Bieganie na bieżni.

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
pasorq
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 29 cze 2019, 20:49
Życiówka na 10k: 45
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O ile powinno się zwiększyć tempo na bieżni żeby wysiłek odpowiadał temu w terenie ?

Czytałem, że można ustawić nachylenie bieżni na 1.5% i żeby zniwelować różnicę.
Na mojej bieżni zmiana nachylenia nie działa... więc zostaje mi tylko opcja zwiększenie tempa.

Chce na niej trenować głównie krótkie i szybkie(dla mnie ) odcinki, przykładowo robię na zewnątrz trening 6x po 800m w tempie 3:35 m/km.
Na bieżni dużo łatwiej mi się biega takie tempa, nawet jak przyspieszyłem sobie o 10 sekund tempo z 3:35 na 3:25 to dalej wydaje mi się ze jest łatwiej ale to może być kwestia, że w terenie nieefektywnie biegam (nie trzymam równego tempa i szybciej się męczę). Dlatego szukam jak dobrze sobie ustawić żeby przypadkiem nie przesadzić i nie przemęczyć się za szybko.
New Balance but biegowy
vo2max
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kontroluj puls
Pixa
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 906
Rejestracja: 24 cze 2018, 16:34
Życiówka na 10k: 44:09
Życiówka w maratonie: 4:11:10

Nieprzeczytany post

Myślę, że główną różnicą teren vs bieżnia jest umiejętność trzymania równego tempa. Jak biegasz nie szarpiąc, to praktycznie odwalasz taki sam wysiłek jak na bieżni. Skoro jednak szarpiesz, to na bieżni powinieneś biegać szybciej. O ile, trudno powiedzieć.
Biegam od lipca 2017
5 km - 21:10 (IX 2019)
10 km - 44:09 (III 2020)
HM - 1:42:42 (VI 2019)
M - 4:11:10 (IX 2019)
mpruchni
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 13 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To przecież zależy od dokładności wyskalowania bieżni, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu oraz od rzeczy, na które (pomijając chwilę ewentualnego zakupu) w ogóle nie ma się wpływu, jak sprężystość bieżni. Biegaj na wyczucie, albo w odniesieniu do innych biegów na tej samej bieżni. Albo na puls, jak radził kolega wyżej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

U mnie to 1,5-2km/h szybciej.
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 715
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Pixa pisze:Myślę, że główną różnicą teren vs bieżnia jest umiejętność trzymania równego tempa. Jak biegasz nie szarpiąc, to praktycznie odwalasz taki sam wysiłek jak na bieżni.
Duża różnica wynika choćby z minimalizacji oporu powietrza biegając na bieżni mechanicznej - bo biegniesz "w miejscu". Oczywiście ta składowa ma tym większe znaczenie, im szybszy zawodnik (opór powietrza jest wprost proporcjonalny do kwadratu prędkości, więc dla biegającego 20 km/h będzie ok. 4x większy, niż dla biegającego 10 km/h).
10k: 35:42
pasorq
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 29 cze 2019, 20:49
Życiówka na 10k: 45
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Najlepszą opcją dla mnie będzie chyba bieganie na puls i dodatkowo muszę kupić sobie jakiś zegarek z GPS i pulsometrem bo w tym momencie biegam tylko z aplikacją Runkeeper na telefonie przez co faktycznie mogę mieć problem z trzymaniem równego tempa co na krótszych i szybkich odcinkach ma z tego co widzę negatywny wpływ na wynik.
Jak oglądam po interwale wykresy tempa to Apka przedziwne rzeczy mi pokazuje i polegam praktycznie tylko na czasie końcowym z którego wyliczam sobie średnie tempo.
vo2max
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pasorq pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Najlepszą opcją dla mnie będzie chyba bieganie na puls i dodatkowo muszę kupić sobie jakiś zegarek z GPS i pulsometrem bo w tym momencie biegam tylko z aplikacją Runkeeper na telefonie przez co faktycznie mogę mieć problem z trzymaniem równego tempa co na krótszych i szybkich odcinkach ma z tego co widzę negatywny wpływ na wynik.
Jak oglądam po interwale wykresy tempa to Apka przedziwne rzeczy mi pokazuje i polegam praktycznie tylko na czasie końcowym z którego wyliczam sobie średnie tempo.
tylko błagam kup se opaske na klatę a nie jakiś nadgarstek
ODPOWIEDZ