Ankieta - Codzienność Treningowa Amatora

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety.

Ankieta ta będzie bazą do mojego artykułu, który się ukaże na bieganie.pl.
Po latach obserwacji trenujących amatorów – samego siebie oraz moich znajomych, po przeczytaniu wielu książek o treningu i diecie, po analizie wielu dyskusji na różnych forach treningowych, doszedłem do pewnych druzgocących, aczkolwiek oczywistych wniosków, które skłoniły mnie do przelania tego na papier (czy raczej ekran).
Artykuł skupi się głównie na tych amatorach, którzy są maksymalnie obłożeni obowiązkami dnia codziennego czyli praca plus rodzina/dzieci, a do tego próbują jeszcze ambitnie trenować. Dlaczego? Ponieważ tu własnie zauważyłem OGROMNY problem, dotyczący tej ciągle powiększającej się grupy. Jestem ogromnie ciekaw jak ankiety mają się do moich obserwacji.

Na etapie przygotowywania wstępnych założeń do artykułu oraz samej ankiety, po rozmowach ze znajomymi, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu okazało się, że jest cień szansy na uzyskanie (dla porównania) ankiet od kilku sportowców trenujących zawodowo. Dlatego też ostatecznie rozszeżyłem ankietę, aby nie było nieporozumień oraz wątpliwości przy wypełnianiu oraz ocenie wyników.

Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety.

ANKIETA

Wyjaśnienia do ankiety:

Amator/Zawodowiec – Zawodowcy to osoby, które utrzymują się ze sportu, jest to w zasadzie ich jedyne zajęcie oraz żródło utrzymania, pozostali to My Amatorzy, dla których trenowanie to tyko urozmaicenie (utrudnienie) dnia codziennego.

Dyscyplina – dyscyplina wiodąca (np. jeśli ktoś głównie biega, ale dodatkowo jeździ na rowerze i pływa, to zaznacza bieganie).

Wychowywanie dziecka/dzieci – nie ważne czy ktoś ma dzieci czy nie, tylko czy realnie zajmuje się ich wychowywaniem, ponieważ jest to bardzo ważny czynnik wpływający na rozkład dnia codziennego.

Czy w aspekcie dbania o jakość treningów oraz regeneracji zwracasz uwagę na odżywianie?
Tak – cały czas pilnuję diety i dbam o to co jem
Nie – nie zwracam uwagi na to co jem
Czasami – raz pilnuje diety, raz nie

Dzień Treningowy – dane w odniesieniu do konkretnego jednego (dowolnie wybranego) MOCNEGO, a więc nie lekkiego lub regeneracyjnego, dnia treningowego (24h).

Tydzień Treningowy – dane w odniesieniu do konkretnego jednego (dowolnie wybranego) MOCNEGO, a więc nie lekkiego lub regeneracyjnego, pełnego tygodnia treningowego (7x24h=168h), proszę podać dane sumaryczne z tego całego tygodnia


Sen – całkowita ilości godzin snu, uwzględniając ewentualne dżemki
Praca – praca + dojazd do pracy (np. 8+1=9h, czyli podajemy 9)
Objętość treningowa – same treningi, bez dojazdu, sumujemy wszelkie nasze treningi, nawet te poboczne (np. bieganie + siłownia + siatkówka)
Ilość treningów – ilość treningów dziennie/tygodniowo, którymi robimy nasz objętość treningową, jeśli ktoś np. biega/dojeżdza rowerem do i z pracy, to mamy już 2 treningi dziennie (no chyba, że jest to 5-10min i nie traktujemy tego w ogóle w kategorii treningu)
Regeneracja – świadoma czynna regeneracja, czyli wszelkie masaże, sauny, solanki, rolowanie, krioterapia, itp. a nie np. leżenie na kanapie przed TV lub "nicnierobienie" w pracy (szczęściarze!), bez snu!

Proszę podawać wartości liczbowe jako liczby całkowite lub ułamkowe używając kropki np. 8 lub 10.5 --->obecnie ankieta już wymusza prawidłowy format liczb
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018, 22:21 przez Arek Bielsko, łącznie zmieniany 5 razy.
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Treningi dziennie - rozumiem, że średnia z np tygodnia?
Analogicznie treningów dziennie - rozumiem, że też średnia tygodniowa? (1 dzień w ogóle, a 1 dzień 2, to wychodzi 1, a jakby ktoś miał 3 treningi w tygodniu?)

Praca - ok, praca plus dojazd, a praca w domu? (pranie, sprzątanie, gotowanie, itd?)

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

charm,
proszę podać jakiś konkretny MOCNY dzień treningowy oraz konkretny MOCNY tydzień i podaj dane w odniesieniu do nich,

praca - tylko praca zawodowa zarobkowa (wliczając w to tzw. home-office), a nie prace domowe, bo tak to można by dzielić dalej - czas z dziećmi, z żoną, zakupy, prasowanie, pielenie ogródka, wyprowadzanie psa, wyrzucanie śmieci, itp...
czas pozostały, oprócz podanych zakładam, że jest to własnie szeroko rozumiany czas spędzany z rodziną
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Wypełniłem.
Dziecko dorosłe, więc zaznaczyłem, że nie wychowuję dziecka.

Będę czekał na twój artykuł :taktak:
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wypełnione :)
Dane co prawda sprzed paru miesięcy, ale chwilowo mam przerwę "życiową", powrót do treningów jesienią ;)

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim za dotychczasowe ankiety :taktak:
na teraz mam 40 ankiet, więc jest już nieżle :szok:

myślę, że poczekam jeszcze do końca długiej majówki, czyli do ok 6-7 maja

potem zabiorę się za analizę i pewnie na przełomie maja i czerwca coś z tego wyjdzie
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja mam problem z tym pytaniem o dietę ;) o ile udaje mi się trzymać porządek w ilości i godzinach posiłków itp. o tyle składem się jakoś szczególnie nie przejmuje, bo biegam żeby sobie piwa i burgerów nie odmawiać, jak kiedyś zacznę dietę żeby wyniki w bieganiu poprawić to znaczy, że gdzieś popełniłem błąd..
Awatar użytkownika
jorge.martinez
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 665
Rejestracja: 09 lis 2016, 14:35
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: 2:57:27
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Ja zrozumiałem, że dbanie o dietę to w moim przypadku pilnowanie by nie jeść kapuśniaku przed akcentem i kefiru ze śliwkami przed długim wybieganiem, a także o zjedzenie litra lodów w czasie do 30 minut po treningu.
1000m - 2:59.35 (VI'22) | 3000m - 9:49.75 (X'23) | 5km - 17:02 (V'23) | 10km - 35:17 (XI '23) | 15km - 55:57 (I '19) | HM - 1:18:21 (III '23) | M - 2:57:27 (IV '18)
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

mam tylko pytanie do osób, które wpisały kosmiczne wartości ilości regeneracji :hej:
czy świadomie wpisaliście 24 lub 36 lub 48h regeneracji na dobe ??? :lalala: ewent 72 lub 96 lub 120h na tydzień ??? :hejhej: :niewiem:
bo jak dla mnie, to są niestety ankiety do odrzucenia przy analizie...
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Może ktoś wliczył sen do regeneracji? No, ale 48h regeneracji na dobę nie da rady zrobić :bum:
Ja akurat snu nie brałem pod uwagę.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018, 10:48 przez keiw, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie no to jest ewidentne niezrozumienie pytania, jak poza bieganiem bierzemy prysznic i tyle to regeneracji jest 0, jak poza tym mamy masaż, rolowanie czy inne bardziej wypasione atrakcje to można coś wpisywać.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8732
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Ale jak wskoczysz w gumowce zalane zimną wodą i zasypane solą to chyba już podchodzi pod regenerację? :oczko:
Ja wliczyłem też czas spędzany w aquaparku, ale tylko ten, kiedy się relaksuję: jacuzzi, solanka, bicze wodne, itp.
Pływania, nawet tego spokojnego, w basenie sportowym nie wliczam do regeneracji.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja wpisalem 0, bo typowo w tygodniu brak czasu na regeneracje poza spaniem
(zakladam, ze chodzilo w pytaniu o czas regeneracji bez spania) :hej:
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:Ja wpisalem 0, bo typowo w tygodniu brak czasu na regeneracje poza spaniem
(zakladam, ze chodzilo w pytaniu o czas regeneracji bez spania) :hej:
dokładnie, bo sen i regeneracja to osobne pytania w ankiecie
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
neevle
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1229
Rejestracja: 03 lut 2013, 22:23
Życiówka na 10k: 42:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Nieprzeczytany post

Przyznam, że nie doczytałam i wpisałam zbyt wysoką wartość (coś powyżej 20h), licząc leżenie na kanapie i oglądanie filmu jako regenerację. ;) ankieta do odrzucenia, wypełnię jeszcze raz.

Dłuższa sesja rozciągania się liczy?
5km - 20:23, 10km - 42:11, 21.1km - 1:35:58
[url=https://biegambyjesc.wordpress.com/]Mój blog - Biegam by jeść[/url]
[url=https://www.facebook.com/biegambyjesc/]Facebook - Biegam by jeść[/url]
ODPOWIEDZ