Zejscie z 36'40" na sub35' w 3 miesiace? / 10 km

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam, dzisiaj pytanie takie bardziej z ciekowosci. Otóż w Grudniu mam bieg na 10km w Toruniu (atestowana, szybka trasa w sam raz na pb). Obecnie moja zyciowka na 10km wynosi 36;40 i zastanawiam sie czy wogole moge liczyc na zejscie ponizej 35' w tak krotkim czasie. Co wy o tym myslicie. Odrazu Dodam ze gdy na biegalem te 36;30 to byla moja druga dyszka w zyciu, z treningu pod 800/1500m. Nie biegalem wowczas zadnych zakresow czy ciagow a kilometraz wachal sie w granicach 60km/tyg. W czasie ustanawiania tej zyciowki (pazdziernik 2016) moj staz biegowy wynosil okolo 6 miesiecy. Niestety pozniejsze kontuzje i problemy uniemozliwily mi zrobienia odpowiedniego progresu w tym sezonie. Na biezni cos tam polecialem (1000m - 2;35 1500m-4;10 800m-2;01), jednakze nic lepszego nie bylem stanie nabiegac bo regularny i prawidlowy trening zaczolem dopiero od marca 2017 roku. Grudzien i styczen to okres bezsensownych treningow ktore wstrzymywaly moj progres, poniewaz bylem u trenera od skoku w dal ktory nie mial pojecia o treningu biegowym, luty kontuzja caly miesiac i dopiero na poczatku marca wrocilem do zywych juz u trenera stricte od biegania. W lipcu znowu kontuzja no i powrot w polowie sierpnia. Teraz jestem zmotywowany i jesli zdrowie dopisze, licze ze to bedzie przelomowy sezon swietnych zyciowek. Przy okazji chcialbym te 10km poprawic bo czuje ze moze pasc fajny wynik, skoro to 36;30 bez specjalistycznego treningu udalo sie zrobic. Tylko czy jest jakakolwiek szansa na to juz w grudniu? Troche sie rozpisalem zeby w minimalnym stopniu przyblizyc jak wyglada sytuacja, aby udogodnic ocene moich szans. Jesli to wazne to dodam ze obecnie mam 18 lat. Z góry dzieki i pozdrawiam.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Liczyć zawsze możesz na takie zejście :) Ale niepokojące są te kontuzje - w lutym miesiąc odpoczywania, w lipcu miesiąc, co to się wydarza? Jak nas w grupie było kilku - kilkunastu chłopaków to żeby ktoś miał w przeciągu 6 lat jakąś poważniejszą kontuzję to nie pamiętam takiej sytuacji. Może za słabo trenowaliśmy...:)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Masz bardzo dobre podstawy szybkościowe, ale relatywnie słabe wytrzymałościowe. Podejrzewam że twój dotychczasowy trening to było dużo Interwałów, musisz biegać więcej km, więcej dłuższych odcinków, ciągłych itd.
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Faraon, przypuszczam ze kontuzja w lipcu jest wynikiem ryzyka jakie zostalo podjete przeze mnie i mojego trenera. Na poczatku marca bylo tak zle z forma ze podczas 8km po 4;50/km wchodzilem mocno w 2 zakres i niemal natychmiast wszedlem na bardzo duze obroty treningowe, aby dojsc do mozliwie najwyzszej formy w dwie miesiace. Mysle ze wyniki ktore osiagnolem i tak byly zadawaljace jak na taki krotki okres przygotowawczy, udalo sie nawet zalapac na mistrzostwa polski. Niestety okupilem to pozniej kontuzja, a przy okazji bylem wypalony i przetrenowany.

Adam Klein, dokladnie do takiego samego wniosku doszlismy z trenerem. Od wrzesnia do stycznia bede budowal wytrzymalosc i kilometrow ma byc w brud. Wczesniej srednio robilem po 60 km na tyg, teraz objetosc waha sie od 85 do ponad 100km i progres juz widoczny. Oczywiscie przy okazji monitorujemy jak moj orgnizm reaguje na taki wzrost kilometrazu. Mam nadzieje ze to zaprocentuje.

A wiec wg was sub 35 jest w zasiegu rozumiem?
evoix
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 43
Rejestracja: 06 lis 2009, 20:22

Nieprzeczytany post

Jeśli masz trenera, który Cię prowadzi to porozmawiaj z nim o celu treningowym, a nie pytaj na forum. Chyba że nie ufasz swojemu trenerowi, to w takim razie nie wiem, dlaczego jest on Twoim trenerem.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Rembrandt pisze: A wiec wg was sub 35 jest w zasiegu rozumiem?
Powinno wyjść, jak będziesz w tym kierunku trenował.

Wstawiaj tu trochę twój trening, to można zobaczyć, co i jak...

Sam tez wysyłam 2 chłopaków w tym kierunku (podobne wyniki na MD, jeden ma 10km cos około 36' a drugi nigdy jeszcze tak daleko na zawodach nie pobiegł)
Moim celem nie są jednak same życiówki na 10km, tylko żeby zrobić potężna bazę przed sezonem MD w hali.
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Rembrandt pisze: A wiec wg was sub 35 jest w zasiegu rozumiem?
Powinno wyjść, jak będziesz w tym kierunku trenował.

Wstawiaj tu trochę twój trening, to można zobaczyć, co i jak...

Sam tez wysyłam 2 chłopaków w tym kierunku (podobne wyniki na MD, jeden ma 10km cos około 36' a drugi nigdy jeszcze tak daleko na zawodach nie pobiegł)
Moim celem nie są jednak same życiówki na 10km, tylko żeby zrobić potężna bazę przed sezonem MD w hali.
O ta baze dokladnie tez nam chodzi z trenerem, z tym ze my hale\ odpuszczamy i dopiero w marcu na MP przelajowych cos pobiec konkretnego, takze czasu na zrobienie formy marzen bardzo duzo.(oby zdrowie dopisalo) Bardzo licze na ten okres przygotowawczy, gdyz obecne zyciowki wogole mnie nie satysfakcjonuja, dlatego tez razem z trenrem pomyslelismy zeby ten kilometraz do ok. 100/km podciagnac i zbudowac konkretna baze i bardzo podciagnac wytrzymalosc.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy w twoim wieku i przy twoich problemach z kontuzjami to jest najlepszym pomysłem, taki ogromny skok na 100km. Mi sie wydaje ze 75-80 powinno wystarczyć.

Ja sam daje to dopiero po 3-4 latach i tez tylko przez krotki okres.
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No i narazie wszystko idzie zgodnie z planem. Mam za soba kilka porzadnych jednostek treningowych, m.in 2 crrosy 3x2,6km(petla w lesie), 10km ciagu na pograniczu 2/3 zakresu, czy 2x5km na 5'p w truchcie. Crrosy biega mi sie super, w okolicach temopa 3;40/km po pagorkach wiec super. 10km pobieglem w 37;38, tetno po 10sek 29 a po minucie 22, bardzo luzno weszla. No i 2x5km kolejno 18;43 i 18;13, na jeszcze wiekszym luzie niz dycha, tetno 28/21. Teraz w weekend czeka mnie sprawdzian formy na 5km i chcialbym sie pokusic o sub17. Narazie trener mnie bardzo oszczedza... robie 2 mocne treningi w tygodniu eszta to takie umiarkowane jednostki oraz wybiegania z rytmami. Treningow w 3 zakresie czy tempa nie biegam narazie wogole, procz jeden zabawy biegowej 10x2'/2'. Sily biegowej tez narazie malo, chyba ze 3 razy byla, takze bardzo latwo a mimo to forma rosnie w gore co cieszy :) Co myslicie?
Awatar użytkownika
infernal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3330
Rejestracja: 04 wrz 2017, 08:33
Życiówka na 10k: 38:36
Życiówka w maratonie: 3:42
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post

Rembrandt pisze:[...]W czasie ustanawiania tej zyciowki (pazdziernik 2016) moj staz biegowy wynosil okolo 6 miesiecy.[...]
:szok: Albo masz niesamowite podstawy albo... sam nie wiem. W każdym razie, jak wyglądał Twój okres przygotowania? Ile biegałaś? Jak często? Jak intensywnie?
Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.

Blog
Komentarze
5 km - 18:20 (09.04.21)
10 km - 38:36 (13.03.21)
HM - 01:30:48 (6.10.19)
M - 3:42:13 (22.04.18)
Awatar użytkownika
faraon828
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 389
Rejestracja: 29 sty 2016, 08:39
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:48,30
Lokalizacja: Olsztyn/Kędzierzyn-Koźle
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hej Rembrandt i jak tam poszła ta "piątka"? Dawno nic nie meldowałeś o postępach ;-)
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

infernal pisze:
Rembrandt pisze:[...]W czasie ustanawiania tej zyciowki (pazdziernik 2016) moj staz biegowy wynosil okolo 6 miesiecy.[...]
:szok: Albo masz niesamowite podstawy albo... sam nie wiem. W każdym razie, jak wyglądał Twój okres przygotowania? Ile biegałaś? Jak często? Jak intensywnie?
Głównie interwały pod biegi srednie i szybkie rozbiegania po 4;10-4;00, nie mialem wowczas pojecia co to biegi ciagle, sila biegowa itp. Trenowalem u trenera od tyczki, ktory nie znal sie na treningu biegowym niestety. Gdzies kolo 50-60km na tyg wychodzilo o ile dobrze pamietam.
Rembrandt
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 05 mar 2017, 18:59
Życiówka na 10k: 36:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

faraon828 pisze:Hej Rembrandt i jak tam poszła ta "piątka"? Dawno nic nie meldowałeś o postępach ;-)
Start na 5km czeka mnie jednak dopiero 3 listopada. Główny cel to polamac 17', ale cicho licze na lepszy wynik. Z ostatnich treningow, to z takich konkretniejszych byly interwaly 6x1km na 5'p w truchcie po 3'11" srednio oraz 8x1km na 3'p w truchcie po 3'20". Dotego jeszcze 10km ciagu na pograniczu 2/3 zakresu w 37'15" (2 tyg temu, zajechany wtedy bylem bo ponad 100km akurat w tym tygodniu bylo) oraz cross 3x2,6km. Zobaczymy co z tego startu na 5k bedzie, ambicje mam spore jednak do szybkiego biegania jeszcze duzo brakuje. Mozecie przewidywac wynik jak chcecie :hej: Na prawdziwe bieganie przyjdzie czas w nastepnym roku mam nadzieje
ppgg
Wyga
Wyga
Posty: 77
Rejestracja: 11 lis 2017, 12:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A ja mam takie pytanie o plan treningowy z tego linka:

https://www.runnersworld.de/trainingspl ... 62459.htm#

W sensie widziałem że u Bartoszaka interwały biegane po 3:20+ a tu są "tylko" po 3:35

Wydawało mi się że interwały trzeba biegać szybciej niż tempo startowe.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Popraw linka. Uzyj tagow (szukaj "URL" nad edytorem).
ODPOWIEDZ