Teraz jest Wt, 26 maja 2020, 03:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Bieganie na bieżni.
Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 19:09 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

O ile powinno się zwiększyć tempo na bieżni żeby wysiłek odpowiadał temu w terenie ?

Czytałem, że można ustawić nachylenie bieżni na 1.5% i żeby zniwelować różnicę.
Na mojej bieżni zmiana nachylenia nie działa... więc zostaje mi tylko opcja zwiększenie tempa.

Chce na niej trenować głównie krótkie i szybkie(dla mnie ) odcinki, przykładowo robię na zewnątrz trening 6x po 800m w tempie 3:35 m/km.
Na bieżni dużo łatwiej mi się biega takie tempa, nawet jak przyspieszyłem sobie o 10 sekund tempo z 3:35 na 3:25 to dalej wydaje mi się ze jest łatwiej ale to może być kwestia, że w terenie nieefektywnie biegam (nie trzymam równego tempa i szybciej się męczę). Dlatego szukam jak dobrze sobie ustawić żeby przypadkiem nie przesadzić i nie przemęczyć się za szybko.

Tytuł: Re: Bieganie na bieżni.
Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 19:31 
Dyskutant
Dyskutant

kontroluj puls

Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 19:47 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Myślę, że główną różnicą teren vs bieżnia jest umiejętność trzymania równego tempa. Jak biegasz nie szarpiąc, to praktycznie odwalasz taki sam wysiłek jak na bieżni. Skoro jednak szarpiesz, to na bieżni powinieneś biegać szybciej. O ile, trudno powiedzieć.

5 km - 21:10 (IX 2019)
10 km - 44:09 (III 2020)
HM - 1:42:42 (VI 2019)
M - 4:11:10 (IX 2019)

Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 20:02 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

To przecież zależy od dokładności wyskalowania bieżni, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu oraz od rzeczy, na które (pomijając chwilę ewentualnego zakupu) w ogóle nie ma się wpływu, jak sprężystość bieżni. Biegaj na wyczucie, albo w odniesieniu do innych biegów na tej samej bieżni. Albo na puls, jak radził kolega wyżej.

Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 20:11 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

U mnie to 1,5-2km/h szybciej.

Nowy postNapisane: So, 15 lutego 2020, 20:35 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Pixa napisał(a):
Myślę, że główną różnicą teren vs bieżnia jest umiejętność trzymania równego tempa. Jak biegasz nie szarpiąc, to praktycznie odwalasz taki sam wysiłek jak na bieżni.

Duża różnica wynika choćby z minimalizacji oporu powietrza biegając na bieżni mechanicznej - bo biegniesz "w miejscu". Oczywiście ta składowa ma tym większe znaczenie, im szybszy zawodnik (opór powietrza jest wprost proporcjonalny do kwadratu prędkości, więc dla biegającego 20 km/h będzie ok. 4x większy, niż dla biegającego 10 km/h).

5k: 18:19 | 10k: 37:31 | HM: 1:25:57

Nowy postNapisane: N, 16 lutego 2020, 10:22 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Najlepszą opcją dla mnie będzie chyba bieganie na puls i dodatkowo muszę kupić sobie jakiś zegarek z GPS i pulsometrem bo w tym momencie biegam tylko z aplikacją Runkeeper na telefonie przez co faktycznie mogę mieć problem z trzymaniem równego tempa co na krótszych i szybkich odcinkach ma z tego co widzę negatywny wpływ na wynik.
Jak oglądam po interwale wykresy tempa to Apka przedziwne rzeczy mi pokazuje i polegam praktycznie tylko na czasie końcowym z którego wyliczam sobie średnie tempo.

Nowy postNapisane: N, 16 lutego 2020, 10:50 
Dyskutant
Dyskutant

pasorq napisał(a):
Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Najlepszą opcją dla mnie będzie chyba bieganie na puls i dodatkowo muszę kupić sobie jakiś zegarek z GPS i pulsometrem bo w tym momencie biegam tylko z aplikacją Runkeeper na telefonie przez co faktycznie mogę mieć problem z trzymaniem równego tempa co na krótszych i szybkich odcinkach ma z tego co widzę negatywny wpływ na wynik.
Jak oglądam po interwale wykresy tempa to Apka przedziwne rzeczy mi pokazuje i polegam praktycznie tylko na czasie końcowym z którego wyliczam sobie średnie tempo.

tylko błagam kup se opaske na klatę a nie jakiś nadgarstek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]