nie będę przecież zdejmować butów, bo mi się nawet nie chce.
Myślę, że nie jest to dylemat wart roztrząsania.

A bez butów ale w czapce ???
wojtasendo
Wyga
Wyga
Posty: 93
Rejestracja: 06 sty 2015, 19:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie jest w kategoriach żartu, pytam całkiem serio. Głównie chodzi mi o możliwość "przeciążeń" śródstopia, a co za tym idzie złapania jakiejś kontuzji ;)
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Bez przesady, nie bądźmy tacy delikatni. Raczej w wersji bez "butów widziałabym" oprócz wzmacniania korpusu też szansę na wzmocnienie stóp.
Ale myślę, że nikt nie zaprząta sobie głowy tym, w butach czy bez. Wszyscy robią tak, jak im w danym momencie wygodniej.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Popieram
Śródstopie też jest umięśnione i powinno pracować. Nie tylko przy planku, ale jak najwięcej w trakcie chodzenia. Jeśli wszystko robisz w sztywnych butach to trochę tak, jakbyś sobie zagipsował którąś część ciała na całe życie. Pamiętam że miałem "zakwasy" mięśni stóp, gdy po raz pierwszy przebiegłem ponad 25 km w lekko elastycznych butach.

Planki robię bez butów i Tobie też tak polecam. Chyba że masz na tyle słabe stopy, że nie pozwolą ci utrzymać pozycji, albo jeśli wygodniej w butach, albo jeśli nie chce się ich zdejmować...
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak się bardzo ślizgasz co się może zdarzyć gdy robisz deskę źle to buty mogą pomóc złapać przyczepność. Poza tym tak jak beata napisała, na sali buty w domy bez butów, czasem w kapciach jak zapomnę zdjąć..
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

polecam 5 fingersy, czy to w domy czy na siłce
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Svolken
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2270
Rejestracja: 29 sie 2009, 15:48
Życiówka na 10k: 46:08
Życiówka w maratonie: 3:51:50
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Coś w temacie planka https://www.youtube.com/watch?v=kxm7rfM9nL4
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Svolken pisze:Coś w temacie planka https://www.youtube.com/watch?v=kxm7rfM9nL4
Spotkałem się z taką opinią kilkakrotnie.
Sghjwo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 980
Rejestracja: 04 lis 2014, 11:01
Życiówka na 10k: 52 min
Życiówka w maratonie: 4:15:12
Lokalizacja: Shanghai

Nieprzeczytany post

Ryszard N. pisze:
Svolken pisze:Coś w temacie planka https://www.youtube.com/watch?v=kxm7rfM9nL4
Spotkałem się z taką opinią kilkakrotnie.
A mana wiedziec co tam mowia? Nie kazdy ma dostep do youtuba ;(.
Z komentarza zakladam ze raczej negatywnie. Ja akorat robie planka, ze wzgledu na problemy z kregoslupem.
krzysfizjobiega
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 785
Rejestracja: 13 paź 2015, 21:00
Życiówka na 10k: 47:21
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dużo w tym racji. Piszę to jako fizjo, może później opiszę to dokładniej. Plank nie daje stabilizacji kręgosłupa.
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=53810][color=#BF0000]BLOG[/color][/url]
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=53812][color=#4000BF]KOMENTARZE[/color][/url]
[url=https://run-log.com/profiles/profile/KaliGr/][color=#4000FF]run-log.com[/color][/url]
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czyli z popularnych "funkcjonalnych" systemów treningowych pozostaje cross-fit + joga? ;-)

Ogólnie to ma dużo sensu. Dobrze kojarzę, że plank to było jedno z ćwiczeń służących ocenie sprawności ogólnej, w tym przypadku stabilizacji? Potem niektórzy zrobili poprawne wykonanie planka celem samym w sobie. Coś jak kilkanaście lat temu moda na "Aerobiczną 6 Weidera", która okazała się bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Jestem za wykonywaniem tego ćwiczenia, ale tylko w ramach większej sesji treningowej z innymi ćwiczeniami, wykonywania go w różnych konfiguracjach (angażowanie mięśni skośnych) i nie przez zdefiniowany wcześniej, wymarzony przez ćwiczącego czas, ale max. do momentu, w którym nie potrafimy już swobodnie, bez drżenia, utrzymać pozycji.

Sghjwo: z tego co wyłapałem, mówią że plank:
- spowalnia krążenie krwi w napiętych mięśniach,
- wzmacnia głównie duże grupy mięśniowe a nie mięśnie głębokie,
- nawet 80% naszej populacji może mieć problem z przyjęciem prawidłowej postawy do planka, z uwagi na różne wady postawy i dysfunkcje,
- ćwiczenie planka może te wady pogłębiać,
- tego typu praca mięśni w życiu codziennym jest wykonywana tylko w sytuacji zagrożenia albo tuż przed upadkiem, i nigdy nie trwa tak długo jak przy tym ćwiczeniu.

Część z powyższego wynika z izometrycznej pracy mięśni w tym ćwiczeniu i odnosi się także do innych ćwiczeń izometrycznych.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Czyli z popularnych "funkcjonalnych" systemów treningowych pozostaje cross-fit + joga? ;-)
Joga to głównie praca izometryczna.

Ja myślę, że - jak we wszystkim - ważna jest równowaga. Nie można robić samych planków, tak jak nie można klepać tylko np. scyzoryków czy wznosów nóg, proste.
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

argumentacja z filmiku taka trochę na siłę i zupełnie nie przekonuje, choć rzeczywiście masę osób niepoprawnie wykonuje planka starając się upodobnić do kształtu deski, przez co obniżają tyłek, aby pozostawał w jednej linii z resztą ciała.

Plank jest ćwiczeniem chroniącym przed przeprostem. Pozostałe funkcje mięśni brzucha i core, które należy wzmacniać, to ochrona przed pochyleniem, rotacją i zgięciem w bok. Jeżeli więc rzeczywiście będziemy robić tylko planka zapominając o pozostałych funkcjach do doprowadzimy do dysbalansu strukturalnego. Podobnie rzecz się ma z naparzaniem jedynie brzuszków, które działają wzmacniają tylko na mięsień prosty brzucha.

Tak więc poprawnie wykonywany plank jako jedno z dobrze dobranych ćwiczeń, jak najbardziej ok.
krzysfizjobiega
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 785
Rejestracja: 13 paź 2015, 21:00
Życiówka na 10k: 47:21
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Stabilizacja kręgosłupa to nie tylko siła mięśniowa. Jest to wielkie uproszczenie. Wielu sportowców dyscyplin siłowych ma bardzo mocne mięśnie grzbietu. Jednak cierpi na ogromne problemy związane z kręgosłupem. Do stabilizacji kręgosłupa poza siłą mięśniową potrzebna jest jeszcze odpowiednia stymulacja układu nerwowego. Krótko mówiąc organizm w odpowiednim momencie musi reagować na zmiany obciążenia kręgosłupa. Plank to ćwiczenie statyczne nie uczące nic układu nerwowego. Wady postawy, jeżeli są, to istotnie Plank je świetnie zakonserwuje i ustabilizuje w patologicznych ustawieniach.
Za stabilizację kręgosłupa odpowiadają mięśnie toniczne, są to mięśnie, które z racji swojej budowy predysponowane są do długotrwałej pracy w ciągłym napięciu (dziwią mnie wywody w filmie z youtuba w tym zakresie), wytrzymują długotrwały skurcz oraz szybko odpoczywają. Jednak maja wadę długotrwałe ich napinanie powoduje skrócenie ich długości oraz związane z tym przykurcze. I z tego własne powodu świetnie zakonserwują wady postawy ciała, skoliozy oraz inne skrzywienia. Jeżeli chodzi o ich wzmocnienie Plankiem to ma on duży wpływ na ich wzmocnienie. No i było by OK. jednak nie jest OK. Dlaczego?

Pamiętać należy, że oprócz mięśni tonicznych mamy jeszcze mięśnie fazowe, mający odmienny charakter. Szybko i mocno się kurczą, wolniej odpoczywają. Ich budowa jest odmienna. W przypadku dysfunkcji wykazują tendencję do rozciągania, osłabienia i zaniku.

W ludzkim organizmie nie występują w czystej formie mięśnie toniczne i fazowe. Jedynie wykazują charakter bardziej w jedną, bądź drugą stronę.

W ćwiczeniach powinniśmy dążyć do bardziej sprawnej pracy mięśni, nie koniecznie do wzmacniania jednej z grup mięśniowych. Taki stan określa się stanem równowagi czynnościowej. Jeżeli chcemy się odpowiednio wzmocnić, być sprawniejszymi to musimy ten stan mieć mocno na uwadze, aby stawy, również kręgosłupa utrzymać w równowadze należy przed ćwiczeniami mięśni fazowych (szybko kurczliwych) rozciągnąć mięśnie toniczne (wolno kurczliwe).
Uporczywe robienie Planków powoduje przykurczenie tych mięśni, rzutuje to zbytnim zesztywnieniem i zmniejszeniem ruchomości w kręgosłupie, co ma wpływ na ograniczoną pracę mięśni fazowych i w efekcie ich osłabienie.
Wracając do torowania nerwowo mięśniowego to również tu mamy upośledzenie tej funkcji, gdyż torowanie prawidłowych wzorców również odbywa się za pomocą prawidłowo działających mięśni fazowych.

Podsumowując uporczywe robienie Planków zmniejsza zakresy ruchomości, prowadzi do ograniczenia ruchomości oraz siły mięśni fazowych, oraz zamburza neuro mięśniowe wzorce ruchowe. Bardziej po ludzku podczas biegu nasza sylwetka może być bardziej spięta.

Więc jak ćwiczyć te mięśnie? Plank jest dobrą pozycją wyjściową do ćwiczeń dynamicznych. Według mnie prawidłowe ćwiczenia stabilizacji tułowia muszą być prowadzone wraz z ruchami w jak największym zakresie ruchomości, muszą być ćwiczeniami dynamicznymi. Bardziej zaawansowanym osobom zalecam takie ćwiczenia na niestabilnym podłożu, oparciu.
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=53810][color=#BF0000]BLOG[/color][/url]
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=53812][color=#4000BF]KOMENTARZE[/color][/url]
[url=https://run-log.com/profiles/profile/KaliGr/][color=#4000FF]run-log.com[/color][/url]
ODPOWIEDZ